Stát škrtá, nejdražší léčbu zajistí 13 onkocenter

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 12. 2008 17:07
Auditem ministerstva neprošlo šest onkocenter
Pacient má zcela potlačen imunitní systém, každá infekce je nebezpečná. v ÚHKT provedou rocně více jak padesát transplantací kostní dřeně.
Pacient má zcela potlačen imunitní systém, každá infekce je nebezpečná. v ÚHKT provedou rocně více jak padesát transplantací kostní dřeně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Biologická léčba je příliš drahá, používat ji bude smět méně center. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka to ale budou centra opravdu nejlepší.

Každý třetí Čech onemocní rakovinou, každý čtvrtý na ni zemře. Ministerstvo zdravotnictví proto ještě za Davida Ratha vytvořilo síť onkologických center, která se na zhoubné nádory specializovala. Statut onkologických center dostalo osmnáct nemocnic. Nyní se jejich počet snižuje.

"Opíráme se o čísla, která vyplývají z rozsáhlého auditu," řekl v pátek ministr Tomáš Julínek.

Audit se podle něj konal ve všech dosavadních onkologických centrech v září a říjnu. Kromě ministerstva se ho účastnili také odborníci z České onkologické společnosti a zástupci pojišťoven.

V nemocnicích se zkoumaly například počty lékařů a sester, lůžek a přístrojové vybavení. Ministerstvo se ptalo i na to, jak centra pečují o pacienty, které už současná medicína nedokáže vyléčit.

"Zjistili jsme, že některá z center nabízí léčbu jen některých druhů nádorů, jiná jsou špatně organizovaná. V dalších chybí následná péče," zhodnotila výsledky auditu náměstkyně ministerstva Markéta Hellerová.

Čtyři onkocentra se škrtají, zbude třináct

Ministerstvo se rozhodlo těmto nemocnicím statut onkocentra odebrat. Od ledna příštího roku už budou léčit jen méně závažné případy. Pokud objeví nádor v pokročilém stavu, pošlou pacienta na léčbu do jiné nemocnice, která statut uhájila.

Ruší se centrum v pražské Bulovce, které už bude jen jakýmsi podřízeným pracovištěm motolské nemocnice. Onkocentrum nebude v nemocnici v Pardubicích, v Chomutově v brněnské Svaté Anně a brněnské fakultní nemocnici.

"Pokud se péče v dané nemocnici zlepší, do budoucna je možné, že se mezi specializovaná centra pro nejtěžší případy opět vrátí. Nic není konečné," doplnila Hellerová.

Desetina nejtěžších případů

Takzvaná komplexní onkologická centra mají léčit deset procent těch nejtěžších případů rakoviny. Sjíždějí se do nich pacienti v třetím stadiu rakoviny, kterým už pomůže jen nejdražší biologická léčba.

"Zatímco léčba pacienta, u kterého se zhoubný nádor objevil včas, stojí desetitisíce, pacient v pokročilém stádiu stojí miliony," řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. S tím, aby se nejdražší biologická léčba soustředila jen do těch nejlepších center, proto souhlasí.

Zhoubný nádor každým rokem lékaři odhalí u 64 tisíc nových pacientů. Dnes se v Česku s rakovinou léčí 350 tisíc lidí. "Počet případů ale každým rokem stoupá, stejně jako stoupá cena léčby," řekl šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Dřív se podle něj čeští pacienti léčili s nádorem ve 200 nemocnicích po celé zemi, komplexní onkologická centra neexistovala. "V západních zemích je obyčejně zvykem mít na jeden milion obyvatel jedno onkocentrum. My jsme i s dvanácti onkocentry stále nad průměrem," řekl Vorlíček.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy