Psí válečný hrdina z Afghánistánu míří do důchodu. Armáda ovčáka Athose nabízela za 500 korun

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
1. 12. 2015 19:50
Mezi několika psy, kterých se česká armáda zbavuje, je i šestiletý německý ovčák Athos. Toho před třemi lety zranila raketa, kterou na základnu v Lógaru vystřelil Tálibán. Válečný veterán se objevil v nabídce zvířat určených k odprodeji, kde by si ho prakticky kdokoliv mohl koupit za pouhých pět set korun. Armáda ale nakonec inzerát stáhla, Athos zůstane na základně v Chotyni, kde bude mít veškerou péči.
Foto: ČTK

Praha - Zrovna bylo okolo oběda, když na konci září 2012 zasáhly spojeneckou základnu v afghánské provincii Lógar dvě rakety Tálibánu. Jedna ze střel téměř srovnala se zemí kotce, které byly v tu chvíli naneštěstí obsazené. Několik střepin zasáhlo i německého ovčáka Athose, který byl na misi spolu s armádním psovodem Rostislavem Bartončíkem. Přeťaly mu tepnu, rozdrtily několik kostí a napáchaly řadu dalších zranění.

Athos se sice po necelém roce a půl od zranění vrátil do výcviku a připravoval se na další mise, kvůli zdravotnímu stavu však nakonec musí odejít do psího důchodu předčasně. Zůstane ale mezi svými na základně v Chotyni, kde sídlí armádní kynologové. "Vzhledem k jeho náročné službě, nasazení i zdravotnímu stavu si opravdu zaslouží odpovídající zázemí," vysvětluje mluvčí generálního štábu Jolana Fedorková.

Původně přitom armáda psa nabídla na internetu k odprodeji. Válečného hrdinu by si tak mohl koupit prakticky kdokoliv, a to navíc za poměrně nízkou cenu - pouhých 500 korun, inzerát ale nakonec stáhla. Fedorková však říká, že na první pohled nízká cena se odvíjí od tabulek a zdravotního stavu každého zvířete, v žádném případě tedy neznamená, že by si vojáci zvířat cenili tak málo. Armáda vyvěšení inzerátu a jeho následné stažení vysvětlila nedorozuměním.

Obecně přitom platí pravidlo, že vysloužilé psy vojsko nejprve nabízí jejich psovodům. Ti se zvířetem tráví už od štěněte prakticky veškerý čas, a vzniká tak mezi nimi velmi těsná vazba.

Důkazem jsou i slova Rostislava Bartončíka, který byl s Athosem v Afghánistánu. "Už tam jsem věděl, že ať to dopadne jakkoli a pokud nebude schopen dalšího výcviku, vezmu si ho domů. Je to zkrátka parťák, který se jen tak neodkládá," prohlásil už dříve.

Američané mu dali "deku hrdinů"

Jak bude vypadat Athosův nový program, naznačilo už stažené oznámení. „Procházky, zahrádka, vhodný k dětem,“ doporučovala armáda s přihlédnutím k Athosově bázlivé povaze. Po zranění je totiž špičkový "bombař", jak se psům s výcvikem na hledání trhavin mezi vojáky přezdívá, velmi citlivý na střelbu a větší hluk.

Athos těžká zranění přežil jen díky tomu, že mu ještě na základně poskytli první pomoc lékaři, kteří obvykle zachraňují vojáky. První vrtulník pak českého psa převezl do Bagrámu, kde už se ho ujali američtí specialisté. Jako výraz úcty mu dokonce nejvyšší americké velení darovalo "deku hrdinů", jinak vyhrazenou pouze americkým vojákům. Po několika dalších operacích, které podstoupil na základně v německém Ramsteinu, se Athos vrátil zpátky do Česka.

Zde se dočkal vyznamenání od tehdejšího ministra obrany Vlastimila Picka, který označil Athosův příběh jako příklad oddanosti a soudržnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy