Senátoři jdou s náhubkovým zákonem k Ústavnímu soudu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 4. 2009 15:04
Senát navrhuje zrušit pět sporných paragrafů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kritizovaný náhubkový zákon posoudí ústavní soudci. Návrh skupiny senátorů na zrušení částí pěti sporných paragrafů je hotový. Nyní chybějí už jen podpisy 17 zákonodárců, ty ale nebude těžké sehnat.

Pokud by senátoři v čele s Petrem Pithartem (KDU-ČSL) uspěli, zůstane z kritizovaného zákona jen to, co původně navrhovala vláda, tedy ochrana soukromí obětí závažných trestných činů.

Zmizet by měl například zákaz zveřejňování policejních odposlechů či sankce vězení za porušení zákona.

"Podání Ústavnímu soudu chceme odeslat v závěru příští schůze, aby se pod něj mohl podepsat každý senátor, který bude chtít," řekl místopředseda horní komory Petr Pithart.

Další schůze senátu bude 6. a 7. května.

Přesnou argumentaci nechtějí předkladatelé stížnosti zatím zveřejnit. Text se ale opírá především o to, že zákon jde proti svobodě slova, a porušuje tak Listinu základních práv a svobod, která je součástí Ústavy.

"Svoboda slova je nejvyšší hodnota. Byla nepřiměřeně omezena na úkor zájmů soukromých osob," myslí si Pithart.

Senátoři: Poslanci nevěděli, o čem hlasují

V návrhu pro ústavní soudce jsou i argumenty z oblasti trestního práva. "Například zjevně nepřiměřený trest až pětiletého vězení pro novináře za porušení zákona nebo pětimilionová pokuta," vysvětluje senátorka Soňa Paukrtová (za SOS), která rovněž proti tzv. náhubkovému zákonu vystupuje.

Senátoři kritizují v návrhu na zrušení částí zákona i způsob, jakým poslanci zákon přijali. Vznikl totiž bez diskuse v ústavně právním výboru metodou tzv. komplexního pozměňovacího návrhu, který zásadně změnil původní vládní návrh.

"Ministr Pospíšil pak na plénu návrh podpořil, o změnách hovořil jen jako o jistých zajímavostech," připomněl Petr Pithart s tím, že poslanci nebyli na zásadní změny upozorněni.

Přísnost zákona už začínají pociťovat i politici. Úřad na ochranu osobních údajů prověřuje, zda ho neporušili prezident Václav Klaus a ministr Michael Kocáb (za SZ), když zveřejnili informace o romské rodině z Vítkova, která se stala obětí žhářského útoku.

Na hraně zákona balancují i další politici. Například ministr vnitra Ivan Langer (ODS) opakovaně v médiích zmínil identitu oběti střelce Bohumíra Ďurička, ačkoli k tomu neměl souhlas poškozené rodiny. Stejně to udělal i PR manažer ČSSD Petr Dimun v oficiální stranické tiskové zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy