Postižení varují stát: Zastavte dotace

Eliška Bártová Eliška Bártová
3. 1. 2007 16:40
Praha - Revoluční změna v sociálních službách a v životě lidí s postižením je ohrožena, sotva měla začít, varuje Národní rada osob se zdravotním postižením.
Když je stát slepý, musí se revoluce prosadit na ulici.
Když je stát slepý, musí se revoluce prosadit na ulici. | Foto: Tomáš Adamec

Výraznou změnu měl vnést zákon o sociálních službách, který začal platit s novým rokem. Lidé s postižením díky němu mají dostávat peníze na ruku a sami se rozhodovat, za jaké služby je utratí.

Poslanci předpokládali, že poskytovatelé služeb budou mít stejné podmínky v čerpání veřejných peněz, bez ohledu na to, zda jsou zřizované kraji, či nikoliv.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí a některé kraje však jdou proti duchu nového zákona," řekl deníku Aktuálně.cz předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Stát společně s kraji totiž při rozdělování státních dotací myslel hlavně na ústavy a domovy důchodců. Mnohé neziskové organizace však na služby nedostaly ani korunu. Jejich podpora lidem s handicapem - ať už jde o osobní asistenci pro zdravotně postižené či chráněné bydlení - je ve vážném ohrožení.

Národní rada osob se zdravotním postižením proto žádá ministerstvo, aby vyplácení peněz zastavilo. A znovu přehodnotilo, komu a kam je posílá.

Kraje myslí na sebe

Z výsledků dotačního řízení ministerstva práce a sociálních věcí je patrné, že kraje, které dávaly ministerstvu doporučení (a to je akceptovalo), zvýhodňují ústavní zařízení a domovy důchodců. Organizace nezřizované kraji mnohde nedostaly ani korunu.

"Usilujeme o to, aby byly podporovány hlavně alternativní služby k ústavním zařízením. Ta by měla postupně zanikat," říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Na počátku příštího týdne se Krása sejde s náměstkem ministra práce a sociálních věcí Mariánem Hoškem. "Budu chtít, aby ministerstvo zastavilo přísun peněz a udělalo analýzu nastalé situace."

Klienti v tísni

Příkladem rozdělování dotací je domov pro seniory v Chodově. Podle ředitele Okresního ústavu sociálních služeb v Sokolově je zde 131 klientů a 70 procent z nich nemá žádný nárok na příspěvek od státu. Nepotřebují tedy službu, kterou dostávají.

Přesto dostal domov státní dotaci ve výši bezmála čtyř milionů korun.

Naopak azylový dům pro matky s dětmi v tísni, noclehárna pro bezdomovce, denní stacionář pro lidi s mentálním postižením v Karlovarském kraji neuvidí letos od ministerstva stejně jako stovky dalších zařízení ani korunu.

"Jde o stovky klientů, kteří jsou v tísni a kteří nemají prostředky, aby si tuto službu zaplatili sami," říká šéf Karlovarské Charity Jiří Lodr. "Je to pro nás zásadní věc, pokud ministerstvo nezvrátí své rozhodnutí, tyto služby zaniknou."

Hošek: Dotace nezastavíme

Podle Krásy získaly některé ústavy na dotaci sto procent peněz, které pro provoz potřebují. Příspěvky od klientů tak budou dostávat ještě navíc.

"V některých krajích je skutečně problém. Někde si nový zákon vyložili tak, že nekrajským zařízením nebudou muset dávat peníze," připouští náměstek Hošek. "Už jsme to začali analyzovat."

"Nechceme, aby byl neziskový sektor krácený. Máme rezervu na nejkřiklavější případy," říká Hošek. "Až bude hotova analýza, budeme hledat způsob, jak jim vypomoci. Měly by na to přispět i kraje. " Výplatu dotací ale ministerstvo nezastaví.

 

Právě se děje

Další zprávy