Soud: Příkaz k razii v České televizi byl protiústavní

ČTK ČTK
19. 9. 2012 10:36
Desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly vtrhla do ČT loni 11. března
Foto: Repro: ČT

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu zrušil soudní příkaz k loňské kontroverzní prohlídce kanceláře v budově České televize.

Prohlídku uskutečnilo ozbrojené komando Vojenské policie. Příkaz vydal Obvodní soud pro Prahu 6, podle středečního nálezu to učinil protiústavním způsobem. Ústavní soudce Jiří Nykodým začal v 09:00 číst obsáhlé odůvodnění nálezu.

Desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly vtrhla do budovy zpravodajství České televize loni 11. března.

Ozbrojené komando hledalo spis Vojenského zpravodajství, který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Policisté zabavili věci tří redaktorů, dokument ale nenašli. Věci později vrátili.

Státní zastupitelství při kontrole dospělo k závěru, že zásah byl nepřiměřený. Vojenská policie například zabavila i materiály, které s trestním řízením nesouvisely.

Podle Ústavního soudu prohlídka při daném stavu vyšetřování nebyla nezbytná.

"Orgány činné v trestním řízení nevyčerpaly všechny možnosti, které měly k dispozici, aby si opatřily dostatek informací, aby zjistily, kdo byl vlastně původcem vyzrazení utajované informace," uvedl soudce zpravodaj Jiří Nykodým.

Ústavní soud připustil, že za určitých okolností může být omezeno právo na ochranu zdroje a svobodu projevu - zejména v situaci, kdy jsou ve hře vážné zájmy státu a jeho bezpečnosti.

"Ale musí pro to být dostačující důvody. Nestačí pouhá okolnost, že nějaká zpráva je označená jako utajovaná," řekl Nykodým.

Prohlédněte si fotografie ze zásahu v ČT:

Také státní zastupitelství při pozdější kontrole dospělo k závěru, že zásah byl nepřiměřený. Vojenská policie například zabavila i materiály, které s trestním řízením nesouvisely.

Rovněž inspekce zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - nedostatečně informovali své nadřízené, špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili nesprávnou taktiku.

Ve Vojenské policii nastaly po kritizovaném zásahu personální změny. Jednotka, která jej provedla, zanikla.

Vojenská policie vrací reportérům věci zpět, podívejte se:

Televize v ústavní stížnosti zdůraznila své specifické postavení nezávislého média. Soud údajně při vydání příkazu nezohlednil to, že prohlídka ve zpravodajské redakci představuje závažné omezení svobody projevu.

Postup orgánů činných v trestním řízení byl podle televize možná formálně legální, ale ve skutečnosti hrubě porušoval základní hodnoty demokratického právního státu.

Česká televize žádala kvůli prohlídce také změny v trestním řádu a vysílacím zákonu, soud jí ale nevyhověl. Nález Ústavního soudu teoreticky umožňuje televizi žádat od státu úhradu případné újmy způsobené prohlídkou.

 

Právě se děje

Další zprávy