Poslední projev: Peníze vládnou všemu, stýskal si Havel

Domácí Domácí
24. 12. 2011 19:29
Vstupujeme do celkem nebezpečné fáze, napsal exprezident v textu, který už nemohl přečíst

Praha - Svět se s Václavem Havlem rozloučil už v pátek, ale i na Štědrý den hoří na místech, která jsou se zesnulým exprezidentem spojená, tisíce svíček.

Novým pietním místem se stal břeh Vltavy u vstupu na Kampu. Tam se kromě obrovského plátna s Havlovým podpisem a tradičním červeným srdíčkem objevilo na nábřežní zdi u Říční ulice skromné graffiti s Havlovou podobiznou a nápisem "Life is Mystery, his Life is History".

Jméno jedné z ikon pádu komunismu v Evropě si v posledních dnech připomínají média takřka po celé zeměkouli.

Boj za lidská práva je v nebezpečné fázi

Deníku Insider se podařilo získat jeho poslední projev, který už ale kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu nemohl přednést sám. U kulatého stolu na téma "Demokracie a lidská práva v Asii" ho za něj přečetl Oldřich Černý, výkonný ředitel Nadace Forum 2000.

Havel v textu varuje především před převládáním ekonomických zájmů nad vším ostatním. Posteskl si zároveň nad tím, že se "o některých věcech jednoduše nemluví".

Neopomněl zmínit například Čínu, kde jsou podle něj "ekonomické zájmy záměrně oddělovány od otázky základních svobod". "A to je velmi nebezpečné. Je to velmi nebezpečné nejen proto, že uhasíná solidarita s lidmi, kteří v různých částech světa usilují o svobodu, ale i pro samotnou euroatlantickou oblast, která tak ztrácí svou původní identitu," varoval.

"Existuje jen jediný způsob, jak bojovat proti tomu, co považuji - možná až příliš poplašně - za počátek úpadku v oblasti lidských práv. Musíme sledovat to, co se děje v Číně, Severní Koreji, také na Kubě, v Bělorusku a na dalších místech, kde jsou lidská práva potlačována. A nejen sledovat. Je třeba znovu a znovu hlasitě vyjadřovat naše rozhořčení a kritiku a použít všechny myslitelné příležitosti k vyjádření naší podpory disidentům a vězňům svědomí," apeloval.

"Toto nemusí mít žádný okamžitý dopad, ale přináší to naději a povzbuzení těm, kteří ji potřebují," připomněl doby československého disentu.

"Velmi intenzivně jsme tehdy cítili, jak pro nás byla důležitá podpora ze zahraničí, stejně jako podpora a solidarita lidí z různých koutů světa, kteří se zajímali o naše aktivity. Bylo velmi povzbuzující vidět, že mnoho lidí, často velmi daleko, cítilo stejnou zodpovědnost za svět, jakou jsme cítili my."

 

Právě se děje

Další zprávy