Salačová u soudu: Část zisku měla jít ČSSD na volby

ČTK ČTK
4. 12. 2013 18:28
Ministryně spravedlnosti u soudu potvrdila, že Ratha varovala před možnou diskreditací.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) ve středu soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět ČSSD na krajské volby 2012. Řekla to prý tehdejší člence krajského výboru ČSSD Kateřině Pancové.

Současná ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová (ČSSD) také v souvislosti s případem ve středu potvrdila, že Ratha loni varovala před možnou diskreditací sociální demokracie.

Varování však prý bylo obecné a netýkalo se pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové. Za Rathovými slovy prý může být snaha ministryni ublížit.

Vyjádření Salačové přišlo jako komentář k policejním odposlechům, které v případu přehrává Krajský soud v Praze. Uvedla, že nešlo o jasně stanovenou částku.

"Zmínila jsem se, že se vzdám části zisku, aby měli něco na volby, ale neznamenalo to, že budu přispívat na volby nějakou částkou předem určenou," prohlásila Salačová, o níž Rath již dříve hovořil jako o člověku, který se mohl zapojit do shánění peněz na kampaň.

Mělo se údajně jednat o desítky milionů korun. S podnikatelkou se ale o tom nikdy nebavil, věděl to prý od lidí, se kterými spolupracovala. "Ti mně říkali, a byli ze sociální demokracie, že inženýrka Salačová toto sama aktivně přislíbila," uvedl exposlanec.

Salačová také uvedla, že částem odposlechů, které jsou lépe slyšitelné, nemusí nezasvěcený člověk rozumět, a pokusila se je vysvětlit. Objasňovala například odposlech jejího rozhovoru s Pancovou v ředitelské kanceláři v kladenské nemocnici v prosinci 2011. Pancová, která je v kauze také obžalována, byla dříve v krajském výboru ČSSD a do svého zatčení také na kandidátce strany do krajských voleb v roce 2012. Vedení sociální demokracie jí pak pozastavilo činnost.

Salačová po svém komentáři před soudem uvedla, že nemyslela dar přímo pro ČSSD. "Jen jsem řekla, že bych se klidně vzdala části zisku a že bych to dala na volby. Neřekla jsem konkrétně jaké straně," dodala. Dar prý s nikým nekonzultovala, ani ji o něj nikdo nežádal. Peníze prý nakonec žádné straně nedala.

Rath si ve středu stejně jako v úterý, kdy soud odposlechy začal přehrávat, stěžoval na zhoršenou kvalitu záznamu a nesrozumitelnost.

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nemá informace o tom, že by Salačová někdy straně darovala peníze. Mohla by tak podle něj učinit jen písemnou smlouvou, která by byla zveřejněna.

"Přispět by mohla podle našich pravidel pouze formou písemné darovací smlouvy, se kterou by musela ČSSD souhlasit. Tato smlouva by byla následně automaticky zveřejněna. Pokud vím, žádný takový dar ČSSD nikdy neobdržela. V současné době by navíc takový dar procházel transparentním účtem," uvedl v reakci Sobotka.

Místopředseda sociální demokracie pro hospodaření Martin Starec odkázal na přehled darů a výroční zprávu dostupnou na webu strany.

Benešová: Rath může lhát, jak chce

V úterý v reakci na jeden z nich Rath řekl, že ho tehdejší členka ČSSD Benešová v souvislosti s krajskými volbami varovala před údajně chystanou diskreditační akcí proti ČSSD. Náznaky prý ukazovaly na to, že "na některé lidi z ČSSD bylo cosi připravováno ve spolupráci s policií".

Na celé akci se podle Ratha měla podílet jako "výrazný subjekt" také Bradáčová. O věci ho prý zpravila Benešová.

"Pan Rath je v postavení obžalovaného, může lhát, může se hájit, jak chce, může si i vymýšlet. Já si nevzpomínám, že bych mu konkretizovala jméno Bradáčová. V té době jsem byla advokátkou, ani jsem neměla možnost nějaké důvěrné informace získávat, takže vylučuju, že bych to takhle formulovala," nechala se slyšet tehdejší členka ČSSD Benešová.

Podle ministryně se s Rathem bavili jen v obecné rovině o možném nebezpečí. "A to, že před volbami se vždycky soustřeďovali na sociální demokracii, je známé od Kubiceho zprávy," uvedla Benešová, která prý Ratha varovala, že se určitě něco semele, takže je nutná maximální obezřetnost.

"To byly vysloveně zákulisní informace, co se nám různě donášely, a nebylo to nic z prostředí státního zastupitelství ani policie," řekla o svých zdrojích.

"Pan Rath kamarádí s panem (expremiérem Jiřím) Paroubkem. Je známo, že pan Paroubek mě hodně nenávidí, a asi ví proč, takže třeba to je nějaká hra, jak mi ublížit, nic víc," vysvětluje si Benešová možnou motivaci Ratha k výrokům o Bradáčové.

Gentlemanská dohoda

Ve středu přehrávaný záznam se týkal schůzky Salačové s další obžalovanou Kateřinou Pancovou v její ředitelské kanceláři v kladenské nemocnici v prosinci 2011. "Byla jsem na návštěvě u paní doktorky, ukázala mi tabulku, která byla nesrozumitelná," řekla podnikatelka.

V dokumentu prý byl rozpočet na opravu Buštěhradu. Salačová soudu také zmínila, že podepsala smlouvu s firmou Konstruktiva Branko. "Ze zisku se máme dělit 70 na 30, byla to gentlemanská dohoda," dodala. Manažer firmy Pavel Drážďanský je také mezi obžalovanými.

V dalších záznamech bylo například slyšet, jak Pancová rozebírá se svým přítelem Petrem Kottem, který s ní a Rathem patří v kauze mezi hlavní obžalované, postupy týkající se nákupu akcií a zlata. S jiným člověkem se také bavila o provozu nemocnice.

Pancová soudu řekla, že se jednalo o standardní poradu s náměstkem nemocnice. Bavili se podle ní o stavebních pracích placených z dotací Evropské unie. "Byla to provozní porada, které jsme měli téměř obden," dodala.

Chybí moje jméno, stěžuje si Rath

Rath s Kottem u soudu opakovaně namítali, že odposlechům není rozumět. Rath také uvedl, že některé nahrávky neodpovídají jejich přepisu, který současně s poslechem může číst. "Ačkoliv v přepisu se zmiňuje mé jméno, nic takového nezaznělo," dodal.

Řekl také, že témata, o kterých se lidé na záznamech baví, nemusela nic znamenat. "Jedna věc je, jestli se někdo s někým sejde a povídá se. Nemusí to odpovídat realitě, tedy jak se to promítlo ve skutečnosti. Já říkám, že nepromítlo," řekl exposlanec.

Žalobce Petr Jirát považuje policejní odposlechy za hlavní důkaz a je přesvědčen o jejich významu. Podle něj je vše důležité srozumitelné a také přepisy odpovídají nahrávkám. Navíc se prý zatím jedná o první odposlechy a nejdůležitější prý budou na řadě postupně.

 

Právě se děje

Další zprávy