Policie chce odložit případ muže, který vyhrožoval e-maily

ČTK ČTK
20. 4. 2015 16:49
Podle odborníků nebyl student v době svého jednání za své činy plně odpovědný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Praha - Policie nejspíš odloží případ studenta z Českobudějovicka, který posílal e-mailové výhrůžky různými významným osobám a institucím v Česku.

Podle znalců nebyl v době páchání trestné činnosti za své jednání plně odpovědný, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Na posun ve vyšetřování případu upozornila Česká televize.

16 výhružných e-mailů

Čtyřiadvacetiletého mladíka na začátku března zadržela zásahová jednotka. Policie jej podezřívala z 16 poslání výhrůžných e-mailů.

Jedna z výhrůžek v únoru zastavila vlaky v celé republice, kvůli další policie zvýšila ostrahu kolem budov České televize, jelikož anonym hrozil střelbou uvnitř objektů.

Muž se při výslechu podle dřívějších informací policie ke všemu přiznal.

Policie však nyní má k dispozici znalecký posudek, který vypovídá o tom, že nebyl za své jednání při páchání trestné činnosti plně odpovědný. "Z tohoto důvod bude případ s největší pravděpodobností v řádech několika dnů nebo týdnu odložen," uvedl Hulan.

Soud poslal mladíka po zadržení do vazby. Student podle policistů chodil na školu, kde se zabýval informačními technologiemi.

Anonymní výhrůžky posílal od loňského září  třeba Sněmovně, Karlově univerzitě, kriminalistickému ústavu, policejnímu prezidiu, bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi a ombudsmance Anně Šabatové.

Ve Zlínském kraji  musely být kvůli výhrůžkám evakuovány školy a divadlo.

Specialisté z USA a Velké Británie

E-maily měly podobnou grafickou úpravu i podobné slovní obraty, a proto se kriminalisté domnívali, že jde o jednoho pachatele a případem začali souběžně zabývat pražští i zlínští detektivové.

Podle pražského kriminalisty Oldřicha Čecha bylo při vyšetřování problémem to, že byli pod e-maily podepsáni lidé žijící po celé republice. Pachatel při tom používal počítačové programy pro zakrytí identity odesilatele.

Případem se proto začali zabývat i specialisté z policejního prezidia, kteří spolupracovali se zahraničními specialisty mimo jiné z USA či Velké Británie.

Podezřelý hodně diskutoval na internetových fórech, když tam našel někoho, kdo nesouhlasil z jeho názory, tak poslal výhrůžku jeho jménem. Jeden z e-mailů tak třeba odeslala studentka, která na internetu hájila islám, s čímž se mladík neztotožňoval.

 

Právě se děje

Další zprávy