Přehlédla, že mučí chlapce. K soudu ji poslat nechtějí

Tomáš Netočný
4. 7. 2011 5:30
"Případ není černobílý. Nejsem si teď jistý, zda bych měl sociální pracovnici obvinit," sdělil vyšetřovatel
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Sociální pracovnice Lea Petříčková, která měla dohlížet na rodinu krutě týraného chlapce v Brně a nezabránila jeho trýznění, dosud neví, zda se bude zodpovídat před soudem.

Podle nových informací, které má Aktuálně.cz k dispozici, totiž vyšetřování může skončit verdiktem, že sice úřady a další instituce nelidskému zacházení s malým chlapcem nebránily, kromě otce a matky však potrestán nebude nikdo.

Vyšetřovatel by teď měl rozhodnout, zda bývalou sociální pracovnici obviní z trestného činu. Pro Aktuálně.cz však připustil, že to pravděpodobně neudělá.

„V tuto chvíli si vůbec nejsem jistý, že ta sociální pracovnice má být obviněna," uvedl vyšetřovatel Martin Uher. „K soudu se případ dostane, pokud nabudu dojmu, že je tady důvodné podezření ze spáchání trestného činu. Zatím ten dojem nemám."

Sedmiletého chlapce přitom rodiče mučili nejméně dva roky a Lea Petříčková měla v té době nad rodinou dohled. Matka i otec svému synovi hrubě nadávali, bili ho a týrali hladem.

Odborníci potvrdili, že v dubnu 2010 nechybělo mnoho, aby chlapec zemřel v důsledku podvýživy. Život mu zachránila zřejmě až skutečnost, že se rodina přestěhovala do jiné části Brna, kde sociální pracovníci okamžitě zasáhli.

Fakta

  • Před Městským soudem v Brně začalo 24. ledna 2011 hlavní líčení s otcem a matkou obžalovanými z týrání svého syna.
  • O den později uspořádala vyšetřovatelka případu Michaela Kučerová tiskovou konferenci a teprve na ní o kauze oficiálně informovala.
  • Média poté přinesla zprávy o krutém týrání v Brně a některá zveřejnila také otřesné fotografie podvyživeného dítěte.
  • Sociální pracovnice z radnice Brno-střed Lea Petříčková ukončila o týden později na vlastní žádost pracovní poměr.
  • Rodina byla pod jejím dohledem. Už dříve soud totiž rodičům odebral dva starší syny, které otec i matka surově bili.
  • Na místě sociální kurátorky pracovala Lea Petříčková od roku 1988. Vedení radnice informovalo o tom, že si její selhání nedokáže vysvětlit.
  • Postupem Ley Petříčkové se začala zabývat policie. Vyšetřovatel má zjistit, proč týrání nezabránila a zda se tím nedopustila trestného činu.
  • V únoru 2011 pověřilo ministerstvo práce a sociálních věcí zvláštní komisi, která zjišťovala okolnosti kauzy týraného chlapce.
  • Začátkem června ministerstvo oznámilo, že brněnská kauza ukázala na špatně fungující systém, a slíbilo, že ho změní. Na žádné konkrétní viníky však komise neukázala.
  • Vyšetřovatel Martin Uher pro Aktuálně.cz uvedl, že si není jistý, zda by měl Leu Petříčkovou obvinit z trestného činu.

Odešla a zatím mlčí

Na otázku, proč úřady nezasáhly už v místě, kde rodina do té doby žila, však dosud nikdo neodpověděl. Rodiče přitom měli být pod pečlivou kontrolou, protože už dříve jim soud odebral dva starší syny, které také surově bili.

Svůj postup v tomto případě dosud veřejně nevysvětlila ani samotná Lea Petříčková, která s novináři nekomunikuje a na jejich dotazy neodpovídá.

Otec i matka obžalovaní z týrání stanuli před soudem letos v lednu. Do té doby tajený případ se tím dostal na veřejnost a stal se jednou z nejznámějších tyranských kauz posledních let.

Sociální pracovnice Petříčková odešla koncem ledna na vlastní žádost z odboru sociálně-právní ochrany dětí radnice Brno-střed a její případ začala vyšetřovat policie.

Média v té době zveřejnila snímky zuboženého podvyživeného chlapce, které připomínaly fotografie dětí z koncentračních táborů. Zřejmě také pod dojmem z těchto snímků a v souvislosti se zájmem, který tento případ u veřejnosti vzbudil, dala Lea Petříčková výpověď.

„Nevidím vůbec žádné rovnítko mezi otřesnými snímky toho kluka a úmyslným jednáním dalších lidí," řekl teď v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyšetřovatel Uher.

Systém, nesystém

Kromě policie prošetřovala brněnskou kauzu také speciální skupina odborníků z ministerstva práce a sociálních věcí sestavená ministrem Jaromírem Drábkem.

Po čtyřech měsících došla komise k závěru, že celý systém na ochranu dětí je v České republice nastavený špatně a musí se změnit. Ministerstvo teď proto připravuje novelu příslušných zákonů, školení všech sociálních pracovníků a podmínky pro lepší komunikaci mezi sociálními pracovníky, školami, lékaři a policií.

Ani ministerští úředníci však ve své analýze brněnského případu neoznačili konkrétní osoby, které byly odpovědné za to, že tyranským rodičům v trýznění dítěte nikdo dlouho nebránil.

„Naše analýza nevyvozuje trestně-právní odpovědnost té konkrétní sociální pracovnice, ani nikoho jiného. Chtěli jsme zjistit, jak je vůbec možné, že celý systém takovému případu nedokáže zabránit," uvedl Miloslav Macela, vedoucí odboru rodinné politiky a šéf vyšetřovací komise brněnské kauzy.

Jediní, kdo dosud v tomto případu stanuli před soudem, jsou rodiče týraného chlapce. Koncem února je Městský soud v Brně nepodmíněně poslal do vězení. Otce na šest a půl let, matku na šest roků. Oba vinu odmítají a proti rozsudku se odvolali.

Nejasnosti od počátku

Přístup úřadů, státního zastupitelství i policie je z dosud nejasných důvodů v mnoha ohledech jiný, než tomu bývá u podobných případů.

Policie například kauzu dlouho utajovala. Na rozdíl od jiných vážných případů o něm neinformovala ani krátce před tím, než začalo hlavní líčení. Vyšetřovatelka Michaela Kučerová uspořádala tiskovou konferenci až druhý den poté, kdy rodiče koncem letošního ledna stanuli před soudem.

Policisté také nikdy věrohodně neprokázali, jak dlouho utrpení malého dítěte trvalo.

Jejich informace se zásadně rozcházely s výpověďmi svědků, se kterými byla redakce Aktuálně.cz v kontaktu, a také se zprávami v jiných médiích.

„Matka i otec začali chlapce týrat v září 2009, když dítě nastoupilo do první třídy základní školy," uvedla Michaela Kučerová. „Rodiče nezvládli hochovu hyperaktivitu a řešili ji nepřiměřenými fyzickými tresty i hladem."

Jenže lidé, kteří rodinu dobře znají, říkají něco jiného. Shodují se v tom, že chlapec trpěl mnohem déle než od září 2009 do dubna 2010, jak uvádí policie.

"Matka na něj řvala jako na psa. Klidně a slušně s tím klukem nikdy nepromluvila," říká žena, která v chlapcově rodném domě žije od roku 2005.

Další nejasnou okolností případu je skutečnost, že se kriminalisté v Brně začali podezřením na týrání zabývat už v roce 2008 a na jejich práci dohlíželo městské státní zastupitelství. Policie však tehdy případ odložila a tvrdila, že se podezření na týrání neprokázalo.

 

Právě se děje

Další zprávy