Praha - Ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO porušuje zákon o střetu zájmů. A přestože mu za přestupek hrozí padesátitisícová pokuta, on sám jakékoliv protiprávní jednání popírá.
Ministr přitom nijak nedoložil, že by zákon dodržel. Hrají proti němu veřejně dostupné informace. Do konfliktu zájmů se Prachař dostává jako člen statutárního orgánu soukromé spediční firmy Omega Servis Holding.
Podle obchodního rejstříku je ministr šéfem představenstva, ačkoliv jako člen vlády ve vedení privátních firem působit nesmí. A své případné angažmá v takových společnostech měl podle zákona ukončit nejpozději do třiceti dnů od zahájení výkonu ministerské funkce.
Podle rejstříku se ale stal úplný opak. Prachař byl jmenován ministrem dopravy 29. ledna a čtyři dny poté ho ve funkci předsedy představenstva Omegy dokonce potvrdili.
Ministr pochybení odmítá. Ještě před jmenováním současného kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky prý na funkci předsedy představenstva rezignoval. Ovšem s dotazem, proč ve veřejné obchodní databázi figuruje i po půlroce jeho jméno, odkázal deník Aktuálně.cz na právníky.
"Proč výmaz nebyl proveden, se, prosím, zeptejte u kanceláře Onisko & Holešová, která zastupuje majoritního, dnes už stoprocentního akcionáře OSH," uvedl Prachař.
Nic říkat nebudeme
Advokátní kancelář Onisko & Holešová ovšem rovněž odmítla odpovědět. Argumentuje tím, že povolení ke komunikaci nedostala přímo od Prachaře.
"Kdybychom dostali takový pokyn od pana Prachaře, tak by to možná bylo něco jiného, ale žádné vyjádření poskytovat nebudeme," odpověděla asistentka advokátní kanceláře, údajně po konzultaci s nadřízenými.
Ministr Prachař rovněž doporučil k vyjádření svou právničku Kateřinu Ryšavou, od středy se ji ale deníku Aktuálně.cz nedaří zastihnout.
Akciovka Omega Servis Holding se věnuje především nákladní přepravě. Podle svých webových stránek vlastní flotilu stovky kamionových návěsů, zaměstnává zhruba dvě stě lidí a obrat počítá na miliony eur.
Sám Prachař přiznává, že ještě koncem loňského roku vlastnil firemní akcie. Na webu ministerstva však ve svém profilu tvrdí, že v prosinci jako šéf představenstva skončil.
Obchodní rejstřík ale mluví jinak. Navíc v něm lze vyčíst, že v dozorčí radě sedí Prachařova manželka Renáta. Ani ta ovšem nechce říci, kdo představenstvo nyní řídí. "Nebudu se vyjadřovat. Obraťte se přímo na pana ministra nebo jeho právníky," řekla Renáta Prachařová, která ve firmě pracuje a má na starosti vše okolo cla.
Pokud by se Prachařovi prokázalo porušení zákona o střetu zájmů, mohl by dostat až padesátitisícovou pokutu. Udělil by mu ji ve správním řízení magistrát v Přerově, kam administrativně podle místa svého bydliště ministr spadá.
V Přerově však zatím o ničem nevědí, žádné podání dosud neobdrželi. "Nic takového nebylo doručeno," řekla Aktuálně.cz Daniela Novotná, vedoucí kanceláře přerovského primátora.
Chyba náměstka
Prachař není prvním ze současného vedení ministerstva dopravy, kdo se dostal do střetu se zákonem. Nedávno se v problémech ocitl i Prachařův první náměstek Milan Feranec.
Jak upozornil deník Aktuálně.cz, Feranec byl v březnu protizákonně zvolen šéfem dozorčí rady státního podniku České dráhy. Zákon porušil tím, že zamlčel své angažmá ve vedení krachující soukromé firmy.
Sám Feranec později chybu přiznal, soud jeho jmenování zrušil a nařídil opakování celé volby. V ní ministerský náměstek v červnu i napodruhé uspěl.
Kritika opozice
Prachaře a tým jeho nejbližších spolupracovníků v čele ministerstva dopravy ostře kritizuje opozice. Podle bývalého ministra Nečasovy vlády Zbyňka Stanjury z ODS Prachař svou roli nezvládá jak znalostmi, tak svými manažerskými schopnostmi.
"Místo systematické práce na zlepšování výstavby silnic a železnic nebo otevírání železničního trhu soukromým dopravcům hledá jednoduchá řešení, která však žádná zlepšení nepřinesou," napsal nynější poslanec Stanjura.