Policie na FAMU neporušila zákon. Odstoupím, pokud měla pokyn stranit Číňanům, říká Chovanec

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2016 14:22
Incident se stal při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Dva policisté v civilu šli na filmovou vysokou školu zjišťovat, kdo vyvěsil tibetské vlajky. Ministr vnitra pak chtěl po policejním prezidentovi Tomáši Tuhém, aby jasně vysvětlil, proč policisté vůbec na akademickou půdu šli. Chovanec nechal prošetřit i další zákroky policie, závěry zveřejní příští týden. V předstihu ale zdůraznil, že policisté na FAMU podle něj zákon neporušili. Dodal, že jestliže se prokáže pochybení policie, vyvodí z toho osobní odpovědnost. Pokud existoval pokyn, že mají policisté stranit sympatizantům čínské hlavy státu, tak prý odstoupí z funkce.
Tibetské vlajky na FAMU.
Tibetské vlajky na FAMU. | Foto: Kristýna Bartošová

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) neshledal v incidentu s tibetskou vlajkou na pražské FAMU porušení zákona. Policie, která při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga navštívila v souvislosti s vyvěšením vlajky budovu školy, byla podle něj jen neobratná a zbytečně horlivá. Uvedl to v nedělním diskusním pořadu Partie televize Prima. Zároveň odmítl, že by policisté stranili Číňanům. Pokud se prokáže existence takového pokynu, odstoupí.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta.

"Pokud existoval pokyn, že mají čeští policisté stranit Číňanům, že mají každou tibetskou vlajku, kterou vidí, strhnout, tak já z funkce ministra odstoupím. Jestli takovýto pokyn existoval, tak nemám v politice co dělat," prohlásil Chovanec v reakci na výtky dalšího hosta pořadu Miroslava Kalouska (TOP 09).

FAMU se připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o standartu zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.

Chovanec se v pondělí sejde s děkanem fakulty Pavlem Jechem. Do té doby nechce zveřejňovat informace ze zprávy policejního prezidenta, kterou k postupu policie na akademické půdě obdržel. V předstihu ale zdůraznil, že policisté podle něj zákon neporušili.

Ministr se také vymezil vůči spekulacím o tom, že za příchodem dvou mužů, kteří se ve škole představili jako kriminalisté, stál šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous. "Pan Komorous má moji důvěru. Nemyslím si, že by v tom jakkoliv figuroval a hrál aktivní roli," reagoval ministr na informace, které v pátek přinesl týdeník Respekt.

Kalousek v diskusi uvedl, že policie při návštěvě čínského prezidenta bezpochyby dostala centrální zadání a instrukce k tomu, jak se má chovat. Chovanec reagoval tak, že to "musí naprosto odmítnout". Žádná taková metodika podle něj neexistovala. "Žijeme v České republice. Pokud by tuto instrukci někdo dal několika stovkám policistů, tak je to venku do deseti minut - na facebooku, na twitteru, a je to správně," konstatoval. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem příštího týdne.

Nikdo od policie s námi nemluvil, nikdo ani nepřišel zjistit, jestli tu byli praví policisté, říká o sundavání tibetské vlajky z FAMU její děkan Jech. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy