Právník Fagan znovu žaluje Česko. U soudu na Floridě

ČTK ČTK
28. 11. 2012 18:47
Fagan není spokojen s činností Evropského institutu odkazu šoa sídlícího v Česku
Edward Fagan.
Edward Fagan. | Foto: ČTK

Praha - Americký právník Edward Fagan není spokojen s činností Evropského institutu odkazu šoa sídlícího na českém území, podal proto žalobu na Česko, české ministerstvo zahraničí a institut.

Fagan, který v Praze byl na mezinárodní konferenci o možnostech navracení majetku odcizeného během holokaustu, to uvedl ve střeřdu.

První náměstek českého ministra zahraničí Jiří Schneider ve středu připustil potíže kolem činnosti institutu, nicméně současně míní, že Fagan se chce soudním podáním hlavně mediálně zviditelnit.

Schneider uvedl, že zavedení institutu a jeho fungování je "bolestivý" proces. Zastává názor, že očekávání před vznikem institutu byla značně vysoká. "Upozorňoval jsem i tady na konferenci, že bychom je měli snížit," dodal.

Žalobu uplatní na Floridě

Zakladatelem institutu je české ministerstvo zahraničí, které na jeho práci přispívá ročně osmi miliony korun a má své zástupce v jeho radách. Financovat ho přislíbily i Spojené státy. Soudní verdikt by prý podle Fagana mohl vést k tomu, že institut začne cíle plnit, či k tomu, že by USA mohly na institut přestat přispívat.

Fagan uvedl, že občanskoprávní žalobu uplatní u floridského federálního soudu v Palm Beach. Podle Fagana koncept institutu byl dobrý, ale úmysl nebyl naplněn a nezdá se ani, že by se to mělo v brzké době změnit. Podání je deklaratorní, nežádá žádné finanční kompenzace, uvedl právník. Jiné žaloby týkající se nějakým způsobem Česka podal také v minulosti.

Před konferencí, která dnes končí, se opět objevily pochybnosti o smysluplnosti institutu odkazu. Tomáši Jelínkovi z Židovských listů se zdá, že za dobu své existence nic zvláštního neudělal. "Mám pocit, že nic nepředvedl," řekl. Ředitel institutu Jaroslav Šonka kritiku odmítl.

Institut vznikl na základě takzvané Terezínské deklarace, kterou zástupci EU podepsali během českého předsednictví sedmadvacítky v roce 2009. Má sloužit jako fórum států a organizací zastupujících oběti holokaustu, ale pomáhat by mohl například i v takových záležitostech, jako je hledání zabaveného majetku.

Už loni v únoru zvláštní zmocněnec pro otázky holokaustu z amerického ministerstva zahraničí Douglas Davidson ČTK řekl, že aktivity Evropského institutu odkazu šoa se v USA nezdají příliš viditelné. Spojené státy totiž v minulosti přislíbily, že na činnost přidají 750 000 dolarů (asi 13,5 milionu korun).

Fagan si v 90. letech udělal jméno mediální kampaní kolem odškodnění židovských vězňů koncentračních táborů za otrocké práce během nacismu v Německu a Rakousku. Poté se verbálně angažoval v pomoci rakouským odpůrcům jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, z akce nakonec ale vycouval. Loni v prosinci Fagan u soudu na Floridě podal žalobu na Česko i některé jednotlivce kvůli dluhopisům Karlových Varů a údajné diskriminaci jejich vlastníků.

 

Právě se děje

Další zprávy