Praha - Luboš Jednorožec strávil více než deset let v komunistických lágrech. Třikrát se pokusil utéct za hranice, až napočtvrté se mu to podařilo. Zemřel v neděli ve věku 91 let.
"Když jsem se doplížil k plotu našeho lágru, zjistil jsem, že dráty jsou z tvrdé oceli, a já měl jen malé kleštičky. Nedovedeš si představit, jak pracuje lidská vůle. To dostaneš takovou sílu do rukou a nekoukáš na bolest, protože tě to žene dopředu. Závisí na tom tvůj život," popisoval Jednorožec svůj útěk přímo z lágru v Jáchymově v roce 1951.
Následující měsíce se i se svou snoubenkou Olgou Vosátkovou skrýval v lesích. Když se pokusili přejít hranice, z převaděče se vyklubal agent StB. Pár skončil ve vězení. Jednorožec měl před sebou více než dvacet let za mřížemi, nakonec byl propuštěn na amnestii v roce 1960. V té době už Olga Vosátková, jejíž trest byl výrazně kratší, měla vlastní rodinu.
Jednorožec se následně také oženil a v roce 1964 se, opět neúspěšně, pokusil spolu s manželkou a dětmi uprchnout na Západ. Rodinu zadrželi kousek od italských hranic a Jednorožec znovu putoval do vězení. Tentokrát na dva a půl roku. Až v roce 1968 se rodině podařilo úspěšně uprchnout a usídlit se ve Spojených státech, kde Jednorožec celý život pomáhal dětem českých migrantů. Pořádal pro ně skautské tábory a hledal jim uplatnění.
Před pěti lety mu organizace Post Bellum udělila Cenu Paměti národa. Při té příležitosti vznikl komiks o Jednorožcově životě. Podílel se na něm ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa, režisér Jan Svěrák a také výtvarník Vašek Šlajch.