Rybáři lákají cizince. Získat povolení bude snazší, zájemci si ale připlatí

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
12. 3. 2016 12:01
Od příštího roku bude možné získat rybářský lístek na třicet dní. Umožní to rybolov zejména zahraničním turistům. Odpadne pro ně nutnost zkoušky, bude to ale dražší. Za lístek na měsíc zaplatí stejně, jako stojí členy rybářských svazů povolení na rok. Rybářské svazy očekávají, že díky krátkodobým povolenkám přibude do pokladny kolem tří milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Získat povolení k lovu kaprů nebo pstruhů v českých vodách bude brzy jednodušší. Nejpozději příští rok budou mít lidé možnost pořídit si třicetidenní rybářský lístek, který dostanou bez toho, aby museli projít jinak povinným testem rybářských znalostí. Bude to ale dražší.

Zatím platí, že budoucí rybáři musí složit znalostní zkoušku, na obecním úřadě pak získají rybářský lístek a u rybářského svazu si potom koupí povolenku platnou na určitou dobu nebo místo.

Zkouška u měsíčního lístku ale odpadne. Její skládání se musí nahlásit nejpozději sedm dní předem na ministerstvu zemědělství, což je často problém hlavně pro cizince a turisty. Než si úřady stihnou oběhat, jsou z dovolené zpátky doma.

I  kvůli tomu se Český rybářský svaz dohodl na změně pravidel s ministerstvem zemědělství. "Umožní to rybářské vyžití turistům bez ohledu na to, odkud jsou," míní Martin Žižka, šéf odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství na ministerstvu zemědělství.

Aby ale mohli turisté vyrazit s prutem k vodě, oproti členům rybářských svazů si výrazně připlatí. Třicetidenní lístek má stát stejně jako tříletý 200 korun. Ale za povolenku na dva týdny rybaření zaplatí "nečlen" Českému nebo Moravskému rybářskému svazu přibližně 1800 korun. To je o několik stovek víc, než kolik stojí členy rybaření na celý rok. Měsíční povolenky se nevydávají všude, v průměru ale stojí dva tisíce korun.

V zahraničí systém funguje

Očekává se, že díky krátkodobým povolenkám svazům do pokladny přibude kolem tří milionů korun. Rybáři počítají s tím, že možnosti krátkodobého rybaření ročně využijí maximálně dva tisíce lidí. "Před rokem 2004 nebyly testy povinné a nic se nestalo. Není to o testu, ale o člověku. Nezpůsobí to drancování revírů," říká Jan Štípek, jednatel Českého rybářského svazu. Rybáři ale předesílají, že těm, kteří neznají základní rybářská pravidla, povolenku stejně nedají.

Třicetidenní lístky mají přitáhnout lidi k rybaření a přiblížit se zahraniční praxi, kde je rybolov dostupnější. "V cizině buď takové lístky vůbec neexistují, nebo je člověk může běžně koupit na úřadech, na poštách, v obchodech, informačních centrech, u benzinových pump," vyjmenovává Štípek. Jako příklad uvádí Skandinávii, kam Češi často vyjíždějí na ryby, nebo Rakousko či německé Sasko, kde krátkodobé lístky pro turisty fungují už delší dobu.

Z rybaření se také stává čím dál větší byznys. Podle manažera veletrhu For Fishing Michala Sedláčka přibývá lidí, kteří loví v soukromých vodách nebo jezdí rybařit do zahraničí. "Sportovní rybáři, kteří se honí za velkými trofejními rybami, utrácí za koníček statisíce," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy