Praha - První uprchlíci, kterým chce Česko nabídnout útočiště a nový domov, by měli do republiky dorazit v září. Do konce roku by pak mělo přijet 400 lidí.
Řekl to státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza po prvním jednání pracovní skupiny, která přijetí přesídlenců připravuje.
Podle náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka obce na podzim dostanou návod, jak mají s rodinami migrantů pracovat. Měly by na to od státu získat i peníze.
Česká vláda schválila, že republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.
Podle Nováčka plán přijímání uprchlíků obsahuje pět základních bodů. Týkají se kritérií výběru, dopravy do ČR, pomoci při integraci, využití financí na začlenění a mediální kampaně pro veřejnost. Podle Prouzy jsou obavy lidí z příchodu uprchlíků "absolutně nereálné", mají "iracionální strach".
S uprchlíky pomohou církve
S výběrem uprchlíků pomohou církve. Vybraní v cizině podstoupí bezpečnostní prověrku. Hned se začnou také seznamovat s češtinou a podmínkami života v Česku.
Po příjezdu do ČR pak stráví nějaký čas v uprchlických zařízeních, než se vyřídí azyl. Po jeho získání se přestěhují do vybraných obcí. Dospělí by měli dostat i práci. Prouza odhaduje, že první rodiny by do nového českého domova mohly dorazit před Vánocemi.
"Snaha je proces co nejvíce zkrátit a lidi zapojit do české společnosti. Tři měsíce jsou naprosté minimum. Standardně počítáme se šesti měsíci," upřesnil Prouza.
Čtvrt miliardy navíc pro vnitro
Vláda nedávno přidala vnitru peníze na boj s ilegální migrací i na práci s uprchlíky. Resort dostal pro letošek navíc čtvrt miliardy. Pro příští rok vnitro podle Nováčka částku spočítalo na 1,14 miliardy korun. Bude o ní jednat s ministerstvem financí.
Nováček podotkl, že se připravují změny ve státní integrační politice. Návody postupu pro obce a kraje by měly být její součástí, radnice by je měly dostat na podzim.
Prouza uvedl, že státní program na podporu integrace se nyní posílil o sto milionů pro letošek. Podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí Dana Jiránka by radnice peníze mohly využít na úpravu bytů, pro školy na začlenění dětí cizinců a na další záležitosti.
"Jde o to, aby to (přijetí uprchlíků) nemělo na obec negativní finanční vliv. Domníváme se, že stát je povinen to zabezpečit - a připravuje se na to, aby integrace byla hladká," řekl Jiránek.
Azylanti se budou hlásit církvím
Církev chce vyzvat farnosti a sbory, které by azylanty chtěly přijmout, aby se jí hlásily. Vzniknout by měl seznam míst.
"Budeme se postupně učit. Nejsme těmi, kteří říkají: Vybrat jenom křesťany. Chceme, aby to bylo úspěšné. Křesťané jsou ti, se kterými je třeba začít. Jako o druhém kroku bych mluvil například o jezídech. Musíme jít postupnými kroky, protože naše společnost se musí také učit být otevřená," řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.
Církev pomáhala při přesídlování už dřív, a to třeba volyňským Čechům.
Pracovní skupina, v níž jsou zástupci ministerstev vnitra, práce či pro místní rozvoj, krajů, svazu měst a obcí, zaměstnavatelů, odborů i církví, by se měla znovu sejít v polovině srpna. Přesný termín ještě nepadl.