Špatná zpráva pro Jourovou: Česká vláda kvóty nepodpoří

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 8. 12. 2014 12:21
Eurokomisařka Věra Jourová má za úkol prosadit směrnici, která nařídí firmám mít ve vedení 40 % žen. Její vlastní země se ale staví proti.
Věra Jourová
Věra Jourová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká vláda nezmění zamítavé stanovisko ke směrnici Evropské unie, která zavádí kvóty pro ženy ve firmách. Jde o špatnou zprávu pro českou eurokomisařku Věru Jourovou (ANO), která má prosazení směrnice na starosti.

"Změna pozice ČR v tomto případě zůstává beze změny," napsal z jednání vlády ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten již dříve deníku Aktuálně.cz řekl, že je proti tomu, aby Česko kvóty podpořilo.

Změnu vládního stanoviska se pokoušel prosadit ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Pro hlasovali ministři za ČSSD, lidovci i straničtí kolegové Jourové z hnutí ANO byli proti.

Dokument, jenž nařizuje evropským firmám obchodovatelných na burze mít v dozorčích a správních radách alespoň 40 % žen, česká eurokomisařka zdědila po své předchůdkyni Viviane Redingové. Ta směrnici v roce 2012 protlačila Evropskou komisí, poté se ale několik států včetně České republiky postavilo proti a směrnici tím zablokovalo.

Úkolem Jourové je alespoň část protestujících zemí přesvědčit ke změně názoru. Zatím však neuspěla ani v domovské zemi u vlastních spolustraníků.

"Nechápu postoj zejména ministrů a ministryň za hnutí ANO, protože paní eurokomisařka Jourová výslovně vládu o změně postoje požádala," komentovala to ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), která pojede stanovisko do Bruselu tlumočit.

Ministryně tvrdí, že opatření by se v Česku dotklo pouhých šesti firem, z toho jedné se státní účastí - gigantu ČEZ. "Tam jsou za celá léta v dozorčí radě desítky mužských jmen a mezi nimi jsme na první zběžný pohled našli asi tři ženská. V současné době tam není žena jediná," uvedla ministryně.

Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jde ale o princip. "Pokud by se kvóty pro ženy schválily, jednalo by se o precedens, který by mohl pro naše občany znamenat, že stát chce začít regulovat vše. Kolik žen má být ve vedení podniků, je na managementu samotných podniků," uvedl Babiš. Z počtu žen v jeho hnutí je podle něj jasné, že to jde i bez kvót.

Jurečka: Jourová nezastupuje naše zájmy

Podle Jurečky není vládní "ne" pro agendu eurokomisařky z Česka problém. "Paní Jourová není eurokomisařkou zastupující zájmy ČR. Z povahy svého úřadu je nezávislou komisařkou Evropské komise, která nesmí stranit žádnému státu, tedy ani ČR. V tomto úhlu pohledu, pokud situaci obrátíme, tedy nevnímám jako problém, pokud bych nehlasoval pro směrnici, která by požadovala ženské kvóty,“ řekl již dříve Jurečka.

Dienstbier upozornil na to, že stejný cíl - tedy dostat 40 % žen do vedení firem - vláda na podzim schválila v genderové koncepci. "Pokud budeme trvat na zamítavém stanovisku, bude to v této situaci přinejmenším velmi zvláštní,“ komentoval to Dienstbier.

 

Právě se děje

Další zprávy