Exšéf skládky stíhaný za nakládání s toxickým odpadem byl vysokým manažerem policie

Jan Horák Jan Horák
6. 9. 2022 16:47
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu stíhají devět lidí a dvě firmy kvůli nakládání s toxickými odpady na skládce Celio u Litvínova na Mostecku. Jednou z ústředních postav případu je nyní už bývalý ředitel skládky René Konečný. Jak přitom Aktuálně.cz zjistilo, Konečný předtím sám u policie působil. Pracoval jako vysoký manažer na policejním ředitelství Ústeckého kraje.
Bývalý ředitel skládky Celio a někdejší manažer policie René Konečný (na snímku ze srpna 2021).
Bývalý ředitel skládky Celio a někdejší manažer policie René Konečný (na snímku ze srpna 2021). | Foto: Ponte Reports

René Konečný coby ředitel skládky Celio podle vyšetřovatelů podepisoval fiktivní potvrzení o tom, že se sudy s nebezpečným odpadem řádně likvidovaly. Místo toho se však na skládce jen zahrabaly. Kriminalisté kvůli tomu zatýkali letos v lednu, Konečný po zásahu strávil přes dva měsíce ve vazbě.

Rozkrývání kauzy dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Stíhána je také společnost Celio stejně jako její sesterská firma Aquatest, jež zakázku na likvidaci toxického odpadu získala. Podle policie ho však pouze přesunula do areálu Celio v Litvínově. Firma Konečného z funkce odvolala krátce po jeho propuštění z vazby.

Podle zjištění Aktuálně.cz přitom Konečný stál nedlouho před zásahem kriminalistů na stejné straně pomyslné hranice. Prošel několika manažerskými pozicemi na Krajském ředitelství policie Ústeckého kraje. Pracoval tam přes tři a půl roku. V jednu chvíli byl na druhé úrovni řízení hned za krajským ředitelem.

Druhé řídicí místo po řediteli

Na vyšším místě v hierarchii policie Ústeckého kraje se René Konečný poprvé objevil roku 2017. Už tehdy nějaký čas na ředitelství pracoval. Přihlásil se do nabídkového řízení na místo šéfa odboru, jenž spravuje nemovitý majetek krajské policie. Uspěl a 13. března 2017 se funkce ředitele ujal.

"V roce 2018 se přihlásil do nabídkového řízení na pozici náměstka ředitele krajského ředitelství pro ekonomiku a 1. října 2018 byl do funkce jmenován," popsal Aktuálně.cz ředitel ústecké krajské policie Jaromír Kníže další vývoj Konečného kariéry. Kníže slouží ve své funkci téměř sedm let.

Jmenování Konečného vzbudilo na ředitelství rozruch. Post náměstka, stejně jako předchozí pozici šéfa odboru, vykonával coby zaměstnanec. Ve sboru je přitom zvykem, že manažerské funkce obsazují policisté ve služebním poměru. Konečného kariéra coby náměstka netrvala dlouho, v lednu 2020 požádal ředitele Knížeho o odvolání.

"Jeho pracovní poměr skončil 30. září 2020," sdělil Aktuálně.cz ředitel Kníže. Konečný také tři roky seděl v dozorčí radě Nadace Bonum Commune, v níž se angažovali významní regionální podnikatelé Štěpán Popovič, Libor Sehnal či Vladimír Feix. Cílem spolku bylo podporovat technický a odborný rozvoj krajské policie.

Toxické látky místo likvidace jen zahrabali

"Podstatou stíhaného jednání je nezákonný způsob nakládání s odpady při realizaci veřejné zakázky na nápravu starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves," popsal Aktuálně.cz dozorový žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze kauzu, v níž nyní Konečný figuruje jako obviněný.

Skládka Celio u Litvínova.
Skládka Celio u Litvínova. | Foto: ČTK

"Jako advokátka jsem vázaná zásadou mlčenlivosti, které mě můj klient nezprostil. Nemohu vám tedy sdělit žádné informace," řekla Aktuálně.cz jeho advokátka Markéta Soukupová. Jak upozornily Seznam Zprávy, Konečný byl propuštěn z vazby poté, co začal vypovídat na policii.

Na skládce v Nelahozevsi se za komunismu ukládal toxický a vysoce hořlavý styren, jenž vznikal při výrobě kaučuku produkovaného státním podnikem Kaučuk Kralupy nad Vltavou. Ministerstvo financí za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) vypsalo tendr na jeho likvidaci. Zakázku za 26 milionů korun získala firma Aquatest, jež je sesterskou firmou Celia.

Podle kriminalistů se však více než 2170 tun styrenu jen převezlo z Nelahozevsi na skládku Celio. Tam se uložil, zahrnul jiným odpadem a Konečný podle kriminalistů vydal fiktivní doklad o jeho likvidaci. Policie má za to, že plán vymyslel Daniel Kraft, který působil v řídicích orgánech obou stíhaných firem. Je hlavním obviněným.

V případě uznání viny až 15 let vězení

"Trestní stíhání je vedeno pro zvlášť závažný zločin obecného ohrožení, zvlášť závažný zločin podvodu spáchaný ve stádiu pokusu, zločin poškození a ohrožení životního prostředí a přečin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže," popsal pro Aktuálně.cz kvalifikaci skutků žalobce Matula. Způsobená škoda dosáhla nejméně deseti milionů korun.

Stíhaní devíti lidí a dvou firem se vede jako proti organizované skupině, za což v případě uznání viny hrozí až 15 let vězení. Po zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu skončilo šest lidí ve vazbě. Jak ale nyní potvrdil dozorový státní zástupce Matula, dnes už jsou všichni vyšetřováni na svobodě.

Už loni v létě upozornila Česká inspekce životního prostředí, že se s odpady z nelahozeveské skládky zachází v areálu Celio nezákonně. Poukázala na neodborné zajištění sudů se styrenem, z nichž unikaly toxické kapaliny. "Přijaté odpady však měly být podrobeny úpravě a následovat měla termická likvidace ve zcela jiném zařízení, mimo areál společnosti Celio," sdělil po kontrole mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

 

Právě se děje

Další zprávy