Nejlepší Babišův nápad, největší problém. Čapí hnízdo v otázkách a odpovědích

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
12. 3. 2016 15:14
Série protichůdných vyjádření Andreje Babiše kolem Čapího hnízda pokračuje, řada nejasností zůstává. Kauza ohrožuje další politickou kariéru předsedy hnutí ANO a ministra financí. Pokud do středy svou kauzu nevysvětlí, ČSSD avizuje, že podpoří návrh opozice, aby Poslanecká sněmovna celou záležitost probrala na mimořádné schůzi. Redakce Aktuálně.cz připravila deset otázek a odpovědí s přehledným popisem nejaktuálnějšího dění i historie celé kauzy, včetně samotného Čapího hnízda.
Jedna z částí Čapího hnízda
Jedna z částí Čapího hnízda | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pod takovým tlakem jako nyní ještě předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš nebyl. Kauza Čapí hnízdo postupně narostla do takových rozměrů, že může vážně ohrozit další politickou kariéru muže, který pomýšlí se svým ANO na vítězství v letošních krajských volbách a parlamentních volbách v roce 2017. K opozičním politikům, kteří dlouhodobě volají po tom, aby celou věc vysvětlil, se připojili i poslanci vládní sociální demokracie, včetně šéfů obou komor Parlamentu. Pokud podle nich Babiš celou kauzu nevysvětlí, podpoří opozici v návrhu na svolání mimořádné schůze k Čapímu hnízdu.

Redakce Aktuálně.cz připravila sérii otázek a odpovědí s přehledným popisem nejaktuálnějšího dění i historie celé kauzy, včetně samotného Čapího hnízda.  

1. Proč je celá kauza pro Andreje Babiše tak nebezpečná? Může ohrozit jeho politickou kariéru?

Babiš postavil svou politickou kariéru na tom, že přišel bojovat do politiky proti podvodům a daňovým únikům, a často se chlubí tím, že jako bohatý podnikatel nemá důvod jakékoliv "lumpárny" dělat a nikdy také voličům nelže. V kauze Čapí hnízdo se ale tento týden ukázalo, že nemluvil pravdu, sílí podezření, že u něj samotného nebo v jeho okolí vznikl plán, jak obejít pravidla pro získání evropských dotací.

Pokud by se prokázalo, že takový plán existoval a Babiš o něm věděl, což zatím kategoricky odmítá, mohli by se od něj odvrátit voliči, u kterých si zatím vede i s hnutím ANO velmi dobře. Kromě toho se celou kauzou zabývá česká policie i Evropský úřad proti podvodům OLAF a není vyloučeno, že šetření by mohlo detektivy přivést až k samotnému Babišovi jako strůjci celého "nápadu" s dotacemi.

2. V čem hlavně nemluvil Andrej Babiš pravdu?

Nejzávažnější je Babišova snaha zastřít své spojení s Čapím hnízdem. Až tento čtvrtek vydal stanovisko, kde uznal, že "něco" společného s Čapím hnízdem přece jen má. "Samozřejmě že jedna z mých firem vlastní od roku 2014 Čapí hnízdo, osobně jsem ale nikdy nebyl jeho vlastníkem ani akcionářem," napsal Babiš ve čtvrtek večer ve svém zatím předposledním vyjádření. Stále ale trvá na tom, že neměl nic společného s děním kolem získání evropských dotací ve výši 54 milionů korun, a argumentuje tím, že v době podání žádosti žádná firma Agrofertu nebyla majitelem či akcionářem Čapího hnízda.

3. Existuje více věcí, ve kterých nemluvil pravdu?

Babiš se také mnohokrát hájil tím, že všechna šetření ohledně Čapího hnízda dopadla tak, že nezjistila žádné pochybení. Internetový server Neovlivní.cz ale tento týden přinesl zjištění, že tato informace není pravdivá. Už v roce 2011 středočeský dotační úřad udělil Farmě Čapí hnízdo pokutu 3 781 753 tisíc korun, což i s penále dělalo přes šest milionů korun. Pokuta se sice nijak netýká získání dotace, což je v celé záležitosti to nejpodstatnější, ale i tak oslabuje důvěryhodnost místopředsedy vlády, ministra financí a předsedy ANO ohledně pravdivosti jeho vyjadřování.

Pokutu firma dostala podle Neovlivní.cz proto, že "v rozporu se smlouvou a pravidly nechala od dotačního úřadu na účet poslat dotaci předtím, než zaplatila fakturu dodavatelům za práce na výstavbě centra. Čerpání dotací však má probíhat tak, že nejprve musí žadatel prokázat, že vše zaplatil, až poté mu dotační úřad zpětně proplácí prokazatelné náklady." Farma požádala o prominutí a Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy snížil pokutu na pouhých 37 000 korun plus penále.

4. Měl Andrej Babiš a jeho Agrofert něco společného se získáním evropské dotace pro Čapí hnízdo?

Babiš trvá na tom, že v době podání žádosti o získání evropské dotace neměl s Čapím hnízdem nic společného, existuje ale stále vážnější podezření, že to nemusí být pravda. Objevuje se totiž stále více náznaků, že Andrej Babiš nebo přinejmenším lidé kolem něj mohli stát za celým "nápadem", jak získat dotaci 54 milionů korun.

5. Jaká fakta naznačují účast Andreje Babiše a lidí z Agrofertu na dění kolem získání dotace 54 milionů korun?

Nejvíce podezřele působí dva fakty. Prvním je to, že Čapí hnízdo vlastnily firmy patřící pod Babišův Agrofert jak před žádostí o získání dotace, tak i po uplynutí lhůty pro plnění podmínek spojených s dotací. Druhou indicií je pravděpodobná účast lidí velmi blízkých Andreji Babišovi, v orgánech společností, které Čapí hnízdo vlastnily v době, kdy se o dotaci žádalo, i v následné pětileté lhůtě.

V době, než bylo požádáno o získání dotace, patřilo Čapí hnízdo v roce 2006 společnosti ZZN AGRO Pelhřimov (spadající pod Agrofert), která rozhodla o vydání anonymních akcií. V lednu 2008 se společnost přejmenovává na společnosti Farma Čapí hnízdo a ve stejném měsíci jsou jako společníci uvedeni Václav Knotek a Gabriela Knapová - jak uvádí server hlidacipes.org. Podle něho působil Knotek mimo jiné ve vedení jedné ze společností, která je součástí Agrofertu. Ke všemu se do orgánů společnosti Čapí hnízdo dostávají další lidé spojení s Agrofertem a Andrejem Babišem. 

Mimochodem, poté, co skončilo období skrytých vlastníků a podmínek pro čerpání dotace, fúzovala podle webu hlidacipes.org společnost Farma Čapí hnízdo se společností IMOBA, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

Je těžké věřit tomu, že lidé z Agrofertu (případně včetně Andreje Babiše) nevěděli o tom, že by Čapí hnízdo nikdy nezískalo dotaci, kdyby ho vlastnil Agrofert nebo některá jeho společnost. Dotaci mohly získat jen malé či střední firmy podnikající v cestovním ruchu.

Propojení Agrofertu a ministra Andreje Babiše problém pro Českou republiku určitě je, u Čapího hnízda ale pravidla obešli, tvrdí Radim Bureš
Propojení Agrofertu a ministra Andreje Babiše problém pro Českou republiku určitě je, u Čapího hnízda ale pravidla obešli, tvrdí Radim Bureš | Video: Martin Veselovský

6. Usvědčuje něco Andreje Babiše z toho, že by fakticky stál za celým projektem Čapího hnízda od samého počátku?

Při natáčení dokumentu Matrix AB v roce 2015 Babiš nevědomky na kameru de facto přiznal, že Čapí hnízdo byl jeho nápad. Mluvil o projektu jako o vlastním.

"Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa," řekl vicepremiér, když na Čapím hnízdě vítal diplomaty, které si tam pozval. Dodal, že když má toho v Poslanecké sněmovně dost, jezdí nejraději ze všeho relaxovat právě sem.

7. Měl by Andrej Babiš zapotřebí dělat to, z čeho je v případě Čapího hnízda podezřelý?

Občas jsou slyšet argumenty, že z pohledu Agrofertu a Babiše je částka 54 milionů nevýznamná a nestálo by mu za to, aby takovým "podvůdkem" s přesunem firem oklamal instituce, které dotace dávají - v pátek takto například argumentoval předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Babiš je ale známý tím, že se snaží ušetřit každou korunu, kde to jen jde. V té době navíc zřejmě ani ve snech nemyslel na to, že jednou vstoupí do politiky a bude pod tak obrovskou veřejnou kontrolou jako nyní.

8. Co na aféru říkají politici a prezident?

Volání po tom, aby Babiš okolnosti získání dotace vysvětlil, zesiluje. TOP 09 a ODS požádaly o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Poslanec ČSSD Jan Chvojka se v pátek v ČT nechal slyšet, že pokud Babiš do úterý či středy aféru nevysvětlí, sociální demokraté svolání mimořádné schůze podpoří. Tento úmysl potvrdil následně také předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. "Požadujeme, aby pan vícepremiér zodpověděl zejména to, komu patřilo Čapí hnízdo v době získání evropské dotace," řekl mimo jiné Sklenák.

Oproti tomu prezident Miloš Zeman uvedl, že případ nesleduje. "Představa, že sleduji kauzu Čapí hnízdo, Drozdí hnízdo, Kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená, já se zabývám pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun. Na Čapí hnízdo mi nezbývá čas," prohlásil prezident.

9. Co že je vlastně Čapí hnízdo?

Čapí hnízdo je víceúčelový rekreační areál mezi Benešovem a Olbramovicemi necelých padesát kilometrů od Prahy. Své jméno získalo díky čápům, kteří se podle pamětníků na tomto místě poprvé objevili v roce 1926 a pravidelně se vracejí. Součástí areálu je hotel, restaurace a ekocentrum s naučnou stezkou, hospodářskými zvířaty i malou zoologickou zahradou. S výjimkou ekocentra, které je v zimě uzavřeno, je celý areál otevřený celoročně a nabízí pořádání firemních akcí, svateb či rodinných oslav.

10. Co bylo na místě Čapího hnízda, než přišel Agrofert?

Původně tam stála osada s názvem Kačerova Lhota. Ta v době třicetileté války (1618–1648) zanikla, místo ní se rozrostl dvůr, který dostal název Nový Dvůr Semtín. Jeho rozloha i s okolními pozemky byla 136 hektarů. Postupně se přeměnil ve statek s lihovarem, který ale ve 20. století zanikl a celý prostor chátral.

Zatnout tipec je potřeba nejen Babišovu Čapímu hnízdu, ale i všem dalším loutkovým firmičkám, které žijí z dotací a jsou napojené na velkopodnikatele. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

Další zprávy