Podnikatelka obviněná s Rathem začala vypovídat

Domácí Domácí
11. 7. 2012 10:22
Salačová se chce stát spolupracující obviněnou, což by jí mohlo zajistit beztrestnost
David Rath a Kateřina Pancová.
David Rath a Kateřina Pancová. | Foto: Středočeský kraj

Praha - Jedna ze stíhaných v korupční kauze Davida Ratha se rozhodla vypovídat. Ivana Salačová se snaží získat postavení tzv. spolupracující obviněné, které by jí mohlo ve výjimečném případě zajistit beztrestnost.

Salačová, která měla být subdodavatelkou plánované opravy zámku Buštěhrad, se zatím rozhodla vypovídat jako jediná a už také částečně doznala svou vinu. Podle jejího advokáta Vojtěcha Veverky se především snaží očistit od podezření z některých činů, kterých se podle vlastních slov nedopustila.

Její výpověď údajně usvědčuje hlavně Petra Kotta a ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, jakákoli jednání s bývalým hejtmanem Středočeského kraje Rathem popřela.

O významném posunu v Rathově případu informuje dnešní Právo.

Oproti výslechům ostatních obviněných může nyní policie s výpovědí Salačové nakládat jako s dalším přímým důkazem. Hlavním přímým důkazem v kauze jsou odposlechy získané v průběhu vyšetřování.

Majitelce stavební firmy FISA hrozí v současné době za korupci a trestný čin poškození finančních zájmů Evropské unie až deset let vězení.

O překvalifikování jejího postavení na tzv. spolupracující obviněnou ale může rozhodnout jen dozorující státní zástupce Petr Jirát.

Takhle měl vypadat opravený zámek v Buštěhradu:

Podle Práva by tak Salačová musela být označena v zatím nepodané obžalobě. Pokud by uspěla, mohla by od soudu dostat trest pod spodní hranicí trestní sazby včetně podmínky. Novela trestního řádu, která začne platit od září, by spolupracující obviněné mohla zajistit dokonce beztrestnost.

Ve vazbě strávila Salačová měsíc a půl. Poté, co začala vypovídat, odpadly obavy z možného ovlivňování svědků, a podnikatelka je od 25. června vyšetřována na svobodě.

Podnětem ke změně strategie Salačové byl podle Veverky fakt, že dosavadní obhajoba, která stavěla na zpochybňování procesních úkonů v případu, například oprávněnosti nařízených odposlechů, přestala být účinná.

 

Právě se děje

Další zprávy