Policie ve válce uhlobaronů, zhatila miliardovou dražbu

Sabina Slonková
23. 6. 2010 6:00
Protikorupční služba zkoumá spor o akcie hnědouhelné společnosti Sokolovská uhelná za pět miliard

Kdo je Pavel Tykač

  • Kontroverzní finančník, muž mnoha politických kontaktů, který patří mezi české miliardáře. Utajeně se v minulosti podílel na financování ČSSD, jeden čas dokonce působil coby poradce ministra financí Iva Svobody (ten skončil za mřížemi kvůli vytunelování Liberty).
  • Pavel Tykač rozjel před patnáci lety s Motoinvestem - pod heslem Drobní akcionáři, plačte! - takzvanou třetí vlnu kupónové privatizace, během níž ovládl řadu investičních fondů. Z mnoha pak zmizely miliardy korun. Motoinvest také převzal kontrolu nad třemi bankami, například nad Agrobankou, která pak zkrachovala. Stejný osud potkal i Kreditní banku Plzeň.
  • Sám Tykač ale za to nikdy nešel před soud a načas se stáhl do ústraní. Jeho jméno bylo nicméně spojováno se společností EC Group, která od konsolidační agentury koupila miliardové pohledávky. Dnes se věnuje zejména byznysu s uhlím, vlastní polovinu mostecké uhelné společnosti.
  • Před čtyřmi lety se mu policie pokusila prokázat, že zrežíroval miliardový tunel v CS Fondech a dokonce jej za to i obvinila. Nakonec ale uznala, že má málo důkazů. Žalobce pak stíhání zastavil s verdiktem: skutek nebyl trestným činem.

Praha - Protikorupční policie se vložila do miliardového sporu o akcie těžební a elektrárenské společnosti Sokolovská uhelná. A při té příležitosti rovněž začala prověřovat aktivity miliardáře Pavla Tykače.

Právě někdejšího lídra finanční skupiny Motoinvest z éry kupónové privatizace policie podezírá, že stojí v pozadí transakcí, na jejichž konci je ovládnutí třetinového podílu Sokolovské uhelné.

A některé z těchto operací policie podle zjištění Aktuálně.cz považuje za nezákonné.

"Věcí se zabýváme, byly tam už zahájeny úkony trestního řízení," potvrdil mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek.

K vyšetřování Tykačových aktivit pak mluvčí poznamenal: "Prověřujeme roli několika osob, ale jména v tuto chvíli říkat nemůžeme."

Třetina za pět miliard

Ve zkratce jde v příběhu o třetinu hnědouhelné firmy, kterou drží Jan Kroužecký a jejíž hodnota dosahuje nejméně pěti miliard korun. Kroužecký se nepohodl s dalšími dvěma spolumajiteli, s nimiž před lety Sokolovskou zprivatizoval, a snaží se svůj podíl prodat.

Ačkoli smlouvy i dohody se státem jasně říkají, že jeho dva společníci mají na akcie předkupní právo, Kroužecký se s nimi na prodeji svého podílu nedohodl a pokouší se za ně získat miliardy jinde. Zájem má právě výše zmiňovaný miliardář a dnes majitel poloviny sousedních mosteckých hnědouhelných dolů Pavel Tykač.

Kriminalisté se začali o příběh zajímat ve chvíli, kdy byla na majetek Kroužeckého vyhlášena exekuce. Jeho podíl v Sokolovské uhelné zabavil exekutor Juraj Podkonický a akcie se měly v červnu prodat v unikátní dražbě.

Tu však na poslední chvíli zrušil soud.

Udělal to mimo jiné i kvůli informacím, které dostal od protikorupčních detektivů. Ti jsou podle zjištění Aktuálně.cz přesvědčeni, že Kroužeckého údajné dluhy jsou fiktivní a následná exekuce na jeho majetek je jen fintou, jak se dostat k jeho akciím hnědouhelné firmy. To vše ke škodě zbývajících dvou akcionářů.

"Soud rozhodl i na základě informací, které jsme dodali. Chtěli jsme ochránit akcie společnosti," potvrzuje bez dalších podrobností mluvčí Skřepek.

Tykač: Kdepak já

Podle zjištění Aktuálně.cz má policie podezření, že Tykač stojí v pozadí zahraničních společností (ElizWood Trading a Aqua Investments), které hrají klíčovou roli v údajném dluhu Kroužeckého.

Aqua Investments uplatňuje vůči Kroužeckému stamilionovou pohledávku, na jejímž základě byla vyhlášena exekuce.

Jinak zformulováno: když si Tykač nemohl koupit podíl v dolech od Kroužeckého napřímo, zkusil to přes fiktivní dluhy a následně zrežírované exekuce.

Sám Pavel Tykač to ale prostřednictvím svého mluvčího Jana Chudomela striktně popírá. "S těmi společnostmi v zahraničí, které zmiňujete, pan Tykač nemá nic společného," uvedl Chudomel.

Finančník dokonce dodnes nechce veřejně přiznat, že hodlá podíl v Sokolovské uhelné získat. Jeho mluvčí říká, že když byla dražba akcií zrušena, Tykačovo poslední slovo, zda o vstup do firmy bude nadále usilovat, zatím nepadlo.

Sokolovská nevěří

Podobně jako Tykač mluví i Jan Kroužecký: "Tykač v tom žádnou roli nehraje. To je blbost. Od koho jsem si půjčil, komu mám vracet a s kým konkrétně jsem o tom jednal, jsem řekl na policii, ale není to veřejná informace. Takže vám to nepovím."

Naopak zbývající dva majitelé Sokolovské uhelné považují roli Tykače za nezpochybnitelnou. "Jsem o tom stoprocentně přesvědčen," prohlásil jeden ze spolumajitelů a šéf firmy František Štěpánek.

A na adresu penzisty Kroužeckého pak dodal: "Když vám osmašedesátiletý důchodce položí na stůl historku o tom, že si někde v Karibiku půjčil takovou sumu a pak ji někde prošustroval, je to přece jasný nesmysl."

 

Právě se děje

Další zprávy