Průzkum: ANO zvyšuje náskok, od ČSSD ho dělí už 10 procent

4. 6. 2014 12:10
Pokud by se v květnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, s přehledem by zvítězilo Babišovo hnutí.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hnutí ANO opět posiluje svou pozici - pokud by se v květnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, získalo by 27,5 procent hlasů. ČSSD, která podzimní volby s těsným náskokem vyhrála, už za ANO zaostává téměř o deset procent. Ochota dorazit k volbám volit je nejnižší od roku 2012. Vyplývá to z průzkumů společnosti STEM.

ANO drží svou pozici v rámci stranických preferencí stabilně již tří měsíce, drží se i ve volebním modelu. Sociální demokraté si naopak oproti dubnovému průzkumu pohoršili. "Celková lhostejnost a malý aktivní náboj nejvíce postihl ČSSD, která oproti minulému měsíci ztratila v modelu tři procentní body," vysvětlují autoři průzkumu. Stranu by tak volilo 18 procent respondentů.

"Slušná" pozice Okamury

Ostatní strany nezaznamenaly žádné větší změny. Na třetím místě by tak skončila KSČM s 13,5 procenty. Do dolní komory Parlamentu by se dostala také TOP 09 s 9,8 procenty, KDU-ČSL s 6,9 procenty, ODS s 6 procenty a hnutí Úsvit, pro které by hlasovalo 6,1 procent lidí. Volební výsledek i volební preference Okamurova hnutí podle autorů průzkumu ukazují, že i přes neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu, je vnitropolitické postavení Úsvitu "slušné".

Vývoj volebního modelu za poslední měsíce.
Vývoj volebního modelu za poslední měsíce. | Foto: STEM

Hnutí ANO by ve Sněmovně získalo 71 mandátů, ČSSD by obsadila 45 křesel a KSČM 32 míst. TOP 09 by získala 20 mandátů, KDU-ČSL 14 a ODS a Úsvit shodně 9 mandátů. Současná vládní koalice by tak měla pohodlnou ústavní většinu.

"ANO by mohlo sestavit i dvojčlennou koalici s ČSSD. Bylo by možné sestavit také třeba středopravou koalici ANO, KDU-ČSL a TOP 09. Koalici proti ANO by oproti tomu nešlo sestavit bez komunistů," dodává STEM.

Volby netáhnou

K volbám by dorazilo 54 procent voličů, tedy výrazně méně než minulý měsíc. "Rozladění je celkem zřejmé, zaznamenali jsme nejnižší ochotu jít volit do Poslanecké sněmovny od konce roku 2012," dodávají autoři průzkumu. O účasti ve volbách není rozhodnuto 20 procent občanů. Přes 26 procent účast jasně odmítá, což je o sedm procentních bodů více než minulý měsíc.

Průzkum, kterého se účastnilo 1093 lidí, proběhl od 20. do 27. května, tedy v období těsně okolo eurovoleb. "Obraz preferencí do Poslanecké sněmovny tak v květnu nepřímo zračí situaci okolo voleb do Evropského parlamentu," dodávají autoři.

 

Právě se děje

Další zprávy