Století jsou vzácnost. Ale za 50 let jich budou tisíce

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 2. 2011 13:01
Aktuálně.cz připravilo unikátní projekt "Století mezi námi"
Foto: Jan Langer

Praha - 100+. Taková kolonka dnes patří stoletým a starším lidem ve statistických přehledech. Dnes lidé, kteří oslavili sté i další narozeniny, v naší společnosti žijí, stále jsou ale jakousi raritou. To se ovšem změní.

Prognózy statistiků mluví jasně: bude stačit padesát, pětapadesát let a stoletých budou tisíce. Úvahy o stoletém životě se tedy reálně týkají už zástupů dnešních padesátníků.

Aktuálně.cz se rozhodlo v unikátním projektu "Století mezi námi" zajímavé osudy lidí, jejichž paměť sahá i více než sto let do minulosti, zdokumentovat.

Český statistický úřad před časem zveřejnil takzvanou projekci, jak bude obyvatelstvo Česka vypadat v roce 2065. Závěr je jednoznačný: nejvíce bude přibývat právě lidí v nejvyšším věku.

Století mezi námi

Počet lidí starších 85 let se podle střední varianty do roku 2066 zvýší na více než sedmkrát. Lidí, které jsme dnes zvyklí nazývat seniory nebo důchodci, tedy těch starších 65 let, přibude víc dvojnásobně a budou tvořit třetinu populace. Na jednoho ekonomicky aktivního člověka bude jeden neaktivní

Čtrnáct tisíc stoletých

"Stoletých podle projekce bude v roce 2065 více než čtrnáct tisíc," uvedla konkrétní údaj demografka Terezie Štiglerová z Českého statistického úřadu.

Dnes se zatím lidé století a starší počítají na stovky. Lidí narozených v roce 1911, které letos oslava stých narozenin čeká, je podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 411. Z tohoto počtu je 341 žen a 70 mužů.

"Kromě stoletých důchodců ČSSZ evidovala také celkem 502 starších seniorů, tedy lidí narozených v letech 1903 až 1910 (vloni jich bylo 488, v roce 2009 jich bylo 394). Převažují ženy - těch je celkem  428, zatímco mužů - 74. Celkem se tedy v lednu 2011 jedná o 913 sto a víceletých občanů," informoval Pavel Gejdoš, mluvčí správy sociálního zabezpečení.

Mez dlouhověkými zatím jednoznačně dominují ženy, časem se to ale bude měnit. Takzvaná naděje na dožití se bude časem vyrovnávat. "V roce 2065 se budou ženy dožívat jedenadevadesáti let a muži osmdesáti šesti a půl roku. Rozdíl mezi pohlavími se zmenší ze šesti let na čtyři a půl," vysvětlila Terezie Štyglerová z ČSÚ.

Co může za to, že se lidský život stále prodlužuje? "U nás je to z části zlepšení životního prostředí, zlepšení životního stylu, ale především pokroky ve vědě," říká Štyglerová. Zmínila třeba biologickou léčbu zhoubných nádorů či pokrok v genetice.

 

Právě se děje

Další zprávy