Rathova kauza má první platný trest, pokutu za výpověď

Tomáš Fránek
12. 7. 2013 14:45
Ústavní soud potvrdil pokutu za odepření výpovědi bývalému členu vedení středočeské ČSSD
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - V kauze Davida Ratha má definitivní platnost první trest.

Ústavní soud tak potvrdil platnost pokuty ve výši 10 tisíc korun, kterou dostal majitel firmy ML Compet a bývalý vysoký krajský funkcionář ČSSD Miroslav Lepil za to, že odmítl výpověď na protikorupční policii v Rathově kauze.

Společnost ML Compet organizovala pro středočeské nemocnice téměř všechna výběrová řízení za stovky milionů korun. Firmy, které získaly zakázky, se často vybíraly neprůhledně a losováním.

Nebudu vypovídat vůbec

A mezi obviněnými v kauze Rath je i členka představenstva a generální ředitelka firmy  ML Compet Lucia Novanská.

Protikorupční policie chtěla Lepila, který byl v té době členem vedení středočeské ČSSD, právě kvůli Novanské a podílu firmy na zakázkách Rathova kraje vyslechnout. Lepil ale odmítl vypovídat úplně, nekonkretizoval ani svoje důvody.

Policisté ale důvody pro odmítnutí výpovědi neuznali a Lepil za to dostal pokutu ve výši deseti tisíc korun.

To se mu nelíbilo a obrátil se se stížností na Ústavní soud. Podle stížnosti policisté Lepila několikrát nutili, aby řekl, kvůli komu nechce vypovídat. „Položením takového dotazu policie porušila ústavní právo stěžovatele (Lepila)," uvedl ve stížnosti Lepilův právník.

 

Ústavní soudci ale stížnost smetli ze stolu. A rozhodli, že protikorupční policie postupovala správně. „V daném případě nelze postup policejního orgánu posuzovat jako nezákonný a porušující ústavně garantovaná práva," rozhodli ústavní soudci.

Podle nich nic Lepilovi nebránilo, aby obecně o kauze vypovídal, a teprve kdyby mu policisté začali klást konkrétní otázky ke konkrétním osobám, mohl výpověď odmítnout.

„Ze skutkového stavu je zřejmé, že policejní orgán i stížnostní soud dostály své povinnosti a interpretovaly příslušná ustanovení trestního řádu z pohledu účelu a smyslu ochrany ústavně garantovaných základních práv a svobod," rozhodli ústavní soudci.

Soud začne v srpnu

Hlavní líčení v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce začne 7. srpna. Krajský soud v Praze jednání zatím naplánoval do října, předvolává 78 svědků.

Státní zástupce Petr Jirát podal obžalobu na bývalého středočeského hejtmana a deset jeho spoluobviněných počátkem dubna. Viní je z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Spis je rozdělený do více než 100 svazků, obžaloba čítá 88 stran.

Vrchní soud nedávno zamítl stížnosti na prodloužení vazby u Ratha a dvou jeho spoluobviněných, bývalého poslance Petra Kotta a někdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Trojice pobývá ve vězení již zhruba rok.

Policie zadržela Ratha loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy nedaleko domu Pancové. U sebe měl krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by převzal úplatek. V krabici mělo být podle něj víno. Rath si podle obžaloby vzal úplatky celkem v hodnotě 16 milionů korun za to, že zmanipuloval zakázku na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice.

 

 

Právě se děje

Další zprávy