Rittigem jsem se vůbec nezabývala. Proč taky? diví se žalobkyně Máchová z kauzy Neograph

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 9. 2015 19:00
V kauze papírny Neograph jsem postupovala správně, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz státní zástupkyně Dagmar Máchová, které přitom čelí kritice za to, že umožnila, aby papírny Neograph ovládli lidé z okolí podnikatele Ivo Rittiga. Sama říká, že vůbec neměla důvod zabývat se v případu Rittigovou rolí.
Státní zástupkyně Dagmar Máchová.
Státní zástupkyně Dagmar Máchová. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky dostal za údajné tunelování papírny Neograph Vladimír Sitta mladší. Prostřednictvím provizí z uskutečněných obchodů prý tuneloval podnik, který z poloviny se svým otcem vlastnil. Jeho stejnojmenného otce a právníka Martina Kohouta soudce Městského soudu v Praze Alexander Sotolář sice také uznal vinnými, ale upustil u nich od potrestání.

Hlavní roli v případu hrála státní zástupkyně Dagmar Máchová, která podala obžalobu. Ta sklízí kritiku za to, že současně také nahrála Rittigovi a spol, když oběma Sittovým zablokovala jejich akcie Neographu, takže Rittig a jeho lidé mohli papírny ovládnout.

To, že v pozadí kauzy stál Ivo Rittig, předražený tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik a boj o ovládnutí tiskáren, v odůvodnění rozsudku uvedl i soudce Sotolář, který udělil velice mírné tresty, jež jsou hluboko pod rozmezím, které určuje trestní zákoník.

Jak hodnotíte verdikt, tedy rok podmíněně pro Vladimíra Sittu mladšího a upuštění od trestu u zbylých dvou?

Já se vyjádřím po písemném vyhotovení rozsudku. Ale v zásadě odpovídá důkazní situaci, která nastala u hlavního líčení.

Ale soud udělil mimořádně nízký trest. Nejnižší sazba podle zákoníku byla pět let a padla jediná, roční podmínka. Vy jste navrhovali vyšší trest…

 Ne, my navrhovali v podstatě obdobný (pozn. redakce: státní zástupce, který místo ní na jednání chodil, požadoval pro Sittu mladšího pět až šest let vězení, pro Sittova otce a Martina Kohouta pak podmínky).

Soud uznal, že v případu měl velký vliv pan Rittig a spol. Jak vy vidíte vliv pana Rittiga v té kauze?

My se zabývali především jednáním obžalovaných. A samozřejmě, ty okolnosti, jak jste tady slyšel, soud zvážil.

Čelíte dost velké kritice, že jste neřešila ty závažné kauzy Rittiga a spol, ale poslala jste před soud ty, kteří naopak na roli pana Rittiga poukazovali?

Já nedozoruji věci Rittiga a spol., to dozoruje Vrchní státní zastupitelství. Já o nich vůbec nic nevím.

A myslíte, že v kauze kolem Neographu je pan Rittig, pan Janků a podobně bez viny?

To nejsem oprávněna vůbec hodnotit.

Když se vrátíme k provizím, za které jste podala obžalobu. U soudu zaznělo, i z úst soudce, že pan Janků jako spolumajitel Neographu o všem věděl, vše toleroval. A podal trestní oznámení až v okamžiku, kdy Sittovi předali policii dokumenty kolem jízdenek dopravního podniku. Neměla jste podat obžalobu také na něj, když o tom věděl a toleroval to?

Z našeho pohledu proti panu Janků nebyly důkazy. On nepodepsal žádnou smlouvu o zprostředkování, není podepsaný pod žádnými účetními doklady. On to popírá, ta důkazní situace byla složitá.

Vy jste nechala zablokovat poloviční podíl otce a syna Sittových ve firmě a vzápětí oni kvůli tomu o něj přišli. Nevnímáte to jako chybu? Nemáte pocit, že jste tím pomohla k plnému ovládnutí Neographu panem Rittigem a spol.?

Nebyla to naše chyba. Zajištění finančních prostředků a dalších hodnot je v našich oprávněních podle trestního řádu a pokud by to byla moje chyba, tak by o tom rozhodl soud. Jak Městský soud v Praze, tak Nejvyšší soud potvrdil, že toto rozhodnutí bylo zákonné. Já se k tomu dál nebudu vyjadřovat, protože je to předmětem spekulace.

Opravdu nemyslíte, že toto vaše rozhodnutí pomohlo panu Janků a Rittigovi k ovládnutí firmy?

Jestli k něčemu došlo na té valné hromadě, tak za to odpovídají ti, co se jí zúčastnili (pozn.red: Když otec a syn Sittové měli zablokované akcie Neographu, Janků okamžitě svolal valnou hromadu a navýšil jmění, takže se podíl Sittových ve firmě scvrkl na několik málo procent).

Jedním z hlavních bodů obžaloby byl znalecký posudek Pavly Císařové, který soudce označil za velice špatný a z podstatné části věcí v obžalobě proto oba Sitty osvobodil. Jak jste ji vybrali a jak hodnotíte její kritiku ze strany soudu?

My ji vybrali ze seznamu znalců a její kritika? V jejím postupu soud vidí zřejmě nedostatky. Já u toho neseděla, ale jak jsem pochopila, nebyla schopna obhájit některé své názory, protože bylo potřeba odborných znalostí ohledně papíru.

To ale pro posouzení toho trestného činu zneužívání informací v obchodním styku vůbec není významné. Tam ten podnikatel, který má dvojaké postavení, si nemůže vzít nic, ukrajovat z jedné firmy cokoliv. Takže v tom důsledku, jestli na tom ta firma dál vydělala, nehraje roli. Protože ta provize mu nenáležela.

Vy jste jen přečetla obžalobu a pak jste se již během celého procesu ani jednou neukázala.

Měla jsem pro to důvody.

Jaké?

Personální, organizační.

Rád bych ještě ke kauze opencard. Na vás Parlamentní…

K tomu se nebudu vyjadřovat…

Nechte mě domluvit. Parlamentní vyšetřovací komise na vás podala v souvislosti s kauzou Opencard trestní oznámení…

Mějte se hezky. Vedete proti mně silnou kampaň, nebudu se vám k tomu vyjadřovat.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy