Česko se zapojí do manévrů proti Rusku. Základny neposkytne

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 5. 3. 2015 15:09
Česko se přidá ke spojencům z Pobaltí a vstoupí do operace Spojených států "Atlantické odhodlání".
Operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání).
Operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). | Foto: Reuters

Praha/Washington - Česká armáda posílí svoji účast na polních manévrech s Američany a dalšími evropskými spojenci z NATO.

Zapojí se do operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání) a odpoví tak na politiku Ruska vůči Ukrajině.

Nepůjde o rozmístění vojenských základen NATO v Česku, jak o tom uvažují například pobaltské země. Armáda ale bude intenzivněji spolupracovat s US Army - na jiných základnách či cvičištích v Evropě, případně na cvičištích v tuzemsku.

"V letošním roce se příslušníci Armády ČR zúčastní několika velkých cvičení, která budou pod velením NATO, a zapojí se do nich ve zvýšené míře v rámci programu Atlantic Resolve i americké jednotky," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

"Myslím si, že musíme mít zájem na tom, abychom participovali na projektech společného výcviku a společných cvičení, abychom sdíleli zkušenosti dalších armád NATO," komentoval informaci o zapojení české armády do operace Atlantické odhodlání premiér Bohuslav Sobotka.

Cvičení i v Česku

Češi podle mluvčího ministerstva obrany pojedou do Německa, Pobaltí, Polska a na jih Evropy.

Bilaterálně pak budou čeští vojáci cvičit s americkou armádou v Náměšti nad Oslavou (cvičení AGOS, kde půjde o výcvik pilotů a leteckých návodčích). "Další společná cvičení jsou v tuto chvíli v jednání," upřesnil Jan Pejšek.

Na některých cvičištích v Česku už spojenecké armády NATO pravidelně trénují, například v jihočeských Boleticích, Doupově na Karlovarsku nebo Libavé na Olomoucku. Česká cvičiště jsou podle oslovených expertů českého generálního štábu aliančními armádami ceněna kvůli jejich členitosti a zejména rozloze, takže na nich mohou trénovat součinnost i větší vojenská uskupení.

Právě tímto způsobem se totiž bojuje mezi Ukrajinci a separatisty podporovanými ruskou armádou.

Češi mění strategii

Že se čeští vojáci po stažení z Afghánistánu, kde působili v menších jednotkách či v patrolách, opět zdokonalují v odražení a neutralizaci větších uskupení protivníka, potvrdil Aktuálně.cz velitel elitní brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč.

"Už bylo na čase se v přípravě armády vrátit k reakci na nová bezpečnostní rizika. Afghánistán - to je velmi specifické bojiště, a specifické jsou tedy i zkušenosti z tamního terénu, ale také válčení," dodává bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

I podle něj nastal čas, aby se česká armáda vrátila po letech expedičních misí ke strategii obrany republiky.

S novým scénářem častějších manévrů s americkou armádou, případně dalšími spojenci v NATO musí souhlasit vláda i obě komory Parlamentu. Předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan ale Aktuálně.cz řekl, že se souhlasem by neměl být problém.

Po Lotyšsku i Česko

Operaci Atlantic Resolve spustili Američané loni. Reagují tak na volání některých evropských spojenců z NATO, kteří se cítí být ohroženi Ruskem kvůli anexi Krymu a jeho podílu na válce na východě Ukrajiny.

Kongres Spojených států na něj uvolnil miliardu dolarů.

Součástí amerického projektu zatím byly společné manévry s armádami Polska, Lotyšska, Litvy a Estonska, posílené o aktivity amerického námořnictva v Baltském a Černém moři a modernizace evropských základen. A také podpora Gruzie, Moldavska a Ukrajiny - tedy zemí, které mají s Moskvou napjaté vztahy.

"Do konce léta zde bude jasně viditelná operace, která se bude rozpínat od Baltu po Černé moře," citoval DefenceNews plukovníka Michaela Fostera ze 173. letecké brigády umístěné v Itálii. Zhruba 150 výsadkářů z jeho brigády se loni v Polsku zúčastnilo cvičení v rámci Atlantic Resolve.

Nové manévry Ruska

Do dalšího cvičení se na konci tohoto měsíce zapojí také Rumunsko a Bulharsko, čímž se podle serveru ArmyTimes více než zdvojnásobí počet amerických vojáků zapojených do operace. Bude jich zhruba 1900, teď je to 900 vojáků.

Rumunsko, Bulharsko, ale i Turecko se účastní už námořního vojenského cvičení západních spojenců, které začalo v Černém moři. Zaměřit se má mimo jiné na protivzdušnou obranu a obranu proti útokům ponorek a malých lodí.

Manévry ale ve čtvrtek spustilo také Rusko. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že zahajuje cvičení zaměřené na protivzdušnou obranu, kterého se mají zúčastnit více než 2000 vojáků. Trvat bude do 10. dubna. 

Operace se má odehrávat hlavně na jihu Ruska na severním Kavkazu, zapojen do něj však bude i Ruskem anektovaný poloostrov Krym, a dokonce vojenské základny v Arménii a Gruzii.

 

Právě se děje

Další zprávy