Skromný, ale cílevědomý vědec, vzpomíná na kolegu Pačes

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
17. 7. 2012 19:20
Díky práci Antonína Holého si česká věda udržela světový věhlas
Václav Pačes.
Václav Pačes. | Foto: MPO

Praha - "Cílevědomý a pracovitý," tak mluví o světoznámém českém vědci profesor Václav Pačes, místopředseda Učené společnosti ČR. 

Profesor Antonín Holý, který zemřel v pondělí ve věku 75 let, si podle Pačese již od svých začátků na Akademii věd úmyslně vytyčoval vysoké cíle a nespokojil se s lehkými úkoly.

"Dokázal, že základní kámen úspěšné vědecké činnosti je kvalitní a dlouhodobý základní výzkum. Právě ten se dnes často zpochybňuje," okomentoval Holého pracovní nasazení Pačes.

"Byl známý skromností a opatrností při ohlašování výsledků svého výzkumu. Nikdy neuveřejnil výzkum, u něhož by si výsledky nebyl stoprocentně jistý. Všechny hypotézy důsledně prověřoval," řekl Pačes.

Značka "Holý Trinity" 

Podle Pačese bylo pro Holého kariéru zásadní setkání s belgickým vědcem Erikem de Clerkem. Společně mimo jiné objevili látku, která je účinná proti tzv. cytomegalovirům, příznakům poslední fáze AIDS.  

Úspěchy Antonína Holého

Antonín Holý byl za své úspěchy několikrát navržen na Nobelovu cenu. Právě skutečnost, že ji nikdy nezískal, dokazuje, že nejen prestižní ocenění jsou ukazatelem kvality vědecké činnosti. Holý objevil mnoho látek, které pomáhají milionům lidí na světě. Toto jsou některé z nich:

Duviragel - lék proti pásovému oparu

Vistide - lék proti druhotným infekcím při nakažení virem HIV

Truvada - lék, který zpomaluje průběh onemocnění AIDS 

Hepsera - látka, která je účinná proti chronické hepatitidě B

K výsledkům jeho činnosti patří i doposud nepojmenovaný lék proti chronické leukémii a rakovině lymfatických uzlin.

Druhým důležitým spojencem Holého byl Američan John C. Martin, který od roku 1990 působí jako generální ředitel kalifornské společnosti Gilead Science.

Právě tato farmaceutická firma již v roce 1991 projevila zájem o výsledky výzkumu českého vědce a dodnes s Ústavem organické chemie a biochemie spolupracuje.

"Úspěšnému vědeckému triu se říká Holý Trinity," připomněl Pačes.

Jako inspirace pro tuto zajímavou parafrázi (Holy Trinity v angličtině znamená Nejsvětější trojice) posloužil Sloup nejsvětější trojice v Olomouci. Právě zde se tři průkopníci v léčbě zákeřného onemocnění AIDS sešli.

Důležité zázemí v AV ČR

Nejen plodná mezinárodní spolupráce ovšem stojí na pozadí Holého úspěchů.

"Vždy zdůrazňoval, že bez zázemí v Akademii věd by těžko dosáhl tolika úspěchů," řekl Pačes.

Úspěšný vědec nikdy netoužil po dráze vysokoškolského profesora, jak tomu často v podobných případech bývá.

"I když příležitostně přednášel například na Univerzitě Palackého v Olomouci, vždy striktně trval na důrazném oddělení těchto dvou činností a na existenci kvalitních vědeckých pracovišť mimo univerzitní prostředí," dodal Pačes. 

Svůj život tak Antonín Holý zasvětil výhradně vědě. Spíše než štěstí mu k výborným výsledkům pomohla pevná vůle, usilovná práce a především dlouhodobý základní výzkum. 

 

Právě se děje

Další zprávy