Stát má kvůli MUS švýcarské právníky. Zaplatí miliony

Domácí Domácí, Tereza Šídlová
17. 1. 2012 16:30
Schellenberg Wittmer pomáhá Kalouskovi s taktikou, teď se čeká na výsledek odvolání
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Civilní žalobu, kterou se český stát chce na poslední chvíli ucházet o miliardy obstavené ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), pro ministerstvo financí připravuje renomovaná švýcarská advokátní kancelář Schellenberg Wittmer.

Služby elitních právníků přijdou státní kasu zřejmě na miliony korun.

O taktice v kauze MUS v úterý odpoledne jednali někteří ministři Nečasova kabinetu.

Ministr financí Miroslav Kalousek po schůzce řekl, že jeho úřad za český stát podnikne další kroky poté, co švýcarský soud rozhodne o odvolání českých úřadů, což by mělo být do konce února.

Česko se totiž ještě snaží dohnat měsíce pasivity, kdy zdejší orgány odmítaly vstoupit do švýcarského trestního řízení, a žádá po Švýcarech prodloužení lhůty pro účast v něm. Dalším krokem pak má být civilní žaloba.

"Mohu vás ujistit, že usilovně pracujeme na dalších dokumentech, nejenom na civilní žalobě," tvrdí také ministr financí. Konkrétnější však být nechtěl s tím, že by to nebylo taktické.

Trestní oznámení na Kalouska

Kalouskův úřad ale nyní také čelí trestnímu oznámení kvůli prodlevám v kauze MUS. Podala jej organizace Veřejnost proti korupci, kterou reprezentuje například bývalá politička a právnička Hana Marvanová nebo bývalá šéfka organizace Transparency International Adriana Krnáčová.

Jejich trestní oznámení míří také za již prošetřovanými bývalými špičkami Vrchního státního zastupitelství v Praze. 

Organizace v úterý také představila svůj propočet, kolik Česko zaplatí za to, že ignorovalo výzvy Švýcarů k připojení se k trestnímu řízení.

"Česká republika bude muset zaplatit na soudním poplatku 20 milionů korun a na nákladech advokátní kanceláře přibližně 7 milionů korun. Jsou to náklady, které nemusela země vynaložit, kdyby se včas připojila k trestnímu řízení vedenému proti obviněným," řekla Marvanová.

"Přední švýcarští advokáti"

Vicepremiérka Karolína Peake (VV) po zasedání části vlády řekla, že kromě civilní žaloby podle švýcarského práva existuje způsob jak se domáhat škody nikoliv z pozice poškozeného v trestním řízení. Možné je prý škodu vyčíslit a připojit se jako civilní účastník vedle trestního řízení, sdělila novinářům.

Nejpravděpodobnější však stále zůstává cesta civilní žaloby.

"Pro civilní žalobu jsou zpracovávány potřebné analýzy. Jde však o záležitost mimořádně složitou, a proto nelze zatím přesně určit ani konečnou podobu, ani obsah žaloby," sdělila Aktuálně.cz před týdnem mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jana Rennerová.

Teď si české úřady musely najmout drahé právníky, aby jim s civilní žalobou pomohli.

"Jelikož jde zároveň o případ s přesahem do oblasti zahraničního práva, ÚZSVM spolupracuje s renomovanou advokátní kanceláří Schellenberg Wittmer, což je jedna z předních advokátních kanceláří ve Švýcarsku," uvedla Rennerová.

O najmutí švýcarských právníků jako první informoval deník Insider.

O co v kauze jde

  • Loni v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana.
  • Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.
  • Šestice stíhaných Čechů obvinění označila za konstrukci a je prý připravena doložit, že zablokované peníze nepocházejí z majetku státu ani MUS. Také Belgičan tvrdí, že je nevinný.
  • Akcie MUS v letech 1997 a 1998 skupovala společnost Investenergy, která v Česku zastupovala skupinu Appian Group.
  • Nakonec získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července 1999 jí vláda Miloše Zemana prodala i zbylý podíl - 46,29 procenta za 650 milionů korun.
  • Švýcaři podle týdeníku Respekt dospěli k závěru, že manažeři MUS získali majoritní i státní podíl ve společnosti za její vlastní peníze. Zpronevěřili prý miliardy korun.

Specialisté na obchodní právo a arbitráže s mezinárodním zaměřením se sídly v Curychu a Ženevě, Schellenberg Wittmer, podle serveru Legal500.com, který mapuje trh s právním poradenstvím po celém světě, v minulosti zastupovali například významné firmy jako Google, Phillip Morris nebo farmaceutické firmy Novartis či Watson Pharmaceutical.

Švýcarští advokáti však spolupráci s českým státem nechtějí komentovat.

"Vzhledem k našim profesním závazkům mlčenlivosti nesmíme jako právní firma komentovat, zda někoho zastupujeme, a pokud jej zastupujeme, nemůžeme komentovat obsah takové spolupráce," vzkázal Aktuálně.cz jeden z partnerů právní kanceláře Schellenberg Wittmer Manuel Liatowitsch.

Rady za miliony korun

Rady týkající se švýcarského právního systému mohou stát přijít velmi draho. Například v kauze Diag Human jen za soudy v Rakousku, které řešily exekuci českých uměleckých děl, zaplatí ministerstvo zdravotnictví kolem dvou milionů korun.

Ve Vídni si na případ najalo renomovaného advokáta Michaela Hasbergera.

Honorář bude záležet především na tom, jak se českému státu podařilo dojednat smlouvu o spolupráci a způsob vyplácení odměny.

V úvahu přichází pevně stanovená hodinová sazba, ale také menší počáteční náklady, které se budou prostřednictvím tzv. success fee - v případě úspěchu žaloby - kompenzovat procentem ze zisku v soudní síni.

 

Právě se děje

Další zprávy