Politici, lobbisté i mediální experti. Kdo pomáhá Číňanům při cestě na český trh

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
10. 11. 2015 19:16
V Praze začalo třídenní fórum na podporu obchodu s čínskými firmami. Prezident Miloš Zeman, který akci zaštítil, odhaduje, že Číňané do Česka v rámci první vlny investic přinesou až 10 miliard korun. Podívejte se, kteří Češi jsou v pozadí obřích obchodů.

Praha - Slavnostní galavečeří začalo v pondělí večer na pražském Hradě třídenní China Investment forum. Na akci, která má podpořit obchodní vztahy s Čínou, vystoupí prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka i část české vlády.

Příjezd čínských funkcionářů ale netrpělivě očekávají i lidé v pozadí, kteří konkrétní obchodní dohody pomáhají dojednávat. Především jde o někdejšího politického poradce ČSSD Jaroslava Tvrdíka nebo někdejšího zaměstnance prezidentské kanceláře Miroslava Sklenáře.

Oba pracují pro čínskou korporaci CEFC s vazbami na komunistickou armádu, která chce letos v Česku investovat osm miliard korun a koupila už několik nemovitostí nebo fotbalový klub Slavia. Na konci srpna do Česka vstoupila jedna z největších čínských bankovních institucí Bank of China a od září létají mezi Prahou a Pekingem přímé lety. Kdo jsou lidé, kteří pomáhají Číňanům na český trh, zjistíte v grafice.

Jaroslav Tvrdík

Foto: Ludvík Hradilek

Většina jeho předchozích povolání od konce 90. let skončila fiaskem. Zmateně opouštěl post ministra obrany v roce 2003, následně přivedl aerolinky ČSA téměř ke krachu a firma se dodnes zcela nevzpamatovala z jeho megalomanských vizí. Jako volební stratég ČSSD se sice podílel na úspěchu v krajských volbách 2008, ale téměř dvousetmilionové tažení před sněmovními volbami z léta 2010 skončilo rezignací Jiřího Paroubka a nástupem Nečasovy vlády.

Když pro sebe hledal další uplatnění, spojil se s nynějším poslancem ČSSD Jiřím Birkem a finanční skupinou PPF. Ze Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, kterou v roce 2009 zakládal již zesnulý podnikatel Peter Kovarčík, postupně vybudoval hlavní lobbistickou platformu čínských zájmů v Česku. A on sám se stal jejich tváří a údajným zákulisním režisérem asijských investic. "V životě to platí jako ve fotbale. Počítá se jen výsledek, ne cesta k němu,” řekl časopisu Forbes ke svému angažmá. Na mysli měl hodnotu investic, které v Česku letos oznámila čínská korporace CEFC s vazbami na komunistickou armádu v Číně - odhadují se na osm miliard korun.

Česko-čínské investiční fórum, které Tvrdík moderuje a jehož je organizátorem, je jakýmsi vývěsním štítem zesíleného zájmu Říše středu o Česko. Další vrchol by měl přijít s návštěvou čínského prezidenta v Praze během příštího roku, Miloš Zeman pozval Si Ťin-pchinga během své zářijové návštěvy Číny. Až na příjezd jednoho z nejmocnějších mužů planety dojde, Tvrdík bude opět u toho.

 

Právě se děje

Další zprávy