Spor Lesů ČR s ČEZem bez verdiktu, soud ztratil klíčový spis

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 9. 2014 7:15
Čtvrt miliardy korun chtějí Lesy ČR od ČEZu za poškození stromů. Vynesení precedentního verdiktu se ale zadrhlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - České soudy již několik let řeší vážný spor dvou nejvýznamnějších státních firem, ve kterém Lesy ČR žalují energetický gigant ČEZ a chtějí po něm stamilionové odškodné za to, že exhalace elektráren ČEZu ničí lesy v jeho správě. Ve středu 24. září mohl padnout první precedentní verdikt. Kvůli školácké chybě soudu se ale rozhodnutí odložilo.

"Nárokujeme náhrady škod na lesních porostech způsobených imisemi z jejich provozní činnosti a jedná se cca o stovky milionů korun českých," uvedl mluvčí Lesů ČR Tomáš Boublík.

Prostřednictvím více než dvou desítek žalob chtějí Lesy ČR po energetické firmě celkem 237 milionů korun. Včetně úroků se tak žalovaná suma blíží půlmiliardě korun. "Je vedeno 22 sporů. Nejstarší žaloba je z roku 1999, nejnovější z roku 2013," potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Kde je to odvolání?

Obvodní soud pro Prahu 4 loni v listopadu dal zapravdu Lesům ČR a přikázal, aby jim ČEZ a tři jeho elektrárny (Chvaletice, Počerady a Dětmarovice) zaplatily celkem 13 milionů korun za poškození lesů v roce 2002.

Městský soud, který ve středu řešil odvolání ČEZu a jeho elektráren, ale verdikt nevynesl. Během jeho jednání vyšlo najevo, že chybí odvolání jednoho z účastníků, elektrárny Počerady. A prvoinstanční soud proto loni v prosinci označil verdikt proti elektrárně za pravomocný. Právník elektrárny Jiří Hess ale tvrdí, že se proti verdiktu, který jejich podíl vyčíslil na 2,6 milionu korun, odvolali.

To, že je chyba na prvoinstančním soudu, je přitom víc než zřejmé. Kopii odvolání, které Počerady podaly, totiž soud přeposlal – i se svým razítkem – právě Lesům ČR. "Nezbývá než jednání ukončit a poslat spis obvodnímu soudu, aby vše napravil," uvedla soudkyně Helena Horáková.

Nikde, nikde v Evropě!

I když prvoinstanční soud dal Lesům ČR zapravdu, ČEZ žalobu označuje za nesmyslnou. "Nikde v Evropě, nikde neexistuje možnost takto žalovat elektrárny nebo průmyslové podniky a nikde se tak neděje," říká Kříž a poukazuje na to, že elektrárny již platí poplatky za vypouštění emisí.

"Pokud se platí poplatky za tunu každé emise, tak tyto poplatky jsou právě z těchto důvodů a pak již nelze žádné další škody žalovat. Nikdo ze zahraničních investorů toto v Česku vůbec nechápe," argumentuje Kříž.

Lesy ČR naopak žaloby vysvětlují péčí řádného hospodáře – a verdikt chtějí nechat na soudu.

Znalci to potvrdili

Způsobenou škodu doložily Lesy ČR posudkem soudního znalce Pavla Hadaše. Soud si nechal udělat vlastní posudek od Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti a ten došel prakticky ke stejnému výsledku.

"Dospěl k tomu, že po věcné a odborné stránce je třeba souhlasit se znalcem Hadašem," uvedla soudkyně Horáková. Podle prvoinstančního soudu byla i prokázána příčinná souvislost poškození lesů s vypouštěním imisí a znalecký posudek současně nárokovanou škodu oddělil od škod způsobených jinými vlivy.

Lesy se s ČEZem snažily jednat o náhradě, ale bez úspěchu. Zkrachovalo i poslední jednání počátkem letošního roku.

To, že v minulosti emise z elektráren poškozovaly lesy, ČEZ přiznává. A až do roku 1998 také sám dobrovolně za škody, způsobené na lesních porostech, platil. "Do roku 1998 jsme se dohodli mimosoudně i za roky předchozí, protože elektrárny ještě nebyly plně odsířeny," říká Kříž. V devadesátých letech však proběhlo za desítky miliard korun odsíření elektráren a emise klesly na minimum. Podle Kříže tak není důvod, aby elektrárny dále platily.

Článek vyšel 25. září v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy