Stáhněte tu nabídku. Soud projedná první z kauz Drábkovy éry

Marek Pokorný Marek Pokorný
7. 4. 2014 18:30
Vladimír Šiška, pravá ruka exministra Jaromíra Drábka, se bude v úterý u městského soudu v Praze zpovídat z korupce.
Vladimír Šiška
Vladimír Šiška | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tisíce zaměstnanců Úřadu práce po celé republice musely tehdy pracovat přesčas a řada z nich šla do práce i o víkendu. V lednu 2012 ministerstvo práce a sociálních věcí, vedené Jaromírem Drábkem a jeho náměstkem Vladimírem Šiškou, vyměnilo dodavatele systému vyplácení sociálních dávek a ten začal kolabovat.

Dosavadního správce systému firmu OKsystem nahradila bez soutěže firma Fujitsu Technology Solutions. Jednatel OKsystemu Martin Procházka kvůli tomu podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vzápětí se na něj obrátil Šiška s nabídkou: Když svoji stížnost stáhnete, dostanete jinou zakázku.

Pod dohledem policie

Následovalo několik schůzek, jichž se vedle Šišky účastnil i šéf odboru informatiky Milan Hojer. A část z nich už byla pod dohledem policie. Poslední z nich se konala 11. září 2012 v Hojerově kanceláři a krátce po ní policie oba dva úředníky zatkla.  

Za uplácení a zneužití pravomoci úřední osoby oběma nyní hrozí až dvanáctileté vězení. „Přislíbili úplatek ve formě přidělení zakázky ve výši nejméně 100 milionů korun, a to za to, že zajistí stažení návrhu podaného u ÚOHS,“ stojí v obžalobě, kterou v úterý začne projednávat soudce Petr Novák.

To není přitom jediný případ, který se řeší v souvislosti s výplatou dávek v resortu MPSV. Policie totiž stíhá i několik lidí včetně Šišky za to, že se domluvili na tom, jak obejdou zákon, aby Fujitsu mohla získat zakázku bez soutěže.

A do třetice: Policie loni na podzim obvinila Šišku potřetí, tentokrát za miliardovou zakázku na systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit zneužívání dávek. Ministerstvo, opět bez soutěže, vybralo firmu IBM. A hájilo to znaleckým posudkem, že uvedené řešení je jediné možné.

Ten posudek byl účelový

Na postup ministerstva podalo trestní oznámení sdružení INDOC a jeho výsledkem bylo obvinění Šišky a znalce Vladimíra Smejkala. A ÚOHS ministerstvu zakázku zakázal podepsat.

„Posudek byl od samého počátku koncipován jako účelový s jediným cílem: podpořit postup zadavatele veřejné zakázky, který se předem bez výběrového řízení rozhodl pro firmu IBM. Vykazoval řadu vad a nedostatků, jeho závěry byly neobjektivní a nevěrohodné. Posudek vycházel z nedostatečných podkladů, nekvalitního průzkumu trhu a z nesprávné interpretace prokazatelných skutečností. Byl z něj patrný tendenční přístup znalce, který se snažil vzbudit dojem, že řešení IBM je technicky unikátní, a tedy jediné možné,“ uvedl Tomáš Pfeffer z Indocu, který byl pod trestním oznámením podepsán.

Než se oba zbylé případy dostanou před soud, bude ale ještě trvat. „Oba jsou ve fázi vyšetřování,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který vyšetřování obou případů dozoruje.

„V těchto typech kauz závisí délka vyšetřování zejména na znaleckých posudcích,“ dodal Matula.

Bude soutěž. Opravdu

OKsystem se nakonec po rozhodnutí ÚOHS na ministerstvo práce a sociálních věcí vrátil. A od počátku roku opět provozuje systém vyplácení sociálních dávek. Je ovšem otázka na jak dlouho.

I on totiž před lety uvedenou zakázku získal bez veřejné soutěže - byť to tehdy platný zákon umožňoval. Ministerstvo by proto v dohledné době mělo vypsat na systém vyplácení dávek konečně otevřený tendr.

 

Právě se děje

Další zprávy