Paroubek ustoupil. Politici dnes začnou měnit ústavu

Kateřina Eliášová
7. 9. 2009 23:10
Listopadový termín bude platit v případě, že ústavní soud zpochybní volby v říjnu
Téměř celá sestava: Klaus, Filip, Paroubek, Topolánek, Svoboda, Liška, Sobotka, Fischer.
Téměř celá sestava: Klaus, Filip, Paroubek, Topolánek, Svoboda, Liška, Sobotka, Fischer. | Foto: Jan Langer

Praha - Lídři šesti nejsilnějších politických stran se večer shodli na tom, že poslanci začnou v úterý projednávat zákon umožňující rozpuštění Sněmovny a konání předčasných voleb.

"Shoda je na tom, že zítra otevřeme sněmovní tisk číslo šestnáct," řekl novinářům předseda ODS Mirek Topolánek. "Pak by ve čtvrtek večer, případně následující den by mohl projít třetím čtením."

"Budeme pracovat na tom, aby se šlo k volbám v nejbližším možném termínu, což je v listopadu," přislíbil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Jako nejpravděpodobnější se tak v tuto chvíli jeví termín 6. a 7. listopadu tohoto roku.

Připouští to už i sociální demokraté, kteří dosud prosazovali jako jediný přijatelný říjnový termín.

Odklad voleb = rozpočtové provizorium, varuje Paroubek

Listopadový termín by platil pro případ, že Ústavní soud ve čtvrtek zpochybní svým verdiktem konání voleb v říjnu, jak se na něm politici dohodli, když přijali jednorázový zákon zkracující mandát současné sněmovny.

Právě tento zákon teď kvůli stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka Ústavní soud posoudí. Může se taky stát, že soud stížnost zamítne a pak půjde vše podle starých kolejí, tedy volby v říjnovém termínu.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ovšem upozornil, že soud nemusí ve čtvrtek dojít k žádnému závěru. V takovém případě platí, že sněmovna už zítra začne projednávat senátní návrh změny ústavy, která by zavedla nový způsob rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ovšem upozornil, že jakýkoliv odklad voleb v praxi znamená pro český stát rozpočtové provizorium na příští rok.

"ČSSD při zdůraznění možných negativních dopadů posunutí termínu na počátek listopadu akceptuje názor ostatních politických stran a nebude bránit této dohodě. Tento posun termínu voleb ovšem znamená neodvratně rozpočtové provizorium.," osvětlil Paroubek důvody, proč sociální demokraté couvli ze všech svých vyjednávacích pozic.

Zelené a rudé výhrady

Strana zelených má k urychlenému jednání ve sněmovně výhrady. "Domníváme se, že situace je natolik vážná a natolik nová, že je potřeba vyhnout se rizikům," prohlásil Ondřej Liška. "Myslíme si, že by sněmovna měla otevřít jednání o změně Ústavy na svém plénu až poté, co bude vynesen rozsudek Ústavního soudu," dodal s tím, že takové vyčkávání odloží případné konání voleb jen o několik dnů.

Čas si ještě nechávají komunisté. Jejim poslancům se totiž nelíbí, že by po rozpuštění sněmovny zůstali až do voleb jejich poslanci bez platu, neboť by přišli o mandát. Pravomoce by na dobu mezi vyhlášením a konámím voleb převzal Senát.

 

Právě se děje

Další zprávy