Méně vězňů za mřížemi a více doma, souhlasí poslanci

ČTK ČTK
6. 9. 2012 12:21
Norma, která navíc zkrátí lhůty pro předčasné propuštění, prošla i přes odpor Senátu
Náramek pro domácí vězně. Ilustrační foto.
Náramek pro domácí vězně. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna přes veto Senátu a odpor levice prosadila novelu, která chce snížit přeplněnost českých věznic. Řešením má být častější využívání domácího vězení nebo podmínečného propuštění za méně závažné zločiny.

Norma má také zkrátit lhůty pro možné předčasné propuštění, což patřilo k důvodům odmítavého postoje senátorů. Předlohu, kterou nyní dostane k podpisu prezident, dnes podpořilo 102 poslanců především z vládních stran.

"Tato novela je nezbytně nutná," uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), podle něhož vězně zanedlouho nebude kam umisťovat.

Novela odpovídá návrhům ministerstva spravedlnosti, podle nějž by vězni mohli po odpykání poloviny trestu do domácího vězení. Důvodem je i úspora výdajů na provoz věznic.

Kapacita věznic je překročena až o 30 procent

V ČR bylo podle srpnových údajů přes 23 200 vězňů na 20 700 míst. Kapacita věznic je tak dlouhodobě překročena v průměru o více než desetinu, v některých dokonce o více než 30 procent.

Doma by si po uplynutí poloviny trestu v obvyklém vězení mohli podle novely zbytek trestu z rozhodnutí soudu odpykávat lidé, kteří byli odsouzeni za přečiny. Domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce by hrozily v případě, že pachatel neuhradí uložený peněžitý trest.

Vězňům by se podle novely rovněž zkrátila lhůta, po jejímž uplynutí mohou znovu žádat o podmíněné propuštění. Nyní je roční, nově má být poloviční. Lidé, kteří by nebyli odsouzeni za zvlášť závažné zločiny, by mohli být propuštěni už po odpykání třetiny trestu.

Poslanec ČSSD Jan Chvojka upozornil na to, že jen třetinu trestu by si tak mohli odpykat i ti, kdo byli odsouzeni za vydírání, korupční a drogové delikty, sexuální nátlak, týrání svěřené osoby, majetkové trestné činy se škodou do půl milionu korun nebo za zneužití pravomocí veřejné osoby.

Místopředseda STAN Stanislav Polčák namítl, že podmínečné propuštění nebude nárokové a vždy o něm bude rozhodovat soud. "To není amnestie, že půjdou hned všichni domů," dodal ministr Blažek.

Omezení nebezpečí recidivy

Jeho předchůdce Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že novela má pomoci s návratem do společnosti těm, kteří se poprvé dostali do vězení například pro nedbalostní trestné činy. Omezí se z nich nebezpečí recidivy, pokud bude takto posílena resocializační složka trestu. Podmínečně propuštění vězni budou mít podle Polčáka lepší možnost uhradit způsobenou škodu.

O propuštění vězně by mohl nově požádat také ředitel věznice. Takovému návrhu by soud podle novely nevyhověl jen v případě, pokud by bylo zjevné, že by vězeň po propuštění na svobodu nevedl řádný život. Podle Chvojky by to bylo narušení ústavní zásady, že pouze soud rozhoduje o vině a trestu.

Norma také počítá s nižšími tresty za zanedbání povinné výživy a maření úředního rozhodnutí. Neplatičům alimentů by pak podle předlohy soudy mohly zakázat řízení motorových vozidel.

 

Právě se děje

Další zprávy