Rošáda v ČSSD rebely utišila. Zaorálek je lídr s emocemi a za ním jede tank Chovanec, říká Foldyna

Martin Biben Veronika Neprašová Martin Biben, Veronika Neprašová
15. 6. 2017 18:36
Změna ve vedení ČSSD stranické rebely a kritiky utišila. Alespoň podle jejich reakcí prvních pár hodin po ohlášené rošádě. Prakticky jediný ostrý komentář přišel od Jeronýma Tejce, který ale své další politické ambice po neúspěšné kandidatuře na prvního místopředsedu ČSSD v březnu vzdal a ve volbách se už o poslanecký mandát ucházet nehodlá. Další ze stranických "nepohodlných", bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, ale překvapivě mlčí. Výměna na postu šéfa strany by mu totiž mohla znovu otevřít cestu na volební kandidátku.
Obávám se, že se ČSSD střelila do hlavy, komentoval demisi Bohuslava Sobotky na šéfa strany poslanec Jeroným Tejc.
Obávám se, že se ČSSD střelila do hlavy, komentoval demisi Bohuslava Sobotky na šéfa strany poslanec Jeroným Tejc. | Foto: Reuters

Praha - Kritici současného vedení sociální demokracie jsou po středeční změně, kdy na pozici lídra kampaně a předsedy strany premiéra Bohuslava Sobotku nahradili Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec, nezvykle opatrní. Každý ale nejspíš z jiného důvodu. S novým vedením se jim totiž můžou otevřít ve straně nové možnosti.

Nejznámější rebel, jihočeský exhejtman Jiří Zimola, možná ještě doufá v návrat na kandidátku. Muž, který ještě v neděli pro Aktuálně.cz Sobotkovu výměnu v současné situaci rozhodně odmítal, se dnes ke změnám nechce vyjadřovat. "Nebudu to nyní nijak komentovat, nejdříve se chci setkat s novým vedením," napsal v SMS zprávě na žádost o rozhovor.

Zimola neodpověděl ani na doplňující otázku, zda se bude snažit najít společnou řeč s novým vedením, zejména Milanem Chovancem, který ho za vystoupení ostře kritizoval. 

"Mrzí mě, že pan Zimola využívá posledních dní k tomu, aby nám vyřizoval některé věci skrze média Andreje Babiše, a nechodí na jednání. Jsem zvědav, jestli se uvidíme na předsednictvu v sobotu. Budeme debatovat do té doby, dokud bude vůle z druhé strany. A když nebude, věřím, že ČSSD pochopí, že tito lidé jí škodí natolik, že i jejich okolí v krajích jim řekne, že už je toho dost," uvedl Chovanec v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zimola na dotaz, zda se dostaví na sobotní programovou konferenci ČSSD, nereagoval, vzhledem k jeho zdrženlivému chování po středeční změně tak není vyloučeno, že svůj boj o návrat na kandidátku ještě nevzdal a za Zaorálkem a Chovancem dorazí.

Jiný je postoj Jeronýma Tejce, který se na březnovém sjezdu snažil prosadit změnu ČSSD. Personální i programovou. Tejc chtěl, aby se strana posunula jednoznačně více vlevo. Po prohraném boji s Chovancem o funkci statutárního místopředsedy však odstoupil z jihomoravské kandidátky, kde měl Sobotkovi dělat dvojku.

Na včerejší změnu reagoval na svém twitterovém účtu sarkasticky. "Volební manažer Honza Birke žádal, abychom se nestříleli do nohy. Obávám se, že jsme se střelili do hlavy," napsal. Ve čtvrtek však už další komentář odmítl. Potvrdil však, že na sobotní programovou konferenci dorazí. "Moje rozhodnutí nekandidovat však platí," dodal. 

Víru v prospěšnost změny dal najevo severočeský poslanec Jaroslav Foldyna. "Vše je lepší než čekání na zázrak. Je to konec trápení Bohuslava Sobotky, role lídra vyžaduje emoce a on se v tomto ohledu trápil. Zaorálek je emocí schopen a Chovanec může být dobrým lídrem strany," míní Foldyna.

Skeptické poznámky řady politologů, kteří straně vyčítají, že nebude mít jednoznačného lídra, odmítá. "Zaorálek bude silný jasný vůdce, za kterým pojede tank Chovanec. Zaorálek bude mít silnou podporu a zároveň bude vědět, že musí jít stále vpřed, žádné kličkování," popsal situaci Foldyna.

A šanci ve změně nejvyššího vedení strany vidí, byť opatrně, i odvolaný ministr pro lidská práva a senátor Jiří Dienstbier. "Luboš Zaorálek je určitě víc emotivní než Bohuslav Sobotka, jeho projev je poutavější. Navíc reprezentuje skutečné sociálnědemokratické hodnoty," myslí si Dienstbier.

Naopak z volby Milana Chovance na post šéfa strany radost nemá. "Z toho mám obavy, Milan Chovanec je populista," říká. Dienstbier před čtyřmi lety prohrál právě s Chovancem v souboji o post místopředsedy strany. Od té doby v nejužším vedení strany chybí. 

Přestože Dienstbier patří k dalším silným vnitrostranickým kritikům a "rebelům", teď připouští, že můžou kritické hlasy uvnitř strany alespoň do voleb utichnout, nebo alespoň zeslabit. "Pokud Milan Chovanec bude důsledně prosazovat sociálnědemokratický program a hodnoty, mohlo by se mu povést stranu vnitřně znovu sjednotit," odhaduje.

Jako číslo jedna by ale podle něj měla ČSSD jednoznačně podporovat Lubomíra Zaorálka. Právě k vnitřní soudržnosti a konci vnitrostranických půtek vyzval po rezignaci Bohuslava Sobotky jeho nástupce v čele strany Milan Chovanec. "Musíme pracovat, ukázat lidem, proč tu jsme, a přestat se hádat. Hádky ČSSD už nikoho nezajímají," řekl v rozhovoru těsně po svém zvolení Aktuálně.cz.

Bohuslav Sobotka oznámil svou rezignaci na post předsedy ČSSD, nahradí ho dosavadní statutární místopředseda Chovanec, volební lídr je Zaorálek.
 

Právě se děje

Další zprávy