Sobotka: Speciální zákon pro Šumavu není ideálním řešením

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2014 23:52
Premiér vítá spíš obecnou úpravu, která by řešila režim pro všechny národní parky.
Šumavský národní park
Šumavský národní park | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepokládá za ideální řešení, aby měl Národní park Šumava speciální zákon. Vítá spíš obecnou úpravu, která by řešila režim pro všechny národní parky. Řekl to po setkání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze.

Obecnou úpravu navrhuje ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ochraně přírody a krajiny.

Kritizovaný senátní návrh zákona o šumavském národním parku má ve středu projednávat vláda, podle doporučení ministerstev by ho měla odmítnout.

"My jsme byli v minulých letech svědky celé řady legislativních návrhů, které by řešily speciálně situaci Národního parku Šumava. Já to (senátní návrh zákona) nepokládám za úplně ideální řešení, protože nelze mít pro jeden národní park speciální zákon a pro ostatní národní parky obecnou úpravu," uvedl premiér.

Naopak novela zákona o ochraně přírody a krajiny podle něj bude mnohem přijatelnější pro obce i vstřícnější pro veřejnost a návštěvníky národních parků. "Připravovaná novela by mohla získat širší podporu v Senátu a Sněmovně," dodal.

Z různých důvodů se senátním návrhem nesouhlasí ekologické organizace ani prezident Miloš Zeman, který se kvůli tomu chtěl středečního projednávání předlohy ve vládě zúčastnit. Odmítnutí předlohy navrhla téměř všechna ministerstva, která ji posuzovala v připomínkovém řízení, výjimkou bylo jen ministerstvo pro místní rozvoj.

Zeman se ještě v úterý sešel s ministrem Brabcem. "Schůzka se týkala zákona o ochraně přírody a krajiny a hodnocení vlivů na krajinu EIA," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Bližší informace ze schůzky nesdělila.

Podle Sobotky by bylo vhodné, kdyby Sněmovna počkala na to, až vláda předloží vlastní legislativní řešení. "Pak si myslím, že by se oba návrhy mohly projednávat v kontextu," řekl s tím, že by rád dosáhl toho, aby "zvítězila obecnější úprava pro všechny národní parky". Nyní je návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny před připomínkovým řízením, do konce září má jít do vlády. Podle Brabce se nejpozději v říjnu dostane do Parlamentu.

Ani chystaný návrh novely zákona pro všechny národní parky není však bez kritiků. Některé šumavské obce se obávají, že omezí jejich rozvoj, naopak podle ekologů může snížit ochranu přírody. Novela zásadně mění zavedený zákon po více než 20 letech.

Brabec: Ztráta peněz z fondů se sníží o 10 miliard

Ministr Brabec po setkání s premiérem uvedl, že očekávaná ztráta peněz z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) by se měla snížit o deset miliard korun. Letos by ztráta měla klesnout ze zhruba 14 miliard korun na méně než devět miliard a příští rok z pěti miliard na nulu, dodal Brabec.

OP ŽP patřil k nejvíce rizikovým programům. První odhady celkových ztrát přesahovaly v letech 2013-2015 více než 25 miliard korun.

"To, co je neméně důležité, je pokusit se zachránit, co se dá. V Operačním programu Životní prostředí je také rychlá příprava na příští roky, protože tady máme další finanční prostředky, které přijdou z Evropské unie. Je strašně důležité neopakovat chybu, která se stala v minulosti. To znamená, že už na začátku se nabralo zpoždění," řekl Sobotka.

Premiér s ministrem jednali také o malé "dočasné" novele zákona EIA, tedy o posuzování vlivu staveb na životní prostředí. Sobotka upozornil, že v minulých měsících bylo ohroženo čerpání až sta miliard korun zejména v oblasti dopravních staveb. "Jsem rád, že se dobrou spoluprací Úřadu vlády, MŽP a ministerstva pro místní rozvoj podařilo zabránit tomu, že České republice bylo zablokováno čerpání prostředků z EU," řekl.

21 miliard na protipovodňová opatření

Přes 21 miliard korun a možná ještě víc má v příštích šesti letech jít na zlepšení kvality vody a protipovodňová opatření. Ministerstvo se chce zaměřit na problémy se zadržováním vody v krajině, s nimiž se Česko v posledních letech potýká. Brabec plánuje s ministerstvem zemědělství a vnitra do konce září proto předložit vládě klíčovou strategii pro boj se suchem.

Ve středu jde Brabec na vládu se žádostí o schválení nadlimitní zakázky pro Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, kde sídlí experti na povodně a sucho. Chce do roku 2017 posílit kompetence i rozpočet této resortní organizace až o 90 milionů korun. "Chtěl bych, aby ústav byl organizačním lídrem projektu," řekl Brabec.

Protože se ve současném programovacím období Operačního programu Životní prostředí nevyužily všechny evropské peníze, v mnoha obcích nad 2000 obyvatel se nestihly dobudovat čističky odpadních vod, ačkoli to Brusel již před třemi lety po Česku požadoval.

 

Právě se děje

Další zprávy