Zeman: Příliv uprchlíků řídí Muslimské bratrstvo, chce ovládnout Evropu

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 1. 2016 14:40
Podle prezidenta Miloše Zemana řídí příliv uprchlíků Muslimské bratrstvo. Organizace chce podle něj postupně ovládnout Evropu. Hlava státu to řekla v rozhovoru pro Český rozhlas, kam se živě vrátila po více než roční pauze. Naposledy ze Zemanových úst zaznělo několik sprostých slov. Tentokrát se bez nich prezident obešel.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Přesun uprchlíků do Evropy organizuje Muslimské bratrstvo, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus prezident Miloš Zeman. Dodal, že se tak děje za finanční podpory "celé řady států".

Doplnil tak tvrzení ze svého vánočního poselství, že příliv migrantů je organizovanou invazí.

Prezident se odkázal na dva zahraniční zdroje. Prvním měl být marocký ministr zahraničí, který mu prý nedávno řekl, že se Muslimské bratrstvo snaží ovládnout nejen celý muslimský svět, ale vůbec celý svět. Druhým zdrojem byl údajně korunní princ Spojených arabských emirátů, podle něhož je Muslimské bratrstvo zastřešující organizací všech islámských teroristických skupin.

Kdo jsou členové Muslimského bratrstva?
Autor fotografie: Reuters

Kdo jsou členové Muslimského bratrstva?

Základní údaje o Muslimském bratrstvu, které podle prezidenta Miloše Zemana organizuje masovou migraci uprchlíků do Evropy:

Celým názvem Sdružení muslimských bratří, které je nejstarším islamistickým hnutím na světě, založil v roce 1928 učitel Hasan Banna v egyptské Ismáílíji jako společnost pro reformaci islámu.

Bratrstvo, které v Egyptě vládlo v letech 2012-2013, je nyní řazeno k teroristickým organizacím v Egyptě, Bahrajnu, Rusku, Sýrii, Saúdské Arábii či Spojených arabských emirátech.

Cílem bratrstva je návrat ke kořenům islámu. Je aktivní zejména v mešitách, na univerzitách, ve školství a odborech.

Členové odmítají boj mezi muslimy a křesťany. Skupina se zprvu zaměřovala na humanitární a charitativní činnost, během 2. světové války se ale začala angažovat politicky, spustila teroristickou kampaň a násilí se zřekla oficiálně až v 80. letech.

V historii existence bratrstva došlo k několika útokům na čelní politické představitele a hnutí tak bylo v Egyptě několikrát zakázáno a znovu povoleno.

Myšlenky bratrstva, v jehož čele stojí od ledna 2010 momentálně vězněný Muhammad Badí, se začaly šířit po světě od 70. let, a to zejména vlivem íránské revoluce a poté války v Afghánistánu. Odbočky vznikly v řadě zemí.

Nejnižším organizačním stupněm bratrstva je takzvaná rodina, která má zpravidla pět členů. Ti odevzdávají část svých příjmů do společné pokladny a tyto peníze se používají na zabezpečení.

Platí zde princip absolutní podřízenosti vůdci. Výkonný výbor bratrstva má 16 členů.

V dubnu 2011 bratrstvo založilo Stranu svobody a spravedlnosti (FJP), která podle svého tvrzení usilovala o respekt mezi muslimy a nemuslimy. Strana na přelomu let 2011 a 2012 jasně zvítězila ve volbách do obou komor parlamentu.

V červnu 2012 dokonce zvítězil v prezidentských volbách Muhammad Mursí, který byl kandidátem bratrstva. Ten byl svržen, ale jeho stoupenci vyvolali boje, v nichž zemřelo přes 600 lidí.

Bratrstvu byla v září 2013 zakázána veškerá aktivita a konfiskován majetek a v prosinci 2013 jej vláda zařadila mezi teroristické organizace. V dalších letech byly odsouzeny k smrti stovky jeho členů (podle Al-Džazíry je ve věznicích přes 20 000 muslimských bratrů) včetně vůdce Badího či exprezidenta Mursího.

"Na základě těchto dvou informačních zdrojů, v obou případech od muslimů a od významných arabských politiků, se domnívám, že tuto invazi organizuje Muslimské bratrstvo samozřejmě s využitím finančních prostředků celé řady států," poznamenal také. Migraci považuje za organizovanou invazi.

Prezident odkázal na údaje Interpolu o tom, že do migrace ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu nebo některých afrických zemí je zapojeno 30 tisíc převaděčů. "Zorganizovat tak obrovskou síť převaděčů není možné nějakým spontánním nahodilým pohybem, chcete-li stěhováním národů," řekl Zeman.

"Muslimské bratrstvo přece nemůže zahájit válku proti Evropě, na to nemá síly, ale to, co může udělat, je připravit rostoucí migrační vlnu a postupně ovládat Evropu tak, jako se to děje v některých západoevropských městech, kam se už teď policisté v noci bojí jet," dodal.

Dalším faktorem, i když ne hlavním, který migrační vlnu spouští, je podle prezidenta to, že někteří evropští politici do svých zemí migranty zvou.

Zeman: První republika cenzurovala Peroutku za chválu Hitlera

V další části interview se Zeman vyjádřil také k tomu, že Hrad ani po roce nenašel článek, ve kterém měl novinář Ferdinand Peroutka údajně chválit Adolfa Hitlera. "Stále hledáme. Ukázalo se na případu jiného Peroutkova článku, že paradoxně za první republiky byly Peroutkovy články cenzurovány. A rozhodně ne kvůli tomu, že by Hitlera kritizoval. Spíše proto, že ho chválil," uvedl prezident s tím, že stále věří, že se text najde.

"Myslím, že jediné možné vysvětlení, proč se nenašel do této doby, je, že se stal obětí cenzury. A zdůrazňuji - cenzury demokratické první republiky," řekl.

Prezident Zeman se živě do éteru Českého rozhlasu vrátil po více než roční pauze. V posledních Hovorech z Lán Zeman v listopadu 2014 mluvil vulgárně o ruské punkové skupině Pussy Riot či o průběhu schvalování služebního zákona. Poté odmítl návrh rozhlasu, že by se pořad nevysílal živě. Variace na Hovory z Lán se následně přesunula na komerční stanici Frekvence 1.

 

Právě se děje

Další zprávy