Kam je pošlete, 100 let nic neroste. Voják promluvil o "hrubé síle" české armády

Tým Spotlight Tým Spotlight
19. 5. 2024 8:45
Ruská agrese na Ukrajině ukázala mnohým státům, že zanedbávat vlastní armádu v této turbulentní době by se nemuselo vyplatit. Reakce přišla pochopitelně i z Česka, kde se vláda rozhodla více investovat do modernizace a výcvik vojáků byl upraven. "Trošku jsme zanedbali přípravy na konflikt vysoké intenzity, na toho velkého nepřítele," řekl ve Spotlightu velitel 43. výsadkového pluku Petr Matouš.
Video: Tým Spotlight

Podplukovník Petr Matouš vidí jako jeden z problémů české armády fakt, že v minulosti byl kladen příliš velký důraz na specializaci vojáků na malé expediční jednotky. "Armáda prošla tzv. 'afghanizací', tedy že většinu prostředků věnovala na to, abychom svou práci na misích v Afghánistánu odvedli dobře. Museli jsme zpátky přepnout přípravu na ten velký konflikt," říká Matouš, který sám v Afghánistánu sloužil.

Podle něj právě rusko-ukrajinský konflikt ukázal důležitost příprav na 'totální' válku, kde už nejsou důležité jen malé jednotky, ale je podstatné perfektně a koordinovaně zvládat velký manévrový boj mechanizovaných brigád. "Konkrétně v Chrudimi se začínáme připravovat už druhým rokem na komplexní boj a myslím si, že se nám to daří," říká velitel a dodává, že v rámci bezpečnosti nemůže být konkrétnější.

Právě chrudimští výsadkáři jsou podle něj právě tou 'hrubou silou', která dnes musí perfektně zvládat rychlé přesuny nejen po nepřátelském území a přesně plnit taktické rozkazy velení. "Rychle dostanete 100 až 150 lidí, klidně i víc, na nějaké místo, kde podrží prostor, rychle něco zničí nebo obsadí. Kam je pošlete, tak 100 let nic neroste," říká v nadsázce Matouš.

V rozhovoru se podplukovník také zmiňuje o ochotě Čechů jít bránit svou vlast v případě napadení, která podle průzkumů není příliš vysoká. "Vždycky tu budou lidé, kteří bránit svoji zem chtít nebudou a vždycky tu budou lidé, kteří svoji zemi bránit chtít budou. Na těch to vždycky stálo a stát bude," uzavírá Matouš.

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu níže nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:08-03:41 Jak moc bolela tři kola v ringu s profesionálním zápasníkem Davidem Dvořákem, se kterým se podplukovník Petr Matouš utkal v rámci charitativního večera na podporu válečných veteránů? Jak dlouho na zápas Matouš trénoval a splnil jeho očekávání? A jak vůbec vznikl nápad postavit proti sobě vojáky a profesionální zápasníky?

03:41-05:49 Kolik peněz se na charitativním galavečeru povedlo vybrat? Dokáže se český stát o své válečné veterány adekvátně postarat? Stane se z Fighters for veterans tradice?

05:49-09:51 Chystá se Matoušův protivník David Dvořák vstoupit do aktivních záloh? Jak je na tom armáda s aktivními zálohami aktuálně? Jak Matouš vnímá neochotu Čechů vstupovat do armády? A půjde situace zlepšit bez zavedení branné povinnosti?

09:51-14:54 Věří velitel 43. výsadkového pluku, že by v případě konfliktu Češi svou zemi bránili? Jak u výsadkářů vypadá příprava na konflikt? A jak vypadá práce elitního oddílu v akci?

14:54-17:30 Čím se od výsadkářů liší speciální síly, ve kterých Matouš strávil většinu své kariéry? Křičí Matouš na své podřízené? Dotýká se ho, když se o vojácích mluví jako o gumách nebo zelených mozcích? A je v armádě místo také pro ženy?

17:30-19:10 Jaká mise byla pro Matouše nejtěžší? Má vůbec ještě z něčeho strach? A proč se rozhodl odjet na misi do Afghánistánu?

19:10-20:52 Proč nese Matoušova kniha název Navzdory? Kolikrát musel Matouš prolomit tvrzení lékařů, že se bude muset po úrazu v dětství celoživotně šetřit? A co nejdůležitějšího se naučil na kurzu přežití ve Francouzské Guyaně?

Spotlight Aktuálně.cz - Petr Matouš | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy