Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí a dvě firmy kvůli výbušninám ve Vrběticích

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 11. 2015 12:41
Státní zástupce obžaloval pět lidí a dvě firmy kvůli skladování zakázaných výbušnin ve Vrběticích. Uvedla to Česká televize. Leo Foltýn podání obžaloby potvrdil. Již dříve řekl, že stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence. Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem, včetně munice, které si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Z Vrbětic se zkontrolovaná munice a výzbrojní materiál vyváží od začátku února k zákazníkům i do muničního skladu v Květné na Svitavsku.
Vybuchlý sklad ve Vrběticích.
Vybuchlý sklad ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Zlín - Kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku podal státní zástupce obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Uvedla to Česká televize a zlínský státní zástupce Leo Foltýn podání obžaloby potvrdil.

Již dříve řekl, že stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.

Obviněným hrozí až 12 let vězení, firmám i zrušení. V areálu ve Vrběticích loni vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé.

Firmy: miny nejsou zakázané

Podle Foltýna byly skladovány zakázané protipěchotní miny typu MON-100 a MON-200.

"Šlo o asi pět set kusů. Tyto protipěchotní miny jsou zakázány jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci," uvedl Foltýn.

Již v minulosti média uvedla, že obviněny byly společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group.

Obvinění se firmy bránily s tím, že miny nepovažuje za zakázané ani maďarský stát, od nějž je firma získala. Miny měly být prý rozebrány, aby mohla být využita trhavina, kterou obsahují.

Mluvčí Excalibur Group Andrej Čírtek ve středu zopakoval, že firma obvinění odmítá. "Všechny znalecké posudky akademiků a znalců z Česka i Maďarska, které máme k dispozici se shodují, že torza směrových dálkově ovládaných min, která jsme skladovali ve Vrběticích, neodporují úmluvě o zákazu protipěchotních min," řekl.

Torza min podle něj firma nakoupila v běžném tendru maďarské armády. Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo informaci o tom, že je společnost do Česka doveze. "Dali jsme to na vědomí, nikdo na to nereagoval, ale stát to věděl," řekl.

Sklady si pronajímala Imex Group

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, první výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy, následovalo po něm 355 neřízených výbuchů.

Po druhém, prosincovém výbuchu následovala necelá stovka neřízených výbuchů. Bylo nařízeno pět evakuací, svá bydliště, zaměstnání či školy muselo opustit 2000 lidí.

Vytyčen byl bezpečnostní okruh o obvodu asi 14 kilometrů, v dubnu byl zmenšen na současných deset kilometrů. Hranice vytyčené oblasti stále střeží vojáci a policisté.

Odvoz munice skončí v lednu

Munice se z areálu začala vyvážet na konci ledna, směřuje k zákazníkům i do muničního skladu v Květné na Svitavsku.

Odvoz by mohl skončit v lednu příštího roku. Některá munice byla poškozená, některá byla v poškozených obalech.

Stovky beden musela policie přivézt nebo si je zapůjčit od armády, aby mohla munici odvézt. Poškozených palet bylo asi 600.

Záchranné práce by měly skončit příští rok v červnu, čištění okolí areálu potrvá zřejmě několik let. Podle pyrotechniků je munice rozmetaná do korun stromů, je i pod povrchem země, některé lokality jsou těžce přístupné.

 

Právě se děje

Další zprávy