Novým ministrům radí přes sto lidí. Jejich platy jsou tabu

Radek Nohl Radek Nohl
19. 3. 2014 5:30
Poradců mají noví ministři vlády Bohuslava Sobotky již více než předchozí kabinet Jiřího Rusnoka.
Premiér Bohuslav Sobotka vládne se svými ministry 50 dní.
Premiér Bohuslav Sobotka vládne se svými ministry 50 dní. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministři vlády Bohuslava Sobotky během padesáti dní od svého jmenování obměnili týmy poradců natolik, že už jich mají více než předchozí kabinet Jiřího Rusnoka a počet není zdaleka konečný.

Deník Aktuálně.cz to zjistil poté, co začal pátrat po jménech blízkých spolupracovníků, které si noví ministři do úřadů přivedli.  

Jména poradců oproti náměstkům či jiným vrcholným státním úředníkům jsou často utajena, protože je některá ministerstva stále nezveřejňují. Jejich vliv je ale na chod země klíčový a odměny, které každý měsíc pobírají, se blíží i k platům nejvýše postavených pracovníků ve státní správě.

Seznam poradců získal deník Aktuálně.cz od všech tuzemských ministerstev a Úřadu vlády. Z tohoto přehledu vyplývá, že v současné době mají ministři a předseda vlády celkově více než sto poradců (Úřad vlády disponuje 36 lidmi) a v porovnání s kabinetem Jiřího Rusnoka je jejich počet již nyní zhruba o pětinu vyšší.

Počet poradců členů vlády Bohuslava Sobotky ale ještě poroste. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek a ministři Marian Jurečka, Marcel Chládek a Jiří Dienstbier zatím poradce nemají a jak někteří z nich Aktuálně.cz řekli, v současné době tým spolupracovníků teprve skládají.

Návrat exministrů

Ze zmíněného seznamu Aktuálně.cz vyčetlo, že mezi poradci jsou například bývalí ministři Martin Holcát (zdravotnictví), Petr Jan Kalaš (životní prostředí) nebo Václav Jehlička (kultura). A další budou pracovat i pro premiéra Sobotku.

Ministr vnitra Milan Chovanec, jehož tým patří mezi nejpočetnější, má pak mezi svými spolupracovníky například bývalého šéfa finanční policie Vladimíra Zimmela, exšéfa Finančně-analytického útvaru ministerstva financí Milana Cícera nebo třineckého exposlance Radima Turka z ČSSD.

Ten se začal vracet na politické výsluní v souvislosti s pokusem o odstavení Bohuslava Sobotky po loňských parlamentních volbách. A teď radí Chovancovi v oblasti bezpečnosti.

Odměny? Často tajné

Zda členové vlády v objemu vyplacených odměn jednotlivým poradcům oproti svým předchůdcům ušetřili (jak někteří před nástupem obecně slibovali), ale téměř nelze zjistit. Až na pár výjimek (ministerstvo financí, ministerstvo dopravy a ministerstvo průmyslu a obchodu) totiž úřady celkovou odměnu svých poradců nezveřejňují.

Bývalý premiér Jiří Rusnok (na snímku) měl poradců sedm, současný 36.
Bývalý premiér Jiří Rusnok (na snímku) měl poradců sedm, současný 36. | Foto: Ludvík Hradilek

Často jen uvádí hodinovou sazbu nebo v jaké platové třídě se pohybují. To je rozdíl oproti období vlády kabinetů Jiřího Rusnoka i Petra Nečase. V té době byly jednotlivé úřady na žádosti Aktuálně.cz otevřenější a odměny poradců zveřejňovaly ochotněji.

Například o tom, jaké měsíční odměny bude inkasovat tým spolupracovníků premiéra Bohuslava Sobotky, který byl zveřejněn minulý týden, je jasné pouze to, že čtyři poradci ze 36 budou pracovat bezplatně.

Někteří další si podle parametrů, které redakci sdělil Lukáš Kantor z tiskového oddělení Úřadu vlády, mohou vydělat maximálně 24 tisíc korun měsíčně.

Noví členové týmu mají stanovenou hodinovou sazbu od 200 do 300 korun a každý týden mohou odpracovat maximálně deset nebo dvacet hodin. Kdo do jaké skupiny patří, ale již Úřad vlády nesděluje.

Co dělá poradce? A za kolik?

Předchozí vedení Strakovy akademie odměny poradců i jednotlivých vedoucích pracovníků zveřejňovalo anonymně - bez jejich jmen - v několikaměsíčních intervalech. Veřejnost se i tak například dozvěděla, jaký plat měla bývalá vrchní ředitelka Nečasova kabinetu Jana Nagyová.

Z přehledu ministerstva financí, který vznikl již za éry Jana Fischera, lze naopak vyčíst, co jednotlivý poradce dělá, od kdy má smlouvu a jaká je nebo byla jeho odměna. Je v něm rovněž uvedeno, že jen dva dny po jmenování vlády skončili jako poradci Miroslav Deneš, Martin Schmarz nebo exministr Gustav Slamečka.

 

Právě se děje

Další zprávy