Praha - Pražský vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek nad bývalým náměstkem ministra pro místní rozvoj Petrem Formanem a dalšími dvěma lidmi v kauze vyvedení více než 200 milionů korun z dotací EU.
Jejich případem se tak bude muset znovu zabývat městský soud, který předtím už dvakrát Formana viny zprostil.
Odsuzující verdikt naopak odvolací soud vynesl nad dalšími šesti lidmi. Tři dostali nepodmíněné tresty od tří do čtyř let vězení, třem vyměřil podmínky. V jejich případě je verdikt pravomocný a lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
Deset obžalovaných se podle spisu snažilo v letech 2004 a 2005 z likvidačního zůstatku Nadace pro rozvoj regionů (NRR) vyvést složitým způsobem přes různé firmy 144 a 85 milionů korun. Šlo o nevyčerpaný zůstatek z peněz, které EU od roku 1994 poskytla na podporu malého a středního podnikání v Česku. Drtivou většinu peněz se policii podařilo na poslední chvíli zajistit.
Vězení místo podmínky
Podle soudu se u šesti obžalovaných - Radima Špačka, Kamily Jarošové, Roberta Hrdiny, Anthony Maurice Seddona, Jitky Mácové a Květoslavy Foersterové - bezpečně podařilo prokázat, že se úmyslně snažili vyvést peníze z moci státu. Svědčí o tom uzavřené smlouvy, následné výběry a převody peněz nebo nasazení tzv. bílých koní do různých firem, přes které peníze protékaly.
"Je zřejmé, že k trestné činnosti došlo," řekl předseda trestního senátu Josef Mazák. Skupina byla potrestána za podvody a praní špinavých peněz.
Soud jim původně vyměřil dvou a tříleté podmínky. Odvolací soud ale ve čtvrtek zpřísnil trest pro Špačka, Jarošovou a Hrdinu, kteří mají jít do vězení.
Ostatní dostali podmínky od 1,5 roku do dvou let a devíti měsíců.
Soud také všem zakázal na čtyři až šest let působit ve funkci statutárního orgánu v obchodních společnostech a družstvech. Mazák v této souvislosti upozornil, že uložené tresty jsou zhruba poloviční než by měly být, a to kvůli délce soudního řízení, které trvá devátým rokem.
Špaček s Hrdinou také mají státu zaplatit vzniklou škodu 27 milionů korun. Mnohem mírnější peněžité tresty dostali i další členové skupiny.
Případ Formana, Josefa Šmejkala a Jiřího Bašty odvolací soud vrátil k novému projednání, protože zprošťující rozsudek nepovažuje za správný. Podřízený soud se prý neřídil pokyny, které měl při dokazování provést. Bývalý náměstek tehdejšího ministra Pavla Němce považuje rozsudek za nespravedlivý.
"Pokračujeme dál, doufám, že budu dost dlouho naživu," řekl Forman novinářům.
Z obžalovaných k soudu přišel ještě jeho bývalý poradce Špaček, který dostal nejpřísnější trest. Rozsudek jej prý šokoval a považuje ho za protiústavní.
"Porušuje základní principy civilizovaného státu," řekl Špaček, když opouštěl budovu soudu. S verdiktem byl naopak poměrně spokojen státní zástupce Boris Havel. "Soud rozhodl správně," řekl.
Strůjcem mafie byl likvidátor
Strůjcem údajného zločinného plánu byl podle obžaloby Ondřej Dvořák, likvidátor jedné ze dvou společností přímo navázaných na NRR. Jeho případ však byl kvůli údajnému špatnému zdravotnímu stavu Dvořáka vyloučen k samostatnému projednání. Před soudem proto stanulo devět lidí.
"Vyloučit tohoto obžalovaného ze společného řízení nebylo správné," řekl žalobce Havel, který podal stížnost proti přerušení soudního řízení s Dvořákem. I jeho kauza tak bude u soudu ještě pokračovat.
Soudy se kauzou zabývají již devět let. Městský soud uznal v roce 2011 vinnými pouze dva lidi, ostatní obžalovaní byli osvobozeni. Odvolací pražský vrchní soud ale v roce 2013 verdikt v celém rozsahu zrušil, a tak se soudy případem musely zabývat znovu.