Sněmovna podpořila novelu o platech a zkrátila lhůty výborům

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2014 11:33
Mimořádné jednání Poslanecké sněmovny trvalo i s úvodními formalitami sedm minut.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sněmovna v pátek dokončila úvodní kolo jednání o novele o platech ústavních činitelů. Podle vládního návrhu mají vzrůst od ledna o jedno procento. Poslanci souhlasili s tím, aby výbory měly na debatu o předloze 17 dnů místo obvyklých dvou měsíců. Zřejmě budou navrhovat změny. Plénum by mohlo o platové novele rozhodovat na řádné prosincové schůzi.

Páteční mimořádné jednání poslanců trvalo i s úvodními formalitami sedm minut. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) připustil, že ve Sněmovně nepanuje spokojenost s jednoprocentním růstem navrženým vládou a že růst by mohl být vyšší.

"Já myslím, že existuje možnost, aby se platy zvýšily o 3,5 procenta, tak aby to bylo srovnatelné s tím, jak se zvyšují platy zaměstnanců ve veřejném sektoru," řekl Sobotka. "Čili, já vidím možnost určitého pohybu z toho navrženého jednoho procenta na maximálně 3,5 procenta, což odpovídá situaci dalších veřejných zaměstnanců," dodal.

Sobotka ocenil rychlé jednání Sněmovny

Rychlé jednání Sněmovny Sobotka ocenil. "Jsem rád, že se podařilo to, oč jsem usiloval v posledních týdnech: přesvědčit Poslaneckou sněmovnu, abychom skutečně začali ten návrh zákona projednávat a zkrátili lhůty tak, aby se stihl schválit do konce letošního roku," řekl.

V debatě vystoupila jen ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), která navrhla zkrácení lhůty pro výbory o 43 dnů, případně o měsíc.

Sněmovna její první návrh hlasy 134 ze 139 přítomných poslanců bez diskuse schválila. Mimořádná schůze svolaná na žádost koaličních poslanců tím skončila.

Pokud by novela nebyla schválena, prezidentovi, členům vlády nebo poslancům a senátorům by se zvýšily platy od ledna po několikaletém zmrazení skokově o více než čtvrtinu.

Základna by měla být pevná

Bohuslav Sobotka už ve středu navrhl zvýšit platy ústavním činitelům o 3,5 procenta jako státním zaměstnancům. Mezi poslanci zaznívají názory, že základna, od níž se mzdy odvíjejí, by se neměla stanovovat pevně.

Soudí, že by se měly opět odvozovat koeficientem od mezd v nepodnikatelské sféře, jako tomu bylo před zmrazením. Pro takové řešení se vyslovil i předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Zákonodárci by se nemuseli k projednávání svých platů opakovaně vracet.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura řekl, že uvažuje i o jiném nastavení platů. "Myslím si, když budu mluvit za občanské demokraty, tak my se kloníme k variantě navázání platů ústavních činitelů na platy soudců a teď debatujeme o tom, v jaké formě, jakým způsobem," řekl.

Řekl také, že nechce vést debatu o tom, o kolik procent se mají platy zvýšit. "My chceme dát koeficient, který bude reagovat na vývoj průměrné mzdy," dodal. Chce vést debatu o tomto koeficientu, a ne o procentu zvýšení platů.

118 milionů navíc

Do čtyř výborů Sněmovna poslala novelu už minulý týden. Pak bylo jednání pro procedurální zmatky ohledně zkrácení lhůt přerušeno.

Předloha počítá s růstem základny, od níž se platy ústavních činitelů odvíjejí, o 517 korun. V následujících čtyřech letech by činila 52 248 korun. Pokud by norma neplatila, platy by se vypočítávaly ze základny ve výši 65 103,50 Kč. Takové zvýšení by státní rozpočet vyšlo příští rok na 118,6 milionu korun navíc místo 4,6 milionu korun.

Zákonodárci by měli do konce roku vyřešit i výpočet soudcovských platů, od nichž se odvíjejí taky mzdy státních zástupců. Ústavní soud už v létě zrušil nynější způsob jejich stanovování.

Ve Sněmovně leží poslanecká novela, podle níž by platy soudcům v intencích nálezu ústavních soudců o něco vzrostly. Je ale také možné, že poslanci tato ustanovení připojí k vládní normě. Bez nich by úřady neměly od ledna zákonný podklad, jak mzdy soudců stanovit.

 

Právě se děje

Další zprávy