reklama

Předpověď: Vrátíme se do práce a na horách začne sněžit

31. 12. 2012 8:45 aktualizováno

Silvestr bude chladnější na východě, na horách se mohou dočkat slabého sněžení

//cdn.i0.cz/public-data/3e/2b/aa8057e83f35ab87b826a5a5b488_r16:9_w480_h270_gi:photo:520796.jpg Foto: Reuters

Praha - Poslední prosincový víkend přinesl citelné teplotní rozdíly mezi západní a východní polovinou území - zatímco na Chebsku se odpolední teploty zastavovaly až na +8 °C, na Přerovsku zůstávaly kolem 0 °C.

Teplotní rozdíly se začnou stírat v prvním lednovém týdnu - od středy, žádné výraznější ochlazení a v nížinách sněžení neočekáváme.

Také Silvestr a silvestrovská noc budou ve znamení relativně vysokých teplot, kdy bude do Česka proudit teplý vzduch od jihozápadu.

V pondělí bude polojasno až oblačno, ojediněle zataženo nízkou oblačností. V horských oblastech ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší teploty vystoupí na 3 až 7 °C, na východě bude chladněji, kolem 2 °C. Silvestrovská noc přinese v minimech 1 až -3 °C a polojasno až oblačno.

Na Nový rok bude zpočátku polojasno až oblačno, během odpoledne od západu přibývání oblačnosti s deštěm. Denní teploty vystoupí na 4 až 8 °C, na východě bude kolem 1 °C.

Středa, první pracovní den nového roku, bude převážně zatažená až oblačná. Místy má padat déšť, od středních poloh déšť se sněhem nebo sníh. Noční teploty budou klesat k 2 až -2 °C, odpolední vystoupí na 1 až 5 °C.

Ve čtvrtek a v pátek bude převážně oblačno, občas déšť. Na hory se má většinou vrátit sněžení. Noční teploty se ke konci týdne zastaví mezi 2 až -3 °C, denní teploty zůstanou kolem 1 až 5 °C.

Výrazné silvestrovské ochlazení přinesl přelom let 1978/79 - ještě 31. 12. tehdy vystoupila nejvyšší odpolední teplota na 15 °C, poté začal do střední Evropy proudit studený vzduch od severu, který přinesl ochlazování až o -3 °C za hodinu.

Například na Liberecku se před čtyřiatřiceti lety kolem půlnoci teplota vzduchu pohybovala na +8 °C, ráno však klesla k -15 °C.

Naopak velmi teplý Nový rok přinesl ročník 2007, kdy se odpolední teploty dostaly až přes 12 °C.

autor: Dagmar Honsová, Meteopress

reklama

Diskuse

0komentářů

Zatím žádný příspěvek :(

reklama
reklama
 
reklama