Slídění Babišova náměstka v Bruselu kvůli Čapímu hnízdu bylo v pořádku, řekl vládní prošetřovatel

Petr Koděra Petr Koděra
13. 4. 2016 12:22
Náměstek ministra financí Tomáš Vyhnánek neporušil zákon, když nechal řadovou referentku zjišťovat v Bruselu na Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) detaily k vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, která se týká jeho šéfa Andreje Babiše. A nic protizákonného neprovedl ani sám Babiš. K takovému závěru dospěl vládní prošetřovatel Jan Kněžínek, který ze zákona zkoumá veškeré stížnosti na ministry a vysoké úředníky.
Andrej Babiš při obhajobě kauzy Čapího hnízda v Poslanecké sněmovně.
Andrej Babiš při obhajobě kauzy Čapího hnízda v Poslanecké sněmovně. | Foto: ČTK

Praha – Andrej Babiš ani jeho náměstek Tomáš Vyhnánek neporušili zákon, když se v Bruselu zajímali o vývoj vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Tvrdí to vládní prošetřovatel Jan Kněžínek, který ze zákona zkoumá veškeré stížnosti na ministry a vysoké úředníky a který prověřoval i podezření z nezákonného postupu na Babišově úřadu.

"Vládní prošetřovatel dospěl k závěru, že protiprávního jednání, jež bylo předmětem oznámení, se první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš nedopustil. Z uvedeného důvodu bylo oznámení proti Andreji Babišovi odloženo, aniž by byl dán důvod k postoupení věci jinému orgánu," napsal Jan Kněžínek do rozhodnutí, jehož závěry zveřejnil Úřad vlády na svém webu.

Kněžínek dodal, že s ohledem na povinnou mlčenlivost neuvolní detaily z obsahu stížnosti ani z vyšetřování a že kauza pro něj tímto verdiktem skončila. Podle vládního prošetřovatele ale jeho závěry nemají vliv na vyšetřování kauzy Čapího hnízda, které na OLAF běží dál.

Babiš i Vyhnánek už dříve odmítli jakékoliv porušení zákona. Ministr popřel, že by si sám u Vyhnánka vyzvídání v Bruselu objednal. "Jednal z vlastní iniciativy," řekl Babiš. A náměstek, který získáním aktuálních informací k vyšetřování zaúkoloval řadovou referentku ministerstva, opakuje, že si chtěl jen ověřit zprávy z médií, že OLAF skutečně Čapí hnízdo řeší.

V Bruselu však byl takový dotaz podezřelý a vyšetřovatelé okamžitě psali do Česka, proč ministerstvo takhle shání informace. Proto vládní prošetřovatel Jan Kněžínek musel řešit podnět, podle kterého náměstek Vyhnánek v rozporu se svými kompetencemi pověřil řadovou referentku Barboru Boschat, aby v Bruselu zjistila podrobnosti k vyšetřování podezření z dotačního podvodu na středočeské farmě patřící pod Babišův koncern Agrofert.

Vyhnánek navíc zaúkoloval Boschat tak, že v hierarchii ministerstva obešel dva její přímé nadřízené a o speciálním úkolu pro úřednici jim neřekl. Takový postup byl ale podle Babiše v pořádku.

V případu, který kromě Bruselu vyšetřuje i česká policie, jde o to, že Babiš dlouho tajil detaily vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo, která v roce 2008 dosáhla na padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Tehdy ale oficiálně nefigurovala pod Agrofertem jako nyní – napřed zpod Agrofertu ještě jako ZZN Agro Pelhřimov vystoupila, přijala současný název a za anonymní akcie skryla majitele. Policie i evropští vyšetřovatelé teď zkoumají podezření z podvodu: zda to nebyl jen trik, jak dotaci získat, protože velké podniky typu Agrofertu na ni neměly nárok.

Babiš dlouho tvrdil, že v době přijetí dotace neměl s farmou nic společného. Teprve pod tlakem na březnové mimořádné chůzi Sněmovny přiznal, že Čapí hnízdo patřilo jeho blízkým - dvěma dcerám a bratrovi partnerky Moniky. Lež vysvětlil Babiš tím, že chtěl chránit své děti, že by to podobně udělal každý rodič a že to lidé "musí pochopit".

Andrej Babiš udělal to nejhorší, co mohl, nejdřív kličkoval jako zajíc po poli, pak se skrýval v lese, pokaždé měl jinou verzi, říká Jaroslav Ortman. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy