Praha – Krátce před vydáním prohlášení nejvyšších českých ústavních činitelů o vztazích s Čínou přišla v úterý na Hrad čínská velvyslankyně. Uvedl to ve středu Český rozhlas Radiožurnál. Podle rozhlasu se schůzka týkala návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlámy v Česku a po setkání ústavní činitelé sdělili v prohlášení, že setkání českých politiků, včetně ministrů, s dalajlámou nejsou výrazem změny politiky České republiky vůči Číně.
Na Hradě se čínská velvyslankyně setkala s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem, který rozhlasu schůzku potvrdil. Ve večerních Událostech, komentářích České televize ale Kmoníček uvedl, že se s čínskou velvyslankyní osobně potkal naposledy zhruba před deseti dny. "U mě nebyla," odpověděl Kmoníček na otázku, zda byla velvyslankyně na Hradě i v úterý.
Podle Radiožurnálu přišla velvyslankyně v úterý v podvečer. Večer pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé – prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor – vydali prohlášení, ve kterém mimo jiné mluví o respektu k "územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí".
Chápat setkání několika českých politiků s dalajlámou jako změnu oficiální politiky Česka, by vrcholní ústavní činitelé podle prohlášení považovali za nešťastné. S dalajlámou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Kmoníček podle rozhlasu čínskou velvyslankyni při schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. "Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky, ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s Čínskou lidovou republikou," řekl Radiožurnálu.
Sympatizanti dalajlámy se ve středu s tibetským vůdcem sešli na půdě Senátu a některé vysoké školy vyvěsily tibetskou vlajku, aby daly najevo, že tón prohlášení podle nich překročil standardy diplomatického protokolu.