Pravda nevítězí? Ztohoven vyměnili vlajku na Hradě, pověsili tam trenky

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 9. 2015 15:33
Umělecká skupina Ztohoven pronikla v sobotu v podvečer na Pražský hrad v přestrojení za kominíky a vyměnila hradní vlajku. Místo standarty s nápisem Pravda vítězí pověsili na stožár obří červené trenky. "Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," uvedla skupina na svém webu. "Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů," reagoval na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Hrad prý zlepší bezpečnostní opatření.
Ztohoven vyvěsili na hradě novou standartu
Ztohoven vyvěsili na hradě novou standartu | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Umělecká skupina Ztohoven pronikla v sobotu v podvečer na Pražský hrad v přestrojení za kominíky a vyměnila hradní vlajku.

Místo standarty s nápisem Pravda vítězí pověsili její členové na stožár obří červené trenky. "Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," uvedla na svém webu skupina, která se proslavila například fingovaným jaderným výbuchem, který umístila do přímého přenosu České televize.

"Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů," reagoval na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ztohoven celou akci natočili, video umístili na web a doprovodili básní, jejíž první sloka zní:

"rudé jak čínská vlajka
snad trapností a taky vzteky
vlají dnes nad Prahou
(a hraje balalajka)
prezidentské trenky"

"Ještě v nočních hodinách byla prezidentská standarta vyvěšena zpět," řekl Aktuálně.cz mluvčí prezidenta. Protože Ztohoven tam obří trenky pověsili v podvečerních hodinách, vlajka tak zřejmě visela na Hradě několik hodin. "Pro nás jsou důležitější věci, než jak dlouho to tam viselo," reagoval Ovčáček, podle něhož je primární to, aby pachatelé tohoto činu byli nekompromisně potrestáni.

Premiér vzal incident s humorem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další vzali incident s humorem, předseda ODS Petr Fiala ho označil za nevkusný a ministr obrany Martin Stropnický (ANO) za formu demokracie, uvedla agentura ČTK.

Sobotka uvedl, že bere akci s vlajkou jako drsnou recesi. Odmítl její spojování s "fašisty", jak to udělal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Země, která dala světu Járu Cimrmana, se nepochybně dokáže vyrovnat i s obřími trenclemi vlajícími nad Hradem," uvedl premiér v textové zprávě. "Přiznejte se, komu chybí červené trenýrky?" napsal na sociální síti Twitter místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Fiala naproti tomu označil vyvěšení trenek nad Hradem za nevhodný humor. "Vlajka není Miloše Zemana, ale prezidenta republiky a je státním symbolem. Máme ji mít v úctě, bez ohledu na to, co si myslíme o osobě, která úřad vykonává," uvedl s poukazem na to, že se Zemanem se ani on na řadě věcí neshodne.

Stropnický v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že z akce nemá hrůzu. "Já si myslím, že to je podstatně lepší, než aby se tam střílelo," řekl. "Nezaměňujme trenýrky a granáty," dodal. Předpokládá nicméně zpřísnění bezpečnostních opatření na Hradě, o kterém se ale podle Stropnického hovořilo už v minulých týdnech bez vazby na trenýrky. "Vzhledem k těm souvislostem bezpečnostním je potřeba zpřísnit kontrolu Hradu. Takže to se stane," řekl.

Srdce s otazníkem a život na cizí občanku

Skupina Ztohoven proslula již dříve kontroverzními akcemi, kdy například pirátsky napadla vysílání České televize a do ranního vysílání umístila záběr na Krkonoše, nad nimiž rostl atomový hřib.

Nebyla to přitom jejich první akce, kdy "napadli" sídlo prezidenta. Již v roce 2003 překryli část svítícího neonového srdce od Jiřího Davida, které tam nechal umístit prezident Václav Havel. Překrytím a přidáním svítící červené tečky dosáhli toho, že asi 10 minut svítil nad Pražským hradem otazník.

V roce 2009 pak 12 členů skupiny žilo pod jinou identitou: Nechali se podobně ostříhat, vyfotografovali se a snímky pak upravili technikou, která ze dvou tváří vytvoří obličej jeden, a pak zažádali o občanský průkaz na jméno kolegy. Po 6 měsíců žili pod cizí identitou, se kterou se někteří z nich účastnili voleb. Současně vytvořili i dokumentární film Občan K. mapující tento experiment.

Ochranka je zadržela

Za nový skutek - stejně jako v předchozích případech - jim přitom hrozí trest. Za hanobení státního symbolu mohou dostat pokutu až deset tisíc korun. Mohou být stíháni také za výtržnictví, kdy jim hrozí až tříleté vězení.

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková uvedla, že policejní Útvar pro ochranu prezidenta ČR v sobotu odpoledne zadržel tři muže ve věku od třiatřiceti do jedenačtyřiceti let, kteří odcizili vlajku prezidenta republiky.

"Zjistili jsme, že jde o muže, kteří již mají trestní minulost. Příslušníci ochranné služby je předali pražským policistům," dodala.

Akce Ztohoven byla podle Ovčáčka zřejmě dlouhodobě připravovaná a usnadnilo ji to, že se nyní Nový královský palác opravuje a je u něj lešení. "Selhaly bezpečnostní složky, a proto se jedná o tom, jak zajistit, aby se podobná situace neopakovala," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy