Rada nezvolila prozatímního ředitele rozhlasu, znovu se sejde po rezignaci Duhana

Julie Kochová Filip Rožánek Julie Kochová, Filip Rožánek
21. 10. 2015 16:24
Rada Českého rozhlasu ve středu ani v kompletním složení nezvolila prozatímního ředitele ČRo, k novému hlasování se sejde v listopadu. Do voleb navrhli radní tři kandidáty, nikdo ale nezískal potřebné dvě třetiny hlasů. Dosavadní generální ředitel Peter Duhan rezignuje ke 3. listopadu. Rada na zasedání současně vyhlásila otevřené výběrové řízení na nového ředitele, kam přijímá přihlášky do prosince. Projednávala také smlouvy svého bývalého předsedy Tomáše Ratiborského a jeho syna, kteří měli od Českého rozhlasu dostávat po skončení mandátu peníze za poradenské a technické služby, což odporuje zákonu o ČRo.
Dosavadní generální ředitel ČRo Peter Duhan.
Dosavadní generální ředitel ČRo Peter Duhan. | Foto: ČTK

Praha - Na středečním zasedání Rady Českého rozhlasu se nepovedlo vybrat prozatímního ředitele, který by ve funkci dočasně nahradil odcházejícího Petera Duhana.

Duhan rezignuje ke 3. listopadu, podle zákona o ČRo musí rada jmenovat nového řádného ředitele do tří měsíců od ukončení mandátu předchozího ředitele. Pokud do odchodu Duhana nezvolí rada prozatímního ředitele, nastoupí jako dočasný generální ředitel podle zákona jeho zástupce, kterým je René Zavoral.

Radní na zasedání navrhli do dočasné funkce právě prozatímního náměstka pro program a vysílání Reného Zavorala, současného náměstka pro regionální vysílání Jana Mengera a ředitele technického odboru Karla Zýku. Své nominace na zasedání rady osobně odsouhlasili Menger a Zavoral, Zýka zaslal souhlas písemně. Ke zvolení potřebovali šest hlasů, tedy dvě třetiny všech členů rady.

Generální ředitelé Českého rozhlasu
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Generální ředitelé Českého rozhlasu

Jiří Mejstřík březen 1991 – květen 1993 (do prosince 1992 ředitel, od 1. ledna 1993 generální ředitel)

Vlastimil Ježek 1993 – 1999

Václav Kasík 1999-2009

Richard Medek 2009 – 2010 (srpen – září 2009 prozatímní ředitel)

Peter Duhan 2010 – 2015 (únor 2010 – červenec 2011 prozatímní ředitel)

Menger odstoupil, pak se do volby vrátil

V prvním kole získal Menger pět hlasů, Zavoral tři a Zýka jeden. Vzápětí Menger z volby odstoupil. "Děkuji za hlasy i nominaci. Pro zachování kontinuity bych se rád své nominace vzdal ve prospěch kolegy Zavorala," řekl. Radní pak po nečekaném kroku kandidáta volbu přerušili, aby se poradili, zda je takový postup v pořádku.

Vítěz nakonec nevzešel ani z druhého řádného kola, kdy pro Zavorala hlasovali tři a pro Zýku čtyři radní. Dva lístky byly neplatné.

Po návrhu se do volby rozhodl na návrh jednoho z radních znovu vrátit Jan Menger. Předseda rady Michal Stehlík to označil za "veřejně viditelné hry" a etický problém, rada nicméně neshledala takový postup nepřípustným.

Druhá volba byla pouze jednokolová, nejvíce hlasů, čtyři, obdržel Zýka, tři dostal Menger a dva Zavoral. Ke zvolení to ani jednomu z nich opět nestačilo, rada se proto usnesla, že se o volbu znovu pokusí v listopadu.

Výběrové řízení poběží do prosince

Rada na zasedání současně dojednala, že hned ve středu vyhlásí otevřené výběrové řízení na řádného generálního ředitele.

Přihlásit se může kdokoliv, kdo splní podmínky, uchazeči předloží Radě ČRo svou představu fungování Českého rozhlasu na období let 2016-2021. Zájemci se budou přihlašovat od 4. listopadu do 9. prosince. Z došlých přihlášek vybere rada pět postupujících do druhého kola. To formou veřejného slyšení s představením projektů proběhne v lednu.

Dosavadní generální ředitel Peter Duhan oficiálně rezignoval ze zdravotních důvodů, těsně před tím ale měla rada projednávat podezření, že zaměstnáváním svého syna porušil zákon.

Ratiborský si měl zákon nastudovat sám, brání se Duhan

Na zasedání se rada rovněž zabývala smlouvami, které měli s Českým rozhlasem bývalý předseda rady Tomáš Ratiborský a jeho syn. Jednomyslně odhlasovala, že uzavřením smluv došlo k možnému porušení zákona a od své dozorčí rady si vyžádala další podklady. Pak se k tématu vrátí. Požádala i prověřit efektivitu smlouvy s Ratiborského předchůdkyní Danou Jaklovou.

Informaci o problematických smlouvách přinesly v pondělí Hospodářské noviny. Podle zákona o ČRo nesmí mít radní "pracovněprávní nebo jiný obdobný vztah k Českému rozhlasu" a tento zákaz platí ještě dva roky po ukončení členství v radě a vztahuje se i na osoby blízké. Ratiborský starší si ale podle smlouvy uzavřené již necelé dva týdny po vypršení mandátu vydělal za poradenské služby zhruba 300 tisíc, jeho syn, který ještě v době otcova mandátu jako brigádník měnil počítače a notebooky, přibližně 58 tisíc.

Duhan na zasedání řekl, že nezná žádné podrobnosti toho, jak spolupráce s Ratiborským probíhala. "Já jsem ji nesjednával a nepodepisoval. Obrátil se na mě, to je pravda, ale řekl jsem mu, že nemám v odboru žádné volné místo a poradil jsem mu, ať se obrátí na mé náměstky," řekl s tím, že podle jeho informací Ratiborský následně jednal s bývalým náměstkem Michalem Koliandrem. "Není povinností ČRo ani generálního ředitele zjišťovat, jestli má nějaké omezení. To měl pan Ratiborský a měl podle toho postupovat."

Místopředseda rady Petr Šafařík namítal, že zaměstnanci na vyšších pozicích musí zákon o Českém rozhlasu znát a že v konečném důsledku nese odpovědnost generální ředitel.

Bývalá předsedkyně rady Dana Jaklová měla s Českým rozhlasem rovněž smlouvu, ale uzavřenou více než dva roky po vypršení svého mandátu. Přesto žádá současná rada i prověření efektivity její smlouvy.

 

Právě se děje

Další zprávy