Stát vrátil manželům statek prosáklý jedovatým DDT

Pavel Baroch
1. 8. 2007 9:19
Třináct let po restituci je areál stále zamořen
Václav Rychtařík v zamořené stodole. Na podlaze, stěnách a okolní půdě jsou viditelné známky skladování chemikálií.
Václav Rychtařík v zamořené stodole. Na podlaze, stěnách a okolní půdě jsou viditelné známky skladování chemikálií. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Klatovy - Uvnitř hospodářského stavení manželů Rychtaříkových v Klatovech-Lubech se vznáší podezřelý chemický zápach. I třináct let poté, co Rychtaříkovi usedlost dostali v restituci, je cítit, k čemu objekty po léta sloužily: jako sklady jedovatých pesticidů.

"A to tady pořád větráme," ukáže Václav Rychtařík na otevřená větrací okénka pod stropem.

Zprvu to vypadalo, že se stavení vrací jako nové. Stěny byly čerstvě omítnuté, podlahy natřené. Jenže když Rychtaříkovi chtěli budovu pronajmout, zájemce si nechal udělat rozbor, který odhalil, že objekt je doslova prosáklý DDT a dalšími jedy.

Od té doby se marně snaží domoci toho, aby jim stát zemědělské stavení vyčistil. "Táhne se to třináct let," říká Rychtařík.

Teď se objevila nová naděje. Plzeňský kraj slíbil, že nechá vypracovat podrobnou analýzu zamořeného stavení, která napoví i to, jak by se měl areál vyčistit a kolik by to mělo stát. První odhady hovoří až o třiceti milionech korun.

Kraj spoléhá na to, že peníze by pak mohly přijít z evropských fondů. "Čím lépe bude studie zpracována, tím to bude nadějnější," říká Boris Kreuzberg, krajský radní pro ekologii.

Po dvoře běhaly jedovaté slepice

Několik dílčích analýz přitom ukázalo, že DDT a další vysoce nebezpečné látky jsou snad všude. Rychtaříkovi žijí hned vedle, od zamořeného skladu je odděluje jenom dvorek.

Před pár lety přitom jeden z testů prokázal, že ve vejcích od slepic, které běhaly na dvorku, je třikrát větší množství DDT, než je přípustné. "To se pak všechno vymlátilo," říká Rychtařík.

Zdi uvnitř zamořeného stavení jsou na několika místech zbavené omítky až na cihly. Právě tady se braly vzorky na různé testy. "Muselo tady toho být spousta," odhaduje množství chemikálií Rychtařík. Žluté skvrny na zdi a výstražné tabulky s nápisy Pozor žíravina nebo Nebezpečí styku s jedovatými látkami mu dávají za pravdu.

Lidé v Klatovech podepisují petici

Naposledy tady nechávalo testovat vzorky z podlahy ekologické sdružení Arnika. Měření v laboratoři Axys Varilab znovu prokázala vysoké koncentrace DDT a podobně nebezpečného lindanu. "Ukázalo se, že znečištění samo o sobě nezmizí," říká předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Koncentrace škodlivin jsou přitom na některých místech hospodářské usedlosti tak vysoké, že je podle platných předpisů nezbytné vyčištění zasažených míst. Jiné testy zase ukázaly na zvýšený obsah nebezpečných látek v okolních studních i nedalekém Drnovém potoce.

"To vedlo ke vzniknu petice Klatovy bez DDT, kterou dosud podepsalo 823 lidí," konstatuje Petrlík.

Zachované cedulky na stěnách i na dveřích statku dokládají možnou míru nebezpečí chemických látek.
Zachované cedulky na stěnách i na dveřích statku dokládají možnou míru nebezpečí chemických látek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jedy v těle asi mám, soudí Rychtařík

Chemikálie, které se skladovaly u Rychtaříků, mohou například napadat imunitní systém člověka, poškozovat štítnou žlázu nebo reprodukční systém, některé jsou rakovinotvorné.

Václav Rychtařík si nedělá iluze o tom, že v jeho těle některé z těchto jedů nekolují. "To by se ale musel udělat rozbor krve, jak si to nechal před časem udělat tehdejší ministr životního prostředí Ambrozek. Taky tam měl DDT, a to nežil v prostředí jako já," konstatuje Rychtařík.

Zatím se ovšem neotrávil, prodělal ale infarkt. Bylo to nedlouho poté, co definitivně prohrál soudní spor s agrochemickou firmou, která mu zamořený statek vrátila.

"Dokonce jsem musel platit soudní výlohy sto tisíc korun," vzpomíná Rychtařík na soudní spor, který se táhnul několik let. Obdobně dopadly i jeho žádosti o pomoc u vlády, prezidenta a dalších institucí. Jediným výsledkem bylo, že má areál vyčistit okresní úřad. Než to udělal, zanikl.

Nejzamořenější místo v Plzeňském kraji

Takto manželé Rychtaříkovi žijí - vlevo mají obytný dům a vpravo jim stojí zamořený statek.
Takto manželé Rychtaříkovi žijí - vlevo mají obytný dům a vpravo jim stojí zamořený statek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Teď se začala případem zabývat zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která se ještě jako senátorka často zabývala ekologickými kauzami.

Plzeňský kraj si před dvěma lety udělal průzkum o starých ekologických zátěžích, podle nichž jich je v kraji více než čtyři sta. Asi čtyřicet z nich je skutečně vážných, mezi nimi je i stavení manželů Rychtaříkových.

"Naším cílem je nyní dosáhnout aspoň toho, že bude zpracován projekt sanace kontaminovaného objektu. Bez něj nelze uvažovat o úplném vyčištění tohoto místa od nebezpečných látek," konstatuje Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

 

Právě se děje

Další zprávy