Sobotka oponuje Zemanovi: Nezávislí jsme od roku 1989. Nejsme pod tlakem USA a EU

Luboš Kreč Luboš Kreč, Jiří Kubík
1. 4. 2016 16:54
Čína, k níž prezident Miloš Zeman v poslední době hodně inklinuje, nemůže být podle premiéra Bohuslava Sobotky novým garantem bezpečnosti a ekonomické prosperity. Podle Zemana se Česko až nyní stalo skutečně nezávislým státem, protože nepodléhá tlaku EU a USA. Sobotka s ním v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny ostře nesouhlasí a připomíná, že nezávislým státem se Česko nestalo loni ani předloni, ale v roce 1989.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka se znovu otevřeně staví proti názoru prezidenta Miloše Zemana, tentokrát v otázce údajného podléhání tlaku Evropské unie a USA, jak to v rozhovoru pro čínskou televizi minulý týden prezentoval Zeman. Doplnil to dokonce vyjádřením, že teď už jsme nezávislou zemí a navazujeme přátelství s Čínou.

Sobotka v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny řekl: "Myslím, že nezávislou zemí jsme se stali v roce 1989. Od té doby rozhodujeme o svém osudu. Někdy to není jednoduché, ale tu odpovědnost máme. Rozhodli jsme se vstoupit do NATO a do Evropské unie. Bylo to správné rozhodnutí a budu to hájit i v příštích letech. Členství v těchto organizacích je zárukou stability a bezpečnosti," zdůraznil premiér.

Zpochybnil zároveň Zemanovu úvahu, že jsme byli dosud pod tlakem Evropské unie. "Víte, je zvláštní mluvit o tom, že se chováme submisivně vůči Evropské unii, kterou sami tvoříme... To zkrátka není my a oni, jak to bylo před rokem 1989. Tohle je úplně jiný systém. Nemám rád rozdělování my a oni, protože to zavání neschopností prosadit zájmy tam, kde to jiní zvládají."

Sobotka je v těchto dnech na cestě po Spojených státech, kde zdůrazňuje naše spojenectví a usiluje o ještě těsnější vztahy.

"S USA máme řadu společných zájmů, které souvisí s tak důležitou oblastí, jako je bezpečnost. Přemýšlím nad tím, že když nám tu bezpečnost nebude garantovat NATO, což do značné míry znamená vojenská síla USA, tak kdo nám tu bezpečnost bude garantovat? Jaké jsou alternativy pro takovéto úvahy? To přece neznamená, že jsme submisivní, vždyť i v NATO, pokud jde o základní strategické otázky, sedíme u jednoho stolu," řekl Sobotka a zapochyboval tak nad dalším Zemanovým výrokem o dosavadní závislosti a podléhání tlaku USA.

Velký rozhovor s premiérem Sobotkou nejen o zahraniční politice čtěte v pondělních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy