Při zásahu v ČT jsme pochybili, poprvé přiznali vojáci

Radek Nohl Radek Nohl
15. 3. 2011 17:25
Vojenská policie musí okamžitě vrátit České televizi věci, které zabavila
Foto: Repro: ČT

Praha - Vojenská policie poprvé v kauze ozbrojené razie v budově České televize otočila. V tom, že do objektu veřejnoprávní televize vtrhla maskovaná a se samopaly, pochybila.

Aktuálně.cz to řekl mluvčí Vojenské policie Jan Čermák. Podle něj voják, který měl zásah na starosti, špatně vyhodnotil situaci.

Přitom ještě dnes odpoledne příslušníci armády tvrdili, že do ČT vnikli ozbrojeni, protože budovu hlídá ochranka a pes bez náhubku.

Není to ale jediná chyba, kterou vojáci při zásahu udělali.

Pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová dnes Aktuálně.cz řekla, že vojáci neměli ani zabavovat věci a dokumenty, které přímo nepotřebovali k vyšetřování.

Při zásahu si odnesli pytle materiálů a dalších věcí, které patřili reportérům ČT Karlu Rožánkovi, Luboši Rosímu a Richardu Samkovi.

Rožánek v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil: "Zůstala mi jen kravata a sako. Zabavili mi třeba i vizitky nebo zápisky. Přišel jsem také o počítač, DVD a materiály ze zahraničních cest."

Česká televize: Nevrátili nám ani jeden list papíru

Hercegová prohlásila, že Vojenské policii nařídili, aby všechny dokumenty a věci okamžitě vrátila. "Budeme se řídit pokyny státního zástupce," zareagoval Čermák.

Veřejnoprávní televizi ale zatím nic zpět nedostala. Prý ji kvůli tomu ani nikdo nekontaktoval. "Zatím se nám nevrátil ani jeden list papíru. Pokud se během dneška nezačne něco dít, chystáme další právní kroky," řekl mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Před ozbrojeným zásahem příslušníci armády tvrdili, že chtějí pouze originální dokument, který souvisel s údajnou kauzou bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Jde o případ z roku 2007. Tehdy byl dokument, který zmiňoval Rožánek v reportáži, označen jako tajný. Ačkoli nyní již tajný není, vojáci případ nadále vyšetřují a v pátek kvůli němu provedli razii jak proti narkomafiím.

Komunisté chtějí vyvolat hlasování o důvěře vládě

Kauzou se zabývá několik žalobců, ale i orgány armády. Čermák již v pondělí řekl, že inspekce Vojenské policie prozkoumá vhodnost zvolené výstroje, výzbroje, chování policistů na místě, jejich počet či vhodnost doby načasování prohlídky.

Zásah odsoudili koaliční i opoziční politici. Komunisté dokonce kvůli razii chtějí vyvolat hlasování o důvěře vládě, pokud jim incident důkladně nevysvětlí.

Ministr obrany Alexandr Vondra.
Ministr obrany Alexandr Vondra. | Foto: Jan Langer

Proti postupu příslušníků armády se v pondělí postavil i soudce Kryštof Nový, který vydal příkaz k prohlídce České televize. "Já jsem vydal povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně jeho kopií či třeba šanonu, v němž byl. A nikoliv k vystěhování celé kanceláře," řekl Nový MF Dnes.

Mluvčí Čermák ještě v pondělí tvrdil: "Ze soudního příkazu k prohlídce jiných prostor vyplývá, že vojenští policisté měli zajistit nejen vlastní dokument, ale i všechny další materiály, datové nosiče či jiné věci, které by mohly objasnit jakým způsobem a kým byl výtisk získán."

Kvůli pátečnímu incidentu postavil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) mimo službu náčelníka Vojenské policie Vladimíra Ložka. Ten podle něj prý vůbec nevěděl, jakým způsobem jeho podřízení v televizi zasahovali.

"Mně by ani nenapadlo, že by šla zásahová jednotka do televize se samopaly, maskovaná kuklami a nebyla vůbec označena," prohlásil Vondra. Zásah podle něj byla hloupá demonstrace síly.

Mimo službu postavil ministr obrany i Drahoslav Blažek a Jaroslav Kolár, kteří byli přímo odpovědní za způsob provedení policejního zásahu.

 

Právě se děje

Další zprávy