Policie viní 11 lidí a 3 firmy z podvodů se státním majetkem

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 12. 8. 2015 16:41
Šest případů souvisí se státními firmami pod ministerstvem průmyslu. Jména stíhaných společností i osob zatím nejsou jasná, spekuluje se mimo jiné o obvinění realitního magnáta Václava Klána.
Foto: Irena Hošková\Economia

Praha - Protikorupční policie rozkryla šest případů obřích podvodů s majetkem státních firem, které spadají pod ministerstvo průmyslu. Koncem července obvinila 11 lidí včetně podnikatelů a úředníků a také tři firmy.

Jména stíhaných osob ani společností zatím nejsou jasná. Pravděpodobně ale půjde zejména o úředníky a podnikatele, kteří se na obchodech údajně podíleli. Spekuluje se i o jménu realitního magnáta a developera Václava Klána, který přes své firmy z holdingu Amádeus se státem často obchoduje.

Jeden z jeho byznysů se státem loni popsaly Hospodářské noviny jako podezřelý, o který se zajímají detektivové.

Klán se zatím ke kauze nevyjádřil, a není tak zřejmé, zda je i on mezi obviněnými. Ve středu dopoledne slíbil odpovědět na tři mailové dotazy, dosud se tak ale nestalo.

Úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, který na policejní vyšetřování dohlíží, jen oznámil, že kauzou prostupuje mnoho závažných trestných činů včetně podvodu, zpronevěry, křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle dozorujícího státního zástupce Jiřího Pražáka obvinění spáchali činy v různých fázích dokonání a různě se na nich podíleli. Vyšetřování bylo důkladné: kriminalisté zkoumali podezřelé obchody devět let nazpátek.

Šest podezřelých obchodů

"Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v době od roku 2006 do roku 2013 spácháním celkem šesti skutků, které souvisí s hospodařením několika státních podniků, jejichž zakladatelem bylo ministerstvo průmyslu a obchodu, a s nakládáním s majetkem státu, který byl těmto státním podnikům svěřen," uvedl návladní Pražák.

Přestože jména osob ani firem zatím nejsou známa, vše nasvědčuje tomu, že do kauzy spadá spící státní firma ČPP Transgas. Nejenže ji spravuje ministerstvo průmyslu, ale zapletla se minimálně do mimořádně podivného obchodu s nemovitostmi.

Jak loni podrobně informovaly Hospodářské noviny, firma ČPP Transgas, kterou si stát drží už jen kvůli vlekoucímu se vymáhání starých dluhů v zahraničí, nakoupila přes prostředníka od firmy zámožného developera Václava Klána osm domů v Ústí nad Labem a v Liberci za 300 milionů korun a ještě některé z nich u banky oddlužila. Přitom sama se do té doby většinou jako utlumená společnost majetku zbavovala jako nepotřebného.

Detektivům připadal tento byznys podezřelý a převod peněz v lednu 2014 po upozornění specialistů z Finančně analytického útvaru ministerstva financí zmrazili.

I tohle je důležitá indicie směřující k tomu, že v kauze figuruje ČPP Transgas. Jak potvrdil státní zástupce Pražák, vyšetřování se rozjelo na počátku roku 2014 právě na základě trestního oznámení útvaru ministerstva financí.

Podle informací HN se policie zajímala především o to, jestli si někdo obchodní domy a činžáky nepřesunul do státní firmy jen proto, aby je později v tichosti levně získal. Nebo zda je podnik nekoupil výrazně předražené.

Výhodná investice? Ne, vyhazov

Tehdejší ředitel státní firmy Jan Švábenický vysvětloval transakci výhodnou investicí a oháněl se znaleckými posudky. Pokud ale státní zástupce Pražák naznačil, že je do případu zapleten i znalec kvůli nepravdivému posudku, vede opět stopa k podniku ČPP Transgas a možnému pochybení znalce.

Ředitel Švábenický nakonec musel funkci opustit. Vyhodil ho současný ministr průmyslu Jan Mládek a celý obchod nakonec zarazil. S původními majiteli dohodl, že si domy vezmou zpět a vrátí státu peníze.

Podobným způsobem se měly podle informací online deníku Aktuálně.cz odehrát ve státních firmách za posledních devět let další podivné obchody.

 

Právě se děje

Další zprávy