Smrt v léčebně? Viník není

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 9. 2006 12:30
Praha - Policie oznámila, že v případě úmrtí pacientky psychiatrické léčebny v Bohnicích nebyl spáchán trestný čin. Rodina pacientky se chce bránit.
Věra Musilová před rokem
Věra Musilová před rokem | Foto: archiv rodiny

Zástupce rodiny zemřelé Věry Musilové deníku Aktuálně.cz potvrdil, že podá nové trestní oznámení.

Nikdo za nic nemůže?

"Nikdo z personálu léčebny v Bohnicích se nedopustil jednání, které by přímo zapříčinilo úmrtí Věry Musilové," vysvětlil policejní vyšetřovatel Josef Hurta. "Proto jsme to odložili."

Věra Musilová před deseti lety
Věra Musilová před deseti lety | Foto: archiv rodiny
  • ČTĚTE VÍCE:
    Smrt v Bohnicích: Rath žádá vysvětlení

    Věra Musilová se narodila s mentálním postižením. Rodiče ji odmítli dát do ústavu a starali se o ni svými silami. Skoro 30 let se jim to dařilo. Před dvěma lety se ale její stav zhoršil, Věra začala mít návaly pláče a nutkání rozbíjet sklo, někdy odmítala jíst...

Zástupce rodiny ale s výsledkem vyšetřování není spokojen. "Jestliže v léčebně zemřel pacient, tak se s takovýmito závěry samozřejmě nelze smířit," říká Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva. "Příští týden podáme tři trestní oznámení."

Infobox
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Infobox

V SOUVISLOSTECH

Stovky lidí v Česku jsou stále zavírány do klecí. Mezinárodní organizace chce případy porušování lidských práv dohnat k soudu.
CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE V ústavu v Horní Poustevně své klienty úspěšně integrují do života. I ty, kteří byli ještě před několika lety zavíráni do klecí.
CELOU REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE

Policie bude muset prošetřit, zda nedošlo k omezování osobní svobody, týrání svěřené osoby či k ublížení na zdraví s následkem smrti.

Ať to vyřkne soud

Třicetiletá Věra Musilová zemřela v polovině dubna v léčebně, kde byla většinu času zavřena v síťovém lůžku. Rodina se o Věru starala většinu jejího života doma, léčebnu požádala o pomoc poté, co se její stav zhoršil.

Kromě policie případ prošetřovalo ministerstvo zdravotnictví a veřejný ochránce práv. Zatímco ministerstvo nezjistilo žádné pochybení, ombudsman jich našel několik. Mimo jiné poukázal na to, že Věra Musilová byla v kleci se sítí zavřena prakticky každý den.

Kromě zavírání do klece se sítí zaměstnanci podle závěrů ombudsmana protiprávně používali i poutací pás či magnetické kurty.

V tom, že se léčebna "nesnažila zjistit příčiny rapidního zhoršení jejího stavu", vidí zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová jedno z důležitých pochybení, které mohlo nepřímo vést k smrti Věry Musilové. "I přesto, že si matka na přeložení stěžovala, nikdo z lékařů se nezabýval tím, zda agresivní chování Věry nesouvisí právě s tím."

Ombudsman Otakar Motejl
Ombudsman Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek

"Nyní chceme, aby to, co řekl ombudsman, vyřkl i soud," říká právnička sdružení psychiatrických pacientů Kolumbus, Lucie Rybová. "Proto chceme, aby policie znovu prošetřila, zda nedošlo k jiným trestným činům."

PL: Neomluvíme se

Podle zástupkyně ombudsmana Šabatové se vedení léčebny mělo každopádně rodině Věry Musilové omluvit. To však chybu nikdy nepřipustilo a s žádnou omluvou za rodiči Věry nepřišlo. Ředitel léčebny Ivan David závěry ombudsmana zpochybnil.

 

Právě se děje

Další zprávy